[ad_1]

زانوی ترامپ بر گردن دانشجویان خارجی/ کابوس ترک تحصیل با چاشنی کووید ۱۹به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، در حالی که «آنتونی فائوچی»، رییس مرکز بیماری‌های عفونی در آمریکا تاکید کرده است که شیوع کرونا در آینده‌ای نزدیک، ده‌ها هزار آمریکایی دیگر را قربانی خواهد کرد، «دونالد ترامپ» معتقد است که کووید -۱۹، آن چنان که القا می‌شود خطرناک نیست! رییس جمهور آمریکا که در مواضع قبلی خود مدعی از بین رفتن کرونا در آینده‌ای نزدیک شده بود، اکنون با هشدار نهاد‌های رسمی و بهداشتی کشورش مبنی بر ادامه این روند و حتی گسترش آن در آمریکا مواجه شده است.

در چنین شرایطی رییس جمهور آمریکا فرصت را مغتنم شمرده و انتقام گیری سخت خود را از مهاجرین و خصوصا دانشجویان خارجی آغاز کرده است.

برخی منافع آمریکایی معتقدند که قرار است در آینده‌ای نزدیک، دانشجویان خارجی به اولین قربانیان خشم ترامپ از نتایج نظرسنجی‌ها تبدیل شوند.

ماجرا باز هم از یک توئیت آغاز شد!

این بار نیز ماجرا بدون شباهت به دیگر تصمیمات جنجالی و ناگهانی ترامپ نبود!

هفته گذشته رییس جمهور آمریکا در توییتی تهدید کرد در صورتی که مدارس و دانشگاه‌ها در پاییز بازگشایی نشوند، بودجه بخش آموزش را پرداخت نخواهد کرد!

این یعنی نوعی فشار و تهدید مستقیم علیه دانشگاه‌ها و مدارس آمریکا! ترامپ در پیام توئیتری خود نوشته بود: «حالا که در مقیاسی بزرگ شاهد آن بوده ایم و به تجربه دریافتیم که آموزش مجازی در مقایسه با آموزش در مدرسه یا دانشگاه افتضاح است؛ حتی به آن (نوع آموزش) نزدیک هم نیست؛ مدرسه‌ها باید در پاییز باز شوند؛ اگر (مدارس) باز نشوند، چرا باید دولت فدرال بودجه بدهد؟ (بودجه) نخواهد داد!»

ترامپ قبلا نیز از فرمانداران ایالات (حتی فرمانداران دموکرات) خواسته بود تا بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها را در دستور کار قرار دهند.

رییس جمهور آمریکا در توجیه این اقدام، باز هم به دادن آدرس‌های انحرافی و نادرست روی آورده است!

وی که خود نیز با انگیزه‌های سیاسی و با هدف ایجاد جوی هیجانی (به سود خود) در بین نژادپرستان و ملی گرایان دست به چنین اقدامی زده است، مدعی شده است: «برخی مقامات خواستار آن هستند که مدارس بسته باقی بمانند، چون آن‌ها فکر می‌کنند که این کار از نظر سیاسی برای آن‌ها خوب خواهد بود.»

اگر دانشگاه‌ها باز نشود…!

ترامپ به این نتیجه رسیده است که اگر به توصیه پزشکان و متخصصین توجه کرده و محدودیت‌های قرنطینه و سایر محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا را در آمریکا اعمال نماید، وضعیت وی در نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی سخت‌تر و شکننده‌تر خواهد شد.

وی در این مسیر، فشار بر دانشگاه‌ها را در دستور کار خود قرار داده است. ترامپ تهدید کرده است که اگر دانشگاه‌های به آموزش مجازی پرداخته و از حضور دانشجویان بر سر کلاس‌های درس جلوگیری کنند، اقامت صد‌ها هزار دانشجوی خارجی در آمریکا را تمدید نخواهد کرد!

این اقدام ترامپ، منجر به نارضایتی شدید روسای دانشگاه‌ها در سرتاسر آمریکا شده است.

پس از تصمیم دولت آمریکا برای پس گرفتن ویزای دانشجویان خارجی که کلاس‌های آن‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شود، دو دانشگاه عالی رتبه آمریکایی شکایتی را علیه سازمان‌های مهاجرتی تسلیم دادگاه کرده اند.

