رونمایی از سامانه پیشرفته برج کنترل و مراقبت پرواز سیاربه گزارش گروه دفاعی امنیتی بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛،‌ سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی صبح امروز (دوشنبه) با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی رونمایی شد.

این محصول یک سامانه کاملاً بومی است که برای هدایت همه پروازهای فرودگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ازجمله ویژگی‌های این برج مراقبت پرواز سیار مجهز بودن آن به رادیوهای باند هوایی بومی فرودگاهی، سیستم ضبط مکالمه تلفنی و رادیویی سیستم سوئیچینگ رادیویی، سامانه هواشناسی پرتابل و سیستم همزمان‌سازی شبکه است.

همچنین امکان جابجایی نصب و راه‌اندازی سامانه در حداقل زمان ممکن، سهولت در تعمیر و نگهداری، هدایت و هشدار به سازمانه‌های پروازی تجاری و کنترل ترافیک هوایی در شرایط بحران از دیگر ویژگی‌های این سامانه بومی است.

«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی در مراسم رونمایی از این سامانه اظهار داشت: در وزارت راه و شهرسازی توجه به ساخت داخل و ظرفیت‌های داخلی به باور و فرهنگ سازمانی تبدیل شده است که دیروز چهارمین مرحله تولیدات داخلی حوزه ریلی به راه آهن تحویل داده شد و امروز در بخش مراقبت پرواز و ناوبری شرکت فرودگاه‌ها، نخستین برج مراقبت سیار پیشرفته کشور که ساخت صا ایران است تحویل شرکت فرودگاه‌ها شد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: این موضوع برای ما مهم است که چرخ حرکت توسعه به دلیل فشار‌های تحریم، کند نشود و همواره از فرصت تحریم برای جهش و پرش استفاده کنیم که هم فناوری‌های روز به کار گرفته و هم تجهیز و توسعه فرودگاه‌های ما با سرعت و اطمینان بالاتری حاصل شود.

اسلامی گفت: این دستاورد را به همه دست اندرکاران تبریک می‌گوییم و هم اکنون شرکت فرودگاه‌ها و سازمان هواشناسی برای استفاده از رادار و سیستم‌های مراقبت پرواز سفارش‌هایی به صا ایران داده و این تازه نقطه آغاز است که بتوانیم به صورت گسترده‌تر و در همه ابعاد و زمینه‌های حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از ظرفیت‌های داخلی استفاده و به سمت سیستم یکپارچه و هوشمند حرکت کنیم.

انتهای پیام/ ۱۵۱