رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی حذف شعار مرگ بر آمریکا را تلاش برای دفن آرمان‌های امام دانست و گفت: از نظر یک جریان سیاسی اگر امروز امام بودند برای آمریکا فرش قرمز پهن می‌کردند و چون نمی‌توانند کلام امام را با سازش‌کاری‌ها مطابقت دهند، این‌گونه استنباط می‌کنند.

به گزارش بسیج پرس ،حجت الاسلام حمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی ،‌ با بیان اینکه نفوذ‌ناپذیری حضرت امام دلایلی داشت و یکی از آن‌ها این بود که امام هیچ‌کس را به خود مطلق نکردند، اظهار داشت: در سال ۱۳۴۸ وقتی نمایندگان سازمان مجاهدین خلق به نجف رفتند و پیام‌های بسیاری از علمای ایران ازجمله شهید مطهری و طالقانی، رفسنجانی و منتظری برای امام بردند، ایشان فرمودند من نمی‌توانم به این نامه‌ها بسنده کنم.

روحانی تاکید کرد: امام از خردپذیری عمیقی برخوردار بودند و این باعث می‌شد مطالبی که می‌شِنوند با ساده‌لوحی و سطحی‌نگری باور نکنند و نپذیرند؛ لذا امام به‌شدت درباره مسائلی که مطرح می‌شد مطالعه می‌کردند.

*به امام می گفتند مبادا به عنوان سیاستمدار شناخته شوید!

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی ادامه داد: در اوایل نهضت در سال ۱۳۴۲ یکی از حرف‌هایی که مرتب به امام گوشزد می‌کردند این بود که می‌گفتند شما نباید کاری کنید که به‌عنوان یک سیاستمدار شناخته شوید چون شما باید مرجع تقلید باشید و مرجع تقلید نباید اعلامیه بدهد یا روش دیگری که در پیش‌گرفته بودند این بود که می‌خواستند امام را به شهادت برسانند.

وی تصریح کرد: موضوع دیگری که درباره خصلت‌های حضرت امام می‌توان ذکر کرد آینده‌نگری ایشان بود و ایشان از قبل حوادث را پیش‌بینی می‌کردند؛ یک سال قبل از آغاز نهضت و پیش از اینکه «اعلم» روی کار بیاید و آن قانون‌شکنی‌ها را آغاز کند امام پیش‌بینی کردند، همین آقای شیخ حسن صانعی که در دستگاه امام بود می‌گفت امام در ماه رمضان آن سال خیلی منقلب بودند و در دعاهای ماه رمضان از خداوند می‌خواست به او توانایی دهد تا در مقابل خطرها بایستد و می‌گفتند خطری اسلام را تهدید می‌کند.

*امام از اول نهضت به دنبال وحدت اسلامی بودند

روحانی با تاکید بر اینکه امام وقتی نهضت را آغاز کردند اولین بحثی که مطرح کردند وحدت اسلامی بود، گفت:‌ از روزی که اسلام طلوع کرد تاکنون خط سازش و خط مقاومت روبه‌روی همدیگر قرار داشته‌اند و خط سازش با ظاهر اسلام با همه شرایط خود را تطبیق می‌دادند و سعی می‌کردند واقعیت‌های اسلام فراموش شود.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی تاکید کرد: مقام معظم رهبری امروز در مقابل این خط سازش ایستاده‌اند و امروز به برکت خون شهدا و انفاس قدسی امام خط سازش رسوا شده است، چراکه تا پیش‌ازاین اتفاق اخیر درباره برجام خیلی‌ها این صحبت را که آمریکا بدعهد و دروغ‌گو است را تندروی می‌دانستند اما امروز ماهیت آن‌ها آشکارشده است، هرچند با این وجود سازشکاران متنبه نمی‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهید دریابید که این دولت که امروز روی کار است دچار اشتباه و لغزش شده یا خیر الآن مشخص می‌شود اگر واقعاً متنبه شده بودند باید با شجاعت اعلام می‌کرد ماهیت آمریکا برملا شده و ما اشتباه کردیم اما تا توانستند به آمریکا امتیاز دادند و امروز هم منافقانه به نحوی حرف می‌زند که انگار آب از آب تکان نخورده است.

روحانی با بیان اینکه منتظری می‌خواست به‌وسیله مهدی هاشمی همه دنیا را بگیرد، گفت:‌ از سوی دیگر شیخ حسینعلی منتظری نیز همین‌گونه بود، انسانی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای همه کشورها سازمان‌های آزادی‌بخش را راه‌اندازی می‌کرد و می‌خواست به‌وسیله مهدی هاشمی همه دنیا را بگیرد و آن‌طور رجزخوانی می‌کرد و حتی در خطبه‌های نماز جمعه خطاب به امرای خلیج‌فارس می‌گفت شما از شاه قوی‌تر نیستید و ما او را سرنگون کردیم،‌ اما همین فرد به‌گونه‌ای تحت تأثیر قرار گرفت که دیدیم چه سرنوشتی داشت.

