[ad_1]

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز در ر‌أس هیأتی به بغداد سفر کرده پس از دیدار و گفت‌وگو با «فؤاد حسین» همتای عراقی در نشست خبری مشترک ضمن ابراز خرسندی از حضور در عراق از مهمان‌نوازی مردم و دولت دوست و برادر عراق و به ویژه دوست و برادر قدیمی‌اش فؤاد حسین قدردانی کرد که با محبت و مهربانی او و هیأت همراه را پذیرفتند.

روابط ایران و عراق با خون جوانان ما در مقابله با داعش پایدار شده

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: روابط ایران و عراق با خون جوانان ما در مقابله با داعش پایدار شده و این روابط هیچگاه به هیچ شکلی از بین نخواهد رفت.

وی افزود: برای ما عراق قوی و پر صلح و آرامش و دارای روابط سازنده و خوب با همه همسایگانش معادل قدرت، آرامش، ثبات و صلح خودمان است و از این جهت از نقش موثر عراق در منطقه قوی و صلح آمیز خلیج فارس استقبال می‌کنیم.

ظریف عنوان کرد: بسیار خوشحالیم که روابط دو کشور براساس احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و عدم مداخله در امور داخلی با جدیت پیگیری شده و در کنار یکدیگر در برابر داعش ایستاده‌ایم و این دشمن مشترک بشریت را جوانان ایرانی و عراقی با کمک یکدیگر و با رشادت مردم بزرگ عراق شکست داده‌اند.

وی گفت: باید در رابطه با این تهدید امنیتی کماکان هوشیار باشیم.

عراق برای ما یکی از همسایگان پر اولویت در روابط اقتصادی و تجاری است

وزیر خارجه بیان کرد: امکانات اقتصادی دو کشور می‌تواند برای پیشرفت مشترک دو مردم مورد استفاده قرار گیرد. روابط بسیار خوب اقتصادی با عراق داریم هم در حوزه انرژی و هم در حوزه تبادلات تجاری و علیرغم کرونا این روابط را ادامه خواهیم داد و ان‌شاءالله این روابط به حدی که دو رئیس کشور و دولت در سفر روحانی توافق کردند به ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید و تا رسیدن به آن فاصله چندانی نداریم و حتما اقدامات مشترک انجام خواهیم داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: توافقات دیگری در سفر رئیس جمهور ایران به عراق حاصل شد که ان‌شاءالله این توافقات که به نفع مردم دو کشور و همه منطقه است را با جدیت دنبال کنیم، چه در حوزه کشتیرانی و مرز‌های آبی و دریایی چه در حوزه ریلی و همکاری‌های ریلی و چه همکاری‌های انرژی و چه در حوزه تبادل گردشگر و زائران دو کشور و همین طور گردشگران سلامت و در سایر حوز‌ه‌ها.

ظریف بیان کرد که عراق برای ما یکی از همسایگان پر اولویت در روابط اقتصادی و تجاری است.

منطقه ما نیاز به آرامش دارد/ اقدام تروریستی آمریکا خسارت بزرگی برای مقابله با تروریسم در منطقه بود

وی گفت: ضرورت دارد در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر گفت‌وگو و تشریک مساعی کنیم. منطقه ما نیاز به آرامش دارد. متاسفانه اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و همراهانشان خسارت بزرگ برای مقابله با تروریسم در این منطقه بود. ایران و عراق به عنوان دو کشور خسارت دیده از این حرکت با همکاری هم موضوع را پیگیری خواهند کرد.

ظریف خاطرنشان کرد: برای ما این موضوع بسیار مهم است که حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و استقلال همسایه ما مورد تعدی و تجاوز خارجی قرار نگیرد.

انتهای پیام/ ۱۱۲

[ad_2]