[ad_1]

سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نقش حساسی در مدیریت اطلاعات مکانی داردبه گزارش گروه دفاعی امنیتی بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، امروز (پنج‌شنبه) با حضور در سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح، از نمایشگاه دستاورد‌ها و توانمندی‌های این سازمان بازدید کرد.

وی پس از بازدید از دستاورد‌های سازمان جغرافیایی، با حضور در جمع مدیران ارشد این سازمان، با تبیین جایگاه و اهمیت نقش سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح، اظهار داشت: این سازمان با حرکت، ابتکار، خلاقیت و تلاش مضاعفی که سرلوحه کار خود قرار داده است، می‌تواند در آینده به قله‌های افتخار دست یابد.

امیر «حاتمی» با بیان اینکه روند تهدیدات جهانی با توجه به رشد تکنولوژی و فناوری‌های به‌روز دائماً در حال تغییر است، گفت: سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح در سال‌های اخیر با جذب جوانان نخبه و دانشمند و همچنین بهره‌گیری از دانش به روز، دستاورد‌های چشمگیری در حوزه ملی و بین‌المللی داشته است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌ها و مأموریت‌های سازمان جغرافیایی طیف وسیعی از خدمات کشوری و لشکری را شامل می‌شود، تصریح کرد: امروز با مفهوم جامعه اطلاعاتی روبه رو هستیم؛ جامعه‌ای که تمام ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی آن، دچار تحول و به میزان رو به تزایدی به اطلاعات و بهره‌برداری از آن وابسته شده است.

وزیر دفاع با بیان اینکه امروزه استفاده از سیستم‌های مکانیزه اطلاعاتی، به‌دلیل ویژگی‌هایی، چون سرعت، دقت، سهولت دسترسی و گستردگی، به‌صورت روزافزونی موردتوجه است، گفت: سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح نقش خطیر و حساسی به‌ویژه در حوزه مدیریت اطلاعات مکانی به عهده دارد.

امیر حاتمی با بیان اینکه جهان امروز از یک‌سو شاهد پیشرفت‌های گسترده در زمینه فناوری اطلاعات مکان‌محور بوده و از طرف دیگر با تعدد کاربران این فناوری مواجه است، تصریح کرد: دامنه وسیعی از فعالیت‌های دولتی، خصوصی، شخصی و به‌ویژه نظامی در کشور، متکی به اطلاعات مکانی است و سازمان جغرافیایی این ظرفیت را دارد که نیاز‌های کشور، نیرو‌های مسلح و جامعه هدف را برطرف کند.

وزیر دفاع با بیان اینکه فعالیت‌های فضایی در هر کشوری نشان‌دهنده عمق فناوری و دستیابی آن کشور به دانش‌های راهبردی است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی دستاورد‌های شگرفی در حوزه ماهواره‌بر‌ها و ماهواره داشته است و نقش سازمان جغرافیایی در این موضوع با توجه به مأموریت‌هایی از جمله رصد و رهگیری اجسام و سامانه فضایی در فضای بیرونی جو، هدایت ماهواره‌های بومی داخل و مدیریت ترافیک مداری و در نهایت تعیین موقعیت ماهواره‌ها در فضا نسبت به زمان، بسیار حساس و خطیر است.

وزیر دفاع، از سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح خواست با هماهنگی و هم‌افزایی بیشتر با سازمان‌های نیرو‌های مسلح و بخش‌های کشوری، در قالب یک برنامه منسجم و هدفمند تعاملات گسترده‌ای را برقرار کند.

وی با بیان اینکه بستر‌ها و زیرساخت‌های لازم در زمینه طراحی و ساخت انواع قطعات صنعتی، مدیریت اطلاعات مکانی، بهداشت و درمان، الکترونیک، هوایی، هوا و فضا، دریایی و… در وزارت دفاع به‌همت جوانان متعهد و دانشمند این سازمان پایه‌ریزی شده است، گفت: چنان‌چه درخواستی از این سازمان مبنی‌بر برطرف کردن نیاز‌های مختلف کشور ارسال شود، بی‌درنگ و با اصل در اختیار گذاشتن فناوری، به کمک صنایع و بخش‌های مختلف کشور می‌شتابیم.

امیر «فخری» رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح نیز در این بازدید، با ارائه توضیحات از توانمندی‌ها و دستاورد‌های این سازمان، گفت: تعامل با بخش‌های مختلف نیرو‌های مسلح، بخش‌های دولتی و شرکت‌های دانش بنیان از اولویت‌های سازمان جغرافیایی در دوره اخیر بوده است.

خاطرنشان می‌شود؛ نمایشگاه دستاورد‌های سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح در گروه‌هایی تحت عنوان «امور فضایی و سنجش از دور»، «نقشه‌برداری هوایی»، «ژئوفیزیک و ژئو دینامیک»، «مرکز آبنگاری و اقیانوس شناسی»، «هوا و اقلیم‌شناسی»، «امور مرز»، «اطلاعات جغرافیایی» و «شتاب‌دهنده» برگزار شد.

انتهای پیام/ ۱۱۳

[ad_2]