[ad_1]

رایزنی «بورل» و «ریابکوف» درخصوص آخرین تحولات قره باغ و بلاروسبه گزارش گروه بین‌الملل بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه با وزیر خارجه روسیه در زمینه آخرین تحولات در قره باغ به رایزنی پرداخت.

به نوشته وبگاه «اتحادیه اروپا» «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه درباره آخرین وضعیت در قره باغ و بلاروس و نیز «آلکسی ناولنی» معترض کرملین رایزنی کرد. درباره آخرین وضعیت در قره باغ، بورل از اقدامات لاروف در روزهای اخیر و تلاش برای برقراری آتش بس و توافق بین جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان تقدیر و بر لزوم آتش بس و رعایت دقیق آن تاکید کرد. جوزپ بورل در این زمینه از اقدامات گروه میانجی مینسک برای رفع تنش بین باکو و ایروان حمایت کامل کرد.

این در حالی است که اتحادیه اروپا یکشنبه شب از نقض آتش‌بس در منطقه قره باغ بشدت ابراز نگرانی کرده بود. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در این باره گفت: «ما با نگرانی شدید گزارش‌های ادامه فعالیت‌های نظامی، از جمله حمله علیه اهداف غیر نظامی و همچنین تلفات غیرنظامیان را پیگیری می‌کنیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در زمینه بلاروس به لاوروف گفت که اتحادیه اروپا به شدت خواهان استقلال و تمامیت ارضی بلاروس است. وی در این گفت‌و‌گو بر حق شهروندان بلاروس در انتخاب رئیس جمهور خود تاکید کرد. درباره ناوالنی نیز جوزپ بورل از دولت روسیه خواست تا تحقیقات کامل و شفافی در زمینه ماجرای مسمویت وی انجام شود.

وزیر خارجه روسیه به تازگی در واکنش به اتهام‌زنی مقام‌های اروپایی علیه مسکو در ارتباط با مسمومیت ادعایی ناوالنی گفت اتحادیه اروپا با تهدید به اعمال تحریم علیه روسیه در شرایطی که چیزی مشخص نیست، خارج از روند قانونی عمل می‌کند.

انتهای پیام/۳۴۱

[ad_2]