«بیت منتظری به‌گونه‌ای از سوی منافقین و جاسوس‌های سازمان سیا که اسناد آن نیز منتشرشده است، محاصره‌شده بود که توانستند منتظری را به‌گونه‌ای دگرگون کرده و از صحنه بیرون ببرند که به چهره‌ای ضدانقلاب تبدیل شود و در مقابل انقلاب بایستاد. »

* بیت منتظری هنوز تحت تأثیر جریانات ضدانقلابی است

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی ضمن بیان این مطلب افزود:‌بیت منتظری تحت تأثیر جریانات ضدانقلابی و انحرافی است تردیدی وجود ندارد و با نقشی که دشمن در آنجا داشت توانست برخی از افراد را آلوده کند؛ ازاین‌رو هنوز این آلودگی در بیت منتظری ادامه دارد و حتی بیشتر هم شده است.

*جرات ندارند به امام جسارت کنند سید احمد آقا را می زنند

وی همچنین تاکید کرد: مسئله دیگری که باعث می‌شود بیت منتظری این‌گونه علیه سیداحمد آقا موضع‌گیری کند این است که می‌دانند آقای منتظری با این روش ننگی به بار آورد که زدوده نمی‌شود و از آن‌طرف نیز نمی‌توانند امام را زیر سؤال ببرند، بنابراین باید به نحوی دیدگاه امام نسبت به او را زیر سؤال برد و بگویند حرف امام نبوده است.

روحانی اظهار داشت: ویژگی برجسته سیداحمدآقا خمینی این بود که دست رد به سینه تمام کسانی که به ایشان مراجعه می‌کردند نمی‌زد و با همه صحبت می‌کرد اما اجازه نمی‌داد که اندیشه و وسوسه آن‌ها در ایشان تأثیری بگذارد یا به نحوی در بیت امام تأثیرگذار باشند و کاملاً شناخت داشت؛ درواقع می‌توانم بگویم که شناخت احمدآقا شبیه شناخت حضرت امام به حاج‌آقا مصطفی خمینی بود و از ویژگی‌های آن‌ها نیز همین دشمن‌شناسی بود.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی یادآور شد: زمانی حاج‌آقا مصطفی نسبت به شریعتی اعلام‌خطر کرد که هنوز خیلی‌ها نسبت به او اعتقاد داشتند و کاملاً مسائل برملا نشده بود، احمدآقا نیز همین ویژگی‌ها را داشت و انسانی بسیار آگاه بود.

*میراث‌داران امام از مکتب‌داری به مقبره‌داری رسیده‌اند

وی در همین زمینه تاکید کرد: متأسفانه میراث‌داران حضرت امام از مکتب‌داری به مقبره‌داری رسیده‌اند، مکتب امام در آنجا به‌طورکلی ناشناخته مانده و موسسه تنظیم و نشر آثار امام برای عده‌ای تبدیل به نان‌دانی شده است.

*بزرگ‌ترین ویژگی‌ امام دوری از تجمل‌گرایی و اسراف بود

روحانی خاطرنشان کرد: یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های حضرت امام دوری از تجمل‌گرایی و اسراف بود، امام چه در دوران حضور در قم و چه در نجف و چه پس از انقلاب که رهبری تشیع را برعهده داشتند کوچک‌ترین تغییری در رویه ساده‌زیستی خود ندادند و در قم هم که زندگی می‌کردند زندگی ایشان طلبگی بود.

«ایشان حتی در اندرونی منزل خود نیز تلفن نداشتند و همه عزیزان ایشان هم در ایران بودند، امام هیچ‌گاه در زندگی شخصی خود از بیت‌المال استفاده نکردند و تا آخر حضورشان در نجف نیز تلفن را به اندرونی نبردند؛ هرچند این موضوع برای همسر امام سخت بود و باید برای ارتباط با ایران به مخابرات می‌آمدند و ساعت‌ها معطل می‌شدند.»

* امام اجازه گچ‌کاری و رنگ کردن جماران را هم ندادند

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: مرحوم حاج احمد آقا به امام نامه نوشتند که شما تلفن را به اندرونی بکشید و من هزینه آن را خواهم داد، امام در پاسخ فرمودند شما که از خودت چیزی نداری و ما هرچه داریم از فقراست و این نامه در صحیفه نیز آمده است امام حتی اجازه گچ‌کاری و رنگ کردن جماران را هم ندادند اما بعد از رحلت ایشان این‌همه اسراف‌کاری در مقبره امام دردناک و مایه تأسف است و این‌گونه رفتارها خط امام را زیر سؤال می‌برد.

وی با اشاره به خطر نفوذ ادامه داد: دولت‌هایی که روی کار آمدند دشمن بلافاصله به سراغ رئوس آن‌ها رفت؛ مثلاً وقتی آقای منتظری قائم‌مقام شد افرادی که به دنبال انحراف انقلاب بودند، سراغ او رفتند و او را تحت تأثیر قرار دادند لذا این جریان ادامه داشت تا جایی که امام نیز نسبت به این مسئله اعلام‌خطر کردند که نگذارید انقلاب به دست نااهلان بیفتد.

روحانی حذف شعار مرگ بر آمریکا را تلاش برای دفن آرمان‌های امام دانست و گفت: از نظر یک جریان سیاسی اگر امروز امام بودند برای آمریکا فرش قرمز پهن می‌کردند و چون نمی‌توانند کلام امام را با سازش‌کاری‌ها مطابقت دهد این‌گونه استنباط می‌کنند.

دسته بندی: آخرین اخبار, احزاب, امام و رهبری, سیاسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>