سازمان جهانی بهداشت ادعاهای پامپئو را رد کردبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، سازمان جهانی بهداشت امروز پنجشنبه به ادعاهای «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا درباره استقلال این سازمان پاسخ داد.

به نوشته رویترز مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت اظهارات مایک پامپئو درباره زیر سئوال بردن استقلال این سازمان صحت ندارد، اما باعث منحرف شدن سازمان جهانی بهداشت از وظیفه‌اش برای مبارزه با ویروس کرونا نخواهد شد.

«مایک پامپئو» روز سه‌شنبه در ملاقاتی غیرعمومی با مقامات انگلیس اظهارات تندی را علیه سازمان جهانی بهداشت بیان کرد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، افراد حاضر در این جلسه خصوصی گفته‌اند، پامپئو مدعی شد سازمان جهانی بهداشت تحت اختیار چین بوده و مقصر اصلی«مرگ انگلیسی‌ها» در اثر ابتلا به ویروس کرونا است.

«تدروس آدهانوم گبرسیوس»، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت درباره اظهارات مقام‌های آمریکا گفت: «این اظهارات نادرست، بی‌اساس و غیرقابل قبول هستند.»

وی اضافه کرد: «تمرکز اصلی ما و تمرکز کل این سازمان روی نجات جان انسان‌ها است و این اظهارات باعث منحرف شدن حواس سازمان جهانی بهداشت نخواهد شد.»

پامپئو روز سه‌شنبه در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان پارلمان انگلیس برگزار شد، ضمن بیان این ادعا که سازمان جهانی بهداشت «یک نهاد سیاسی است نه یک نهاد علمی»، مدعی شد که بر اساس اطلاعات موثق، «تدروس آدانوم گبریسوس» رئیس سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۷ با چینی‌ها «معامله‌ای» داشته تا به او اجازه دهند در انتخابات ریاست این نهاد پیروز شود.

پامپئو همچنین در این جلسه از سیاست‌مداران انگلیسی درخواست کرد در قبال سازمان جهانی بهداشت، موضعی مشابه با آمریکا اتخاذ کنند.

چندی پیش «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با متهم کردن سازمان جهانی بهداشت به جانب‌داری از چین، خروج کشورش از این نهاد را اعلام کرد. او و پامپئو بارها این ادعا را مطرح کرده‌اند که ویروس کرونا از آزمایشگاه‌های شهر ووهان چین منتشر شده است اما تا کنون شواهدی برای آن ارائه نکرده‌اند.

آمریکا در حالی از سازمان جهانی بهداشت خارج شده است که بیشترین شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در جهان را دارد.

انتهای پیام/۳۴۱