دولت ترامپ مجبور به عقب‌نشینی شد؛ «پلیس‌مخفی‌ها» از پورتلند خارج می‌شوندبه گزارش گروه بین‌الملل بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از چندین هفته تنش بر سر اصرار برای اعزام نیروهای پلیس فدرال به شهر «پورتلند» از موضع خود عقب‌نشینی کرده و دستور خروج این نیروها از این شهر را صادر کرده است.

وزارت امنیت داخلی آمریکا امروز چهارشنبه اعلام کرد فرماندار ایالت «اورگن» به توافقی با دولت ترامپ برای پایان بخشیدن به آنچه «فعالیت‌های خشونت‌‌آمیز علیه املاک دولتی» خوانده شده دست پیدا کرده است.

«کیت براون»، فرماندار ایالت اورگین پیش از این گفته بود که حضور نیروهای پلیس فدرال و اقدامات آنها باعث دامن زدن به خشونت‌ها شده و وضعیت این شهر را بدتر کرده است. وی گفت که همه نیروهای پلیس فدرال از روز پنجشنبه به بعد از این ایالت خارج خواهند شد.

اقدامات نیروهای پلیس فدرال در پورتلند باعث شده آنها «پلیس مخفی‌های ترامپ» لقب بگیرند. هفته‌‌نامه نیشن اخیراً گزارش داده مأموران پلیس‌های فدرال در شهر «پورتلند» در ایالت «اورگن» با استفاده از خودروهایی که آرم پلیس ندارند در شهر گشت‌زنی کرده و معترضان را دستگیر می‌کنند.

روایت‌های افراد و ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد که مأموران پلیس بعد از حرکت با خودرو به سمت معترضان بدون هیچ توضیحی آنها را دستگیر می‌کنند.

«مارک پتیبون»، یکی از افرادی که به همین شکل دستگیر شده گفت: «من را داخل ون بردند، کلاهم را روی صورتم کشیدند تا نتوانم ببینم و دستم را روی سرم گذاشتند. مرا داخل ساختمانی بردند که بعداً فهمیدم مقر دادگاه فدرال بود.»

«کن کوچینلی»، معاون وزیر امنیت داخلی آمریکا حدود ۱۰ روز پیش از این اقدام پلیس فدرال آمریکا دفاع کرد. او مدعی شده که این اقدامات در واکنش به گزارش‌هایی انجام شده که از احتمال حمله معترضان به برخی ساختمان‌های دولت فدرال در پورتلند خبر می‌داده‌اند.

کوچینلی گفت: «اگر در جاهای دیگر هم چنین اطلاعاتی دریافت کنیم به همین نحو واکنش نشان خواهیم داد.»

بسیاری از شهرهای آمریکا از ۲۵ ماه می (پنجم خرداد ماه) بعد از قتل نژادپرستانه فردی سیاه‌پوست به نام «جورج فلوید» صحنه اعتراض‌هایی بوده‌اند که با برخوردهای خشونت‌آمیز پلیس روبرو شده است.

دونالد ترامپ فرمانداران ایالت‌ها و پلیس را به مماشات با معترضان متهم کرده و خواستار برخوردهای «قاطعانه‌تر» شده است.

انتهای پیام/۳۴۱