[ad_1]

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، علی حسین‌پور در یادداشتی نوشت: ما در طول جنگ روز‌های سخت و دشواری را پشت سر گذاشتیم. جوانان و مردم ما با عزمی راسخ و استوار به این باور رسیدند که اگر برای خدا قدم بردارند، در مقابل دشمنان دین و اسلام، به یقین نصرت الهی تحقق خواهد یافت. این باور باید بزرگ داشته شود تا برای نسل فعلی و آیندگان باقی بماند.

در چهلمین سالگرد دفاع مقدس شاهد سخنان گهربار رهبر معظم انقلاب با موضوع تکریم و بزرگداشت رزمندگان و پیشکسوتان این عرصه بودیم. این طلیعه‌ای در سخنان معظم له بود و به واقعیتی درست و صحیح اشاره داشت که راه را برای همه مشخص کرد. این سخنان بار دیگر تاکید بر موضوعی داشت که خیلی از دوستان که از یادگاران و فرماندهان و مسئولان مملکتی هستند از آن غافلند یا فراموشش کرده‌اند. موضوعی که بیان و انتشار لحظه به لحظه رخداد‌های آن برای نسل امروز و فردا لازم و ضروری است.

این سخن مهم و بجا نباید به فراموشی سپرده شود و متولیان امر باید به هر نحو ممکن به اجرای آن همت گمارند. ایشان فرمودند «ما چه زمانی می‌توانیم اهمیت و عظمت رزمندگان را درست تشخیص بدهیم، آن وقتی که عظمت کار معلوم بشود. آن وقتی که عظمت عرصه و میدان را بتوانیم تشخیص بدهیم. آن وقت معلوم می‌شود آن‌هایی که رفتند در این میدان و کار کردند چه ارزشی دارند. عظمت میدان یعنی تعریف دفاع مقدس». حضرت آقا در بیانات خود به صورت مفصل به ابعاد این دفاع پرداختند. ایشان در بخشی اشاره کردند که کار‌های بسیار خوب و با ارزشی انجام گرفته، اما در عین حال کم است. ایشان گفتند «ادبیات دفاع مقدس یک گونه ادبی در قبال سایر ادبیات نیست. یعنی این جور نیست که ما ادبیات حماسی داریم، عشقی داریم، اجتماعی داریم، پلیسی داریم، یکی هم حالا مثلا دفاع مقدس، نه!

دفاع مقدس یک سرچشمه است، انواع و اقسام ادبیات را می‌شود از آن انتزاع کرد و استفاده کرد و از آن می‌جوشد. دفاع مقدس مثل یک چشمه جوشنده است که انواع و اقسام ادبیات را می‌شود خلق کرد. در آن می‌شود متن‌های عالی تاریخی، اجتماعی، سیاسی، عشقی و خانوادگی را از روی ادبیات دفاع مقدس و آنچه برای دفاع مقدس تولید می‌شود، ایجاد کرد. اما نکته مهم تولید متن است. ما احتیاج داریم به تولید متن. اگر متن خوب و فاخر تهیه شد، آن وقت نمایشنامه از روی آن درست می‌شود، فیلم سینمایی درست می‌شود، شعر درست می‌شود».

اکنون پرسش این است که چه شده ما در مقام کارگزاران این موضوع، به لایه‌های پنهان دفاع مقدس که هیچ، حتی به لایه‌های اولیه آن به صورت درست نپرداخته‌ایم؟ دفاعی که اهالی آن می‌توانند الگوی مناسب برای نسل امروز باشند، چرا درباره‌اش این قدر کم‌کاری شده، در حالی که همه‌مان مدیون آدم‌های آن هستیم؟ باید به کسانی که متولی امور فرهنگی و هنری هستند گوشزد کرد که شما باید ابزار و زیرساخت‌های این امر را مهیا کنید. به دنبال سود مادی کار نباشید، چون شما بزرگواران تغذیه معنوی نسل امروز جامعه را عهده‌دار هستید و باید برای رشد این نسل از همه چیز مایه بگذارید.

فکر نکنید که