[ad_1]

به گزارش بسیج پرس پرس به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی صبح امروز یکشنبه ۲۰ مهر ماه در جلسه شورای مدیران سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه بر اساس آمار سالانه حدود ۱۴ میلیون پرونده در مراجع قضائی بررسی می‌شود، افزود: بیش از یک سوم پرونده‌های قضائی برای رسیدگی و صدور رأی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود در حالی که تعداد کارکنان و پزشکان این مجموعه بسیار اندک است و هیچ تناسبی بین تعداد پرسنل و حجم خدمات این سازمان وجود ندارد.

وی تصریح کرد: کارکنان خدوم پزشکی قانونی با وجود تمام محدودیت‌ها و نیز سختی و صعوبت کار در این سازمان، خدماتی را به مراجعین ارائه می‌دهند که تأثیر مستقیم بر سلامت جامعه و احقاق حقوق مردم دارد.

حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی اظهار داشت: یکی از تأثیرگذارترین عدلیه‌ها در ایجاد عدالت اجتماعی و احقاق حقوق از دست رفته، پزشکی قانونی است که ضمن ارتباط با مردم و به ویژه قشر آسیب دیده، نظراتی بسیار تأثیرگذار در پرونده‌های قضائی ارائه می‌دهند.

رئیس حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه افزود: پاسخ، رفتار و یا برخورد مناسب از جانب پزشک یا کارمند پزشکی قانونی در راستای اثبات یا عدم اثبات یک مسئله و یا قبول یا عدم قبول یک درخواست، می‌تواند تأثیر مستقیم در سلامت و احیای حقوق فرد و جامعه و یا از بین بردن آن داشته باشد.

وی با بیان اینکه میزان مطالبات اجتماعی از مجموعه پزشکی قانونی فراتر از قدرت مادی آن سازمان است خاطرنشان کرد: مابه ازای حاصله از خدمات پزشکی قانونی به جامعه فراتر از آن چیزی است که تصور می‌شود بنابراین در مقابل این خدمات هیچ قدرت مادی پاسخگو نیست و تنها اجر و پاداش الهی نتیجه خدمت رسانی به مردم در این سازمان خواهد بود.

عبداللهی با تأکید بر اینکه برترین و ارزشمندترین عبادات نزد پروردگار خدمت به خلق خداست، گفت: خدمت به خلق بالاترین عبادات است و این لطف خدا به پزشکی قانونی است تا در عرصه‌ای قرا گیرد که نظر کارشناسی پزشکان آن برای انسان در معرض آسیب، احقاق حق به همراه داشته باشد و ایجاد آرامش روانی کند.

وی یادآور شد: هرچند خدمت به مردم برترین عبادات است اما باید بدانیم که همه آنچه در اختیار ماست لطف پروردگار است و ارزش این اعتبارات نیز مشروط بر عبودیت و عبادت خالق یکتا خواهد بود.

رئیس حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه حلقه وصل مبدأ و معاد، عدالت و از مهم‌ترین ارکان تحقق عدالت، ائمه اطهار (ع) هستند، اظهار داشت: اگر تمام صفحات زندگی خود را به علم و عبادت، روزه گرفتن و حلال و حرام منور کنیم اما نسبت به ولایت بی تفاوت باشیم کارمان دچار خلل می‌شود چرا که صحنه نورانی بقای انسانیت و نیز ثمره عبودیت در مبدا و معاد با حلقه وصل عدالت، ولایت است.
وی ادامه داد: نورانیت پزشکی قانونی در حیطه حکومت اسلامی اتکای بر مسند ولایت است و درخواست من از شما این است که اتکا بر ولایت را در این مجموعه گسترش دهید.

عبداللهی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در مسند ولایت خودنمایی کرده است؛ گفت: در نظام حاکمیت جمهوری اسلامی عزت در سایه حضرت ولیعصر و ولایت فقیه محقق می‌شود و جایگاه قدرتمند امروز ما در جهان به دلیل سکان داری ولایت فقیه است.

به گفته وی در چشم انداز ۲۰ ساله دوم نظام بدون شک و با توجه به تفکر، تعقل و علم ایرانیان و نیز سکان داری ولایت فقیه می‌توان جایگاهی بسیار والا و پرقدرت برای کشور متصور شد.

وی همچنین در ادامه سخنان خود با اشاره به بیانات رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب خاطرنشان کرد: در این بیانیه سه عبارت مورد توجه رهبری بوده است. یکی از این موارد جایگاه تهذیب است که برای انسان بسیار ارزشمند است و بیانگر الگویی است که باید برای فرد ایجاد شود.

رئیس حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه تمدن سازی و جامعه پذیری را دو نکته دیگر مورد توجه رهبری در آن بیانیه عنوان کرد و گفت: تمدن ریشه بنیادین برای ساختار جامعه است و تنها تمدنی انسان را به کمال می‌رساند که مبتنی بر شریعت دینی باشد. در بحث جامعه پذیری نیز عملکرد افراد در صورتی ارزشمند است که ثمره وجودش برای جامعه مفید باشد بنابراین افرادی در مدیریت اجتماع موفق هستند که برای جامعه و برآورده کردن حقوق اجتماعی تلاش کرده‌اند.

وی در پایان با اشاره به اینکه خداوند پاداش نیکوکاران را به آنان بازمی گرداند افزود: بنابر آیات قرآنی خداوند نیکوکاران را دوست دارد، اجر آنان را ضایع نمی‌کند و پاداش آنان را باز می‌گرداند، پس با پرداختن به کار نیک و نیز خدمت به مردم اجر و پاداش الهی را دریافت خواهیم کرد.

[ad_2]

منبع:مهر