به گزارش خبرگزاری بسیج پرس محسن حاجی میرزایی ظهر دوشنبه در شورای آموزش و پرورش استان کرمان بیان داشت: همه مشکلات شنیده شد و به شما اطمینان می‌دهم همه موارد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: اگر تصویر کلی از جامعه ایران امروز داشته باشیم مشاهده می‌کنیم همه احاد در تلاش و تکاپو هستند؛ جمعی برای امنیت این سرزمین می‌کوشند، عده‌ای چرخه تولید را به حرکت در می‌آورند و تجارت را سامان می‌دهند و جمعیت بسیاری در زمین‌های زراعی برای تولید محصولات کشاورزی فعال هستند که اینها همه ضرورت‌های دوام و بقای یک جامعه است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در این میان جمعیتی هستند که موضوع کارشان انسان‌ها هستند و آنها را برای زندگی کردن و ایفای نقش پرورش می‌دهند.

حاجی‌میرزایی تصریح کرد: بنیانی ترین حرکتی که برای تحول جامعه می‌توان انجام داد تحول در یادگیری جامعه است، هر چه قدر یادگیری یک جامعه کارسازتر و مؤثرتر باشد آینده جامعه بهتر خواهد بود و جامعه مطابق آن چیزی که فرا گرفته عمل می‌کند.

وی یادآور شد: اگر نهاد اقتصاد و سیاست ما برای رفع مسائل و مشکلات در تکاپو هستند قابل ارجاع به نظام یادگیری است و هرچقدر کارسازتر باشد جامعه‌ای شاداب‌تر و موفق تر خواهیم داشت و همه آرمانهایی که از منظر دین و تحولات دینی دنبال می‌کنیم مرهون یادگیری جامعه است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: همه چیزهایی که برای کاستن از رنج مردمان به کار می‌گیریم محصول جریان یادگیری جامعه است لذا همه فعالان این عرصه بدانند که در شریف‌ترین و بنیادی‌ترین و موثرین فعالیت قدم نهادند.

وی افزود: بدون تردید این کاری الهی است که از شرافت ذاتی برخوردار است و هر چقدر شاکر باشیم نمی‌توانیم شکر این نعمت را بگذاریم.

حاجی‌میرزایی گفت: خدا را شاکر باشیم که برای دیدن، شنیدن و اندیشیدن به ما فرصت داد تا گوش، چشم و قلب انسان‌ها را تغذیه کنیم و به جهت عظمت و بزرگی این فرصت بار این مسئولیت سنگین است.

وی ادامه داد: در شرایطی سال تحصیلی را آغاز کردیم که خواستیم کاری کنیم که برای دهه‌های آینده طور دیگری برنامه داشته باشیم، سیستم آموزشی ما یاد گرفته به مدرسه برود و معلم هم درس دهد اما یکباره این رویه‌ها دچار آسیب شد.

سیاست‌ها در راستای کاهش محرومیت هاست

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: یکی از نکاتی که مقام معظم رهبری به آن تاکید دارند این است که اگر جامعه دچار آسیب شد و در شرایط متفاوت قرار گرفت بتواند برگردد در مسیر بایستد و اگر در طوفان‌ها و بحران‌ها قرار گرفت بتواند از حیثیت خود پاسداری کند و من فکر می‌کنم در این مسیر موفق بوده‌ایم.

حاجی‌میرزایی گفت: بر اساس فرمایش رهبری در راستای این کار جدید و نو و متفاوت فرصتی برای تست و آزمون نداشتیم و باید به سرعت وارد می‌شدیم که شدیم و اشکالات هم به تدریج حل می‌شوند.

وی ابراز داشت: سیاست اصلی حمایت از این ظرفیت ملی است که بزرگترین ظرفیتی است که در حوزه فناروی‌های دیجیتال و الکترونیکی در کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: هیچ خدمتی در کشور به گستردگی خدمتی که الان بر بستر فضای مجازی است، نیست و هر چقدر ترافیک شبکه شاد بیشتر شود ترافیک سایر شبکه‌ها رو به کاهش می‌رود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: این نشان‌دهنده این است که جمعیت ما به کار مهم تعلیم و تربیت مشغول است ضمن این که جریان اینترنت کشور مصروف کار آموزش و تعلیم و تربیت خواهد شد.

وی یادآور شد: حوزه پرورشی دغدغه است که با توجه کامل از آن مراقبت می‌کنیم ضمن این که در حال حاضر شبکه شاد و کانال‌های پرورشی فعال شده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در مورد محرومیت‌ها، سیاست‌ها کاستن از محرومیت‌ها است. امیدوارم استان کرمان تا پایان سال بتواند به سرانه آموزشی برسد اما در داخل استان این توزیع نامناسب است.

وی همچنین رساندن محروم‌ترین مناطق به سرانه متوسط کشوری را از دیگر رسالت‌های وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد و ادامه داد: وقتی جمعیت جابه‌جا می‌شود تعادل‌ها را بهم میزند و غالب مسائل در حاشیه شهرها است که باید به آن توجه ویژه شود.

حاجی‌میرزایی گفت: تجهیز هنرستان‌ها کار جدی ما است و از سال گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز هنرستان‌ها گذاشتیم.

اجازه نمی‌دهیم کسی به دلیل نداشتن گوشی هوشمند از آموزش محروم شود

وی افزود: در خصوص کسانی که تبلت ندارند هیچ راهی برای پاسخ به این نیاز سه میلیون نفری وجود ندارد گر چه نهادهای مدنی و حمایتی را فعال کردیم اما هنوز کار داریم اما اجازه نمی‌دهیم کسی به دلیل نداشتن گوشی هوشمند از آموزش محروم شود لذا در حال حاضر آموزش‌های تلویزیونی در دسترس همه قرار دارد.

وی یادآور شد: با مدیران مدارس صحبت کردیم تا متعهد و روی تک تک دانش آموزان حساس باشند و باید مدیران به میدان بیاند تا در شرایط کرونایی فعلی مشکلات را حل کنند.

وزیر آموزش و پرورش ابراز داشت: سال‌ها دنبال این بودیم تا پیوند خانه و مدرسه را تقویت کنیم امروز این تقویت شکل گرفته و سال‌ها دلمان می‌خواست دانش اموز نقش فعالی داشته باشد که الحمدالله محقق شد.

وی گفت: تأمین مسکن فرهنگیان جز اولویت‌های ماست که در دستور کار قرار دارد همچنین نظام مراقبتی و اجتماعی را دنبال می‌کنیم.

وی در خصوص سردار شهید سلیمانی ابراز داشت: سردار شهید سلیمانی یک کلاس درس است همچنان که عاشورا یک کلاس درس است و همچنان پابرجاست.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در عرصه دانش و دین فعال هستند و ارمان‌های امام شهید را پیگیری می‌کنند بنابراین ما در آموزش پرورش مجموعه‌ای برای ورود مفاهیم دفاع مقدس و قهرمانان و ایثارگران تعیین کرده ایم و در این راستا اهداف را پیگیری خواهیم کرد.

وی بیان کرد: خرسندیم در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که می‌توانیم این الگوهای مقاومت، پایداری، مردانگی، دین داری و فداکاری را به مردم معرفی کنیم.منبع:مهر