[ad_1]

رادیو؛ رسانه‌ای برای انعکاس عظمت انقلاب اسلامیبه گزارش گروه فرهنگ و هنر بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، در آستانه حماسه ۹ دی از کتاب گویای «فتنه تغلب» با محوریت گزیده‌ای از روایت‌ها، بیانات و اقدامات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص فتنه ۸۸ رونمایی شد.

این مراسم با حضور علی بخشی زاده، معاون صدای رسانه ملی، مصطفی غفاری، گردآورنده اثر، میثم ملکی، معاون فرهنگی موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی، مهدی شاملو، مدیر «ایران صدا» و جمعی از گویندگان رادیو در ساختمان شهدای رسانه ملی برگزار شد.

علی بخشی زاده، معاون صدا ابتدا با قدردانی از توجه خانواده رادیو به امر کتاب و کتاب‌خوانی اظهار داشت: رادیو در حوزه کتاب همیشه پیشرو و فعال بوده است و به ترویج آن اهتمام ویژه داشته است. این رسانه اکنون نیز با توجه به فعالیت گسترده‌ای که در حوزه کتاب انجام داده، موفق عمل می‌کند.

وی افزود: صدای رسانه ملی برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی همواره برنامه‌هایی دارد و سیاست همه شبکه‌های رادیویی مبتنی برافزایش ضریب نفوذ کتاب و مطالعه در خانواده است تا مخاطب با شنیدن این نوع برنامه‌ها، تصویر مطلوبی از کتاب و کتاب‌خوانی برایش ترسیم شود.

معاون صدا استفاده از شیوه‌های غیرمستقیم به‌ویژه در آثار نمایشی و صوتی رادیو را یکی از بهترین شیوه‌ها برای تبلیغ کتاب‌خوانی دانست.

بخشی زاده خاطرنشان کرد: رادیو در هر هفته ۳۶ عنوان برنامه تخصصی با محوریت کتاب روی آنتن می‌برد و در طول هفته ۱۱۹ برنامه با همین مضمون تکرار می‌شود.

وی با اشاره به انتشار کتاب صوتی «فتنه تغلب» در شبکه «ایران‌صدا» گفت: این کتاب در سه فصل به موضوع فتنه ۸۸ می‌پردازد. مصاحبه با متصدیان و عوامل انتخابات، بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری که حاوی درس‌هایی ماندگار از این دوران حساس است و اسناد و مصاحبه‌هایی که ادعای تقلب را تحلیل کرده و درباره چگونگی این فتنه‌، مکتوباتی را منتشر می‌کند.

معاون صدا با تأکید بر اینکه راه رادیو برای این‌گونه فعالیت‌ها همچنان باز است، تصریح کرد: هر آنچه درباره عظمت انقلاب اسلامی‌گفته شود، می‌تواند در رادیو انعکاس پیدا کند؛ هر آنچه مقوم انقلاب اسلامی است، برای ما ارزشمند است.

بخشی زاده با اشاره به انتشار این اثر صوتی در آستانه ۹ دی‌ گفت: این کتاب به ما یادآوری می‌کند که کشور ما هشت ماه در شدیدترین لحظات فتنه سوخت، اما نگاه مقام معظم رهبری درمانگر این لحظات بود که به ما تسلی داد.

بیان ناگفته‌های شنیده نشده

در ادامه مهدی شاملو، مدیر «ایران صدا» با اشاره به اهمیت صوتی شدن آثار مکتوب گفت: دوستداران حوزه کتاب حتماً از مطالعه کتاب کاغذی لذت می‌برند و آن را در اولویتشان قرار می‌دهند، اما سبک جدید زندگی و همراهی فناوری‌های روز ما را به سمت دیگری سوق داده است. اگر در این مقطع حرف‌های خوبی داشته باشیم اما نتوانیم در قالب محتواهای جدید عرضه کنیم، از قافله فرهنگ عقب می‌مانیم.

وی افزود: با همراهی انتشارات انقلاب اسلامی و موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی تصمیم گرفتیم این کتاب را بازخوانی کنیم.

به گفته شاملو این اثر ماحصل تلاش گویندگان باتجربه رادیوست که توانسته است به‌خوبی حس و حال اثر را به مخاطب منتقل کند.

مدیر «ایران صدا» با اظهار امیدواری برای انتشار بیشتر این اثر گفت: اگر بتوانیم این کتاب را به دایره عمومی‌تری برسانیم موفق خواهیم بود، این اثر واقعاً درخور و باهنرمندی تهیه‌شده است و بااینکه ۱۵زمان آن ساعت است، اما چند برابر این زمان برای به ثمر نشستنش وقت صرف شده است.

