[ad_1]

راه‌اندازی سامانه خدمات پزشکی از راه دور در ۱۰ نقطه مرزی سیستان و بلوچستانبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، سردار «محمد رضا حسینی» معاون بهداد ناجا، در نشست تعاملی با فرمانده و معاون هماهنگ‌کننده  مرزبانی ناجا که با هدف تبادل نظر و هم‌اندیشی در راستای رفع محدودیت‌ها و کمبودهای بهداشتی، امدادی و درمانی نقاط مرزی کشور برگزار شد، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم با ایجاد و گسترش بسترهای فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات بهداشتی، امدادی، تشخیصی و درمانی را از مرکز به نقاط دورافتاده و مرزی گسترش دهیم. 

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه خدمات پزشکی از راه دور در ۱۰ نقطه مرزی استان آذربایجان غربی، از اهتمام این معاونت به راه‌اندازی ۱۰ سامانه دیگر در نقاط مرزی سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: در مجموع، با ایجاد بسترهای فناوری اطلاعات و ارتباطات، گسترش سامانه خدمات پزشکی از راه دور به ۱۰۰ نقطه مرزی کشور در دستور کار قرار دارد.

سردار «حسینی» تجهیز ۱۰ مرکز درمانی مرزبانی و هنگ‌های مرزی برخوردار از پزشک معاین به سامانه مدیریت یکپارچه اطلاعات درمانگاهی (C.I.S) را از دیگر اولویت‌ها و برنامه‌های معاونت بهداد ناجا در حوزه بهداد مرزبانی مطرح و خاطرنشان کرد: با تشریک مساعی معاونت بهداد ناجا و معاونت بهداد مرزبانی در تأمین امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری سامانه C.I.S، به یاری خداوند متعال، هفته آینده اولین مرکز درمانی مرزبانی ناجا در استان اردبیل به سامانه مدیریت اطلاعات درمانگاهی مجهز می‌شود.

وی مجروحان خدمتی، آسیب‌های عمدی و بیماری‌های واگیر را سه‌محور مهم و مورد توجه در حوزه بهداشت، امداد و درمان ذکر کرد و گفت: تلاش می‌کنیم حوزه درمان و روان‌شناسی تا حد زیادی به این سه‌محور مهم معطوف باشد.

وی با اشاره به توافقاتی که پیش از این با بهداد مرزبانی در خصوص اجرای طرح «پزشک دوار» صورت پذیرفته بود، بیان کرد: بر اساس این طرح، وضعیت سلامت کارکنان در جریان بازدیدهای پزشکان اعزامی مورد رصد و ارزیابی قرار می‌گیرد.

همچنین سردار «حسن اسدالهی» معاون هماهنگ‌کننده مرزبانی ناجا نیز در این جلسه، با اشاره به کمبود و محدودیت‌های برخی امکانات و خدمات درمانی در مناطق مرزی کشور، پیشنهادی مبنی بر خرید این خدمات از یگان‌های ارتش و سپاه مستقر در مرزها را مطرح کرد که در این راستا ضمن بررسی نیازمندی‌های مرزبانی به اقلام امدادی به ویژه بندآورنده‌های خون، تجهیز نقاط مرزی عملیاتی به این اقلام با مشارکت معاونت بهداد ناجا و بهداد مرزبانی در دستور کار قرار گرفت.

در ادامه این جلسه نیز سردار «احمدعلی گودرزی» فرمانده مرزبانی ناجا به موضوع در دستور کار بودن ارتقای ساختار مرزبانی ناجا اشاره و از ارائه طرح اولیه این ساختار به معاونت طرح و برنامه و بودجه ناجا و ستاد کل نیروهای مسلح خبر داد که در این راستا سردار «حسینی» خواستار مورد توجه قرار گرفتن هنگ‌ها و حوزه بهداشت و درمان آن‌ها در ساختار جدید شد.

وی با اشاره به تدوین برنامه پنج ساله بهداری ناجا در سال ۱۴۰۰، خواستار توجه ویژه به بهداری مرزبانی در این برنامه شد.

سردار گودرزی با اشاره به آمار کم قربانیان کرونا در مرزبانی ناجا، از خدمات ارزنده معاونت بهداد ناجا در حوزه مقابله با کرونا به ویژه تلاش‌های کادر درمان در بیمارستان‌‌های ناجا قدردانی کرد.

نوسازی و تجهیز تعدادی از آمبولانس‌های ناجا و تحویل به مرزبانی از دیگر مباحث مطرح در این جلسه بود که به منظور در اختیار گرفتن هرچه سریع‌تر این آمبولانس‌ها، معاون بهداد ناجا در خصوص پیگیری و رایزنی با معاونت آماد و پشتیبانی ناجا قول مساعد داد.

انتهای پیام/ ۱۱۳

[ad_2]