شبکه بی بی سی در این خصوص گزارش داده است: «هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست، ام آی تی، این شکایت را علیه سازمان امنیت ملی و سازمان اجرای مقررات مهاجرت و گمرک، به طور مخفف موسوم به «آیس»، طرح کرده اند؛ این دادخواست که تسلیم دادگاه ناحیه‌ای بوستون شد، خواستار توقف موقت اجرای تصمیم مربوط به ویزا و در نهایت لغو آن می‌شود؛ این دادخواست استدلال می‌کند که اقدام دولت آمریکا، دانشگاه هاروارد و در واقع، تمام آموزش عالی در آمریکا را در وضعیت هرج و مرج قرار می‌دهد؛ این دادخواست همچنین می‌گوید که اقدام دولت بدون در نظر گرفتن سلامتی دانشجویان، دانشکده‌ها، کارمندان دانشگاه یا جوامع انجام شده است و صد‌ها هزار دانشجوی بین‌المللی در این کشور را در وضعیتی بدون هیچ گزینه تحصیلی قرار می‌دهد.

بحرانی که در راه خواهد بود

به نظر می‌رسد بسیاری از دانشجویان خارجی در آمریکا، تحت تاثیر این شرایط، از ادامه تحصیل بازمانده و حتی در فاصله یکسال تا پایان تحصیلات دانشگاهی خود، ناچار به ترک این کشور شوند؛ این دقیقا همان چیزی است که ترامپ می‌خواهد!

رییس جمهور آمریکا معتقد است که دانشجویان خارجی، لیاقت تحصیل در این کشور را ندارند و تحصیل بدون دردسر، حق آمریکایی‌های اصیل و سفید پوستانی است که از مهاجرین و دانشجویان خارجی متنفر هستند.

هدف ترامپ از این اقدام، تقویت پایگاه رای خود در نزد دانشجویان سفیدپوست و ملی گرا در آمریکاست.

طی سال‌های اخیر، ترامپ تلاش زیادی کرده است تا ملی گرایی افراطی را به مثابه یک ارزش در فضای دانشگاهی و آکادمیک آمریکا رواج دهد.

انتخاب میان مرگ و ادامه تحصیل!

ترامپ با این اقدام، عملا هزاران و بلکه ده‌ها هزار نفر دانش آموز و دانشجو را به کام مرگ خواهد فرستاد.

پیش بینی می‌شود اصرار ترامپ بر بازگشایی مدارس و دانشگاهها، آن هم بدون توجه به وضعیت سختی که بسیاری از ایالات آمریکا در آن به سر می‌برند، منجر به پذیرش این خواسته غیر معقول از سوی بسیاری مراکز آموزشی و دانشگاهی شود.

این مسئله، منجر به دودستگی دانشجویان آمریکایی در پذیرش یا عدم پذیرش دانشجویان غیر آمریکایی و خارجی در میان خود خواهد شد.

این منازعه، همان چیزی است که ترامپ به دنبال آن بوده و سعی دارد تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه نوابر آن را تقویت کند.

در هر دو صورت (برگزاری یا عدم برگزاری کلاس‌های حضوری در دانشگاه‌های آمریکا)، دانشجویان خارجی قربانی ماجرا خواهند بود.

اگر کلاس‌ها برگزار شود و کووید-۱۹ بار دیگر در این کشور و خصوصا در مجموعه‌های آکادمیک شیوع بیشتری پیدا کند، ترامپ اصرار بر حفظ دانشجویان خارجی از سوی دانشگاه‌ها را محصول این روند می‌داند و از این طریق، دانشجویان خارجی را به مثابه دشمنان سلامت دانشجویان آمریکایی معرفی می‌کند؛ در غیر این صورت نیز دانشجویان خارجی بدون کمترین دستاورد آموزشی، ناچار به ترک خاک آمریکا خواهند شد و هزینه‌های مادی و روحی این موضوع، گریبانگیر آن‌ها خواهد شد.

به نظر می‌رسد ترامپ نیز به مانند پلیس «مینیاپولیس» که پای خود را بر روی گلوی جرج فلوید فشرد، در حال فشردن زانوی خود بر گردن دانشجویان خارجی مقیم آمریکاست؛ وقاحتی که همچنان ادامه خواهد داشت.

منبع: میزان

انتهای پیام/ ۳۴۱

[ad_2]