شاملو در پایان تصریح کرد: این اثر می‌تواند بخشی از ناگفته‌های شنیده نشده را بیان کند و در اذهان مؤثر واقع خواهد شد.

جمع‌آوری کتاب در نهایت امانت‌داری

مصطفی غفاری گردآورنده کتاب «فتنه تغلب» گفت: تغلب به معنای غلبه کردن است درحالی‌که تقلبی که در سال ۸۸ رخ داد، به معنای قلب موضوع است.

وی افزود: کتاب را در نهایت امانت‌داری جمع‌آوری کردم و تلاشم این بود که همه‌چیز بر مبنای شفافیت بررسی شود.

غفاری با اشاره به این نکته که سعی شده برخی از موارد برای نخستین بار منتشر شود، افزود: این اثر روایت‌هایی از متن و فرا متن فتنه‌ی ۸۸ است که انتشارات انقلاب اسلامی در زمستان سال ۱۳۹۷ آن را منتشر کرده است. این کتاب شامل ۶۴۰ صفحه است و شمارگان آن در نخستین چاپ آن ۲هزار بوده است.

گردآورنده این اثر متذکر شد: «فتنه تغلب» شامل روایت‌ برخی از بیانات و البته اقدامات رهبر معظم انقلاب حول فتنه ۸۸ است. مخاطب در این کتاب می‌تواند برخی از صحبت‌های منتشرنشده معظم له را برای نخستین بار در این کتاب بخواند. این روایت‌هاست که می‌تواند برخی از شبهات ذهنی و رسوبات فکری مخاطب را برطرف کند.

وی تبدیل این اثر به کتاب صوتی در «ایران‌صدا» را گام مهمی در تثبیت اهداف این اثر دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌شد برای این اثر انجام داد را رادیو بر عهده گرفت که نیاز به قدردانی دارد. برای تهیه این اثر به شکل گویا، اعتبار مطالب کتاب کاملاً سنجیده و قابل استناد بود و بر این اساس «ایران‌صدا» به آن بهای بیشتری داد.

غفاری افزود: پس از یک دهه از این رویداد شاید برخی از لحظات آن روزها در غبار فراموشی گم شده باشد، اما با فاصله گرفتن از فضای فتنه و غبارآلود بودن این فضا می‌توان قضاوت دقیق داشت. خوشحالم که این اثر به این شکل تهیه شده است و با صدای هنرمندان رادیو باهنر آمیخته و ارزشمندتر شده است.

نیاز به شفاف‌سازی فتنه ۸۸

در ادامه، قندهاری، مدیرعامل انتشارات انقلاب اسلامی‌گفت: هم‌زمانی این رونمایی با ایام شهادت حضرت زهرا (س) نشانه‌ای شفاف برای ماست؛ چراکه در آن زمان با محاسبه منطقی و شواهد موجود می‌شد به دلیل وفات این حضرت پی برد، اما در همان زمان غبار تحریف در وفات این حضرت شکل گرفت. اکنون بعد از قرون متمادی ما با تحریف در فتنه ۸۸ روبه‌رو هستیم که نیازمند شفاف‌سازی است.

وی ادامه داد: ۱۰ سال پس از فتنه ۸۸، این اثر به نگارش درآمده است تا به‌خوبی بتوان زوایای تاریک و پنهان آن سال‌ها و حوادث پیرامون را موردبررسی قرار داد.

به گفته قندهاری برخی شبهات از آن سال در ذهن عده‌ای از مردم رسوب‌کرده که شایسته بود در کتابی جامع به آن‌ها پاسخ داده شود و اینک تبدیل این اثر مکتوب به اثر صوتی در شبکه «ایران صدا» بر این هدف پافشاری می‌کند.

مدیرعامل انتشارات انقلاب اسلامی تصریح کرد: جریان این فکر به تثبیت دیدگاه مختلف دارد که در دسترس جامعه قرار بگیرد و نیاز است به آن توجه شود. عزیزانی که در این کتاب مصاحبه‌شان منتشر شد و یا مقاله نوشتن این کتاب به بیش از ۴۰۰ صفحه دارد و به چاپ پانزدهم رسیده و درحالی‌که کتاب گویا می‌شود، مخاطبان بیشتری خواهد داشت.

همچنین ملکی، معاون فرهنگی موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی‌گفت: این کتاب را چندی پیش مطالعه کردم، این اثر از همه آثاری که در مربوط به فتنه بود، بهتر و شنیدنی‌تر است.

انتهای پیام/۳۴۱

[ad_2]