حجم بارندگی های ابتدای سال 97، به هیچ عنوان تامین کننده حجم وسیع آب های مورد نیاز شهری و کشاورزی نمی باشد.

بهمن شمس، استاد دانشگاه آزاد اسلامی اراک در گفت و گو با خبرگزاری بسیج پرس در مورد تاثیر بارندگی های اخیر در ابتدای سال ۹۷ بر روی مشکل کمبود آب اظهار کرد : این بارندگی ها تاثیر زیادی بر روی مشکل کمبود آب نخواند داشت .یک مقدار از این بارندگی ها تبخیر شده و مقدار دیگر هم به صورت آب های روان در می آید.
وی در ادامه افزود: معمولا بارشی قابل استفاده است که به صورت برف باشد که در طول فصل گرما با آب شدن تدریجی این برف ها مناطق آبی ما را تغذیه می کنند.این بارش ها برای کشاورزی خیلی خوب است اما نباید تصور کرد که بحران کم آبی تمام شده است.
وی در مورد اقداماتی که در هنگام بارش باید انجام شود ابراز داشت: اول باید این بارندگی ها ذخیره و انبار شوند تا قابل استفاده شود و نکته دیگر اینکه بارندگی ها چون در شهر با آلودگی های زیاد همراه می شوند قابل استفاده نخواهند بود . اگر در شهری ۵۰۰ میلی متر بارش داشته باشد، در بهترین حالت، بارش های الان را چیزی حدود ۶۰ میلی متر باید در نظر بگیریم .این بارش ها حدود یک دهم بارش سال هم نمی شود و نباید با ۵ روز بازندگی گفتد که مشکل آب حل شده است .
استاد دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه افزود: آب های حاصل از این بارندگی ها بیشتر به آب های زیرزمینی می ریزند که حجم وسیعی از آن به هدر می رود، اما بارش های مستمر فرق می کنند، چون بارش های مستمر باعث می شوند تا سفره های زیر زمینی مدام تغذیه شوند و اگر این بارش ها به صورت برف باشند می توانند کم آبی های تابستان را جبران کنند.
شمس در پایان اذعان داشت: در بارندگی های پراکنده این چنینی، حمل و نقل مختل شده و سبب به وجود آمدن چاله های آب می شوند .اگر شبکه های جمع آوری آب را بهبود دهند این همه مشکل به وجود نمی آید و حتی آن را تصفیه کرده و در یک مناطقی از آن استفاده کنند. متاسفانه در این زمینه کوتاهی هایی صورت گرفته است.این بارش ها مایه خرسندی برای همه و مخصوصا برای کشاورزان است. اگر ادامه داشته باشد، این خوش بینی را در پی دارد که اندکی از نگرانی های کم آبی کاسته گردد.

دسته بندی: اخبار ویژه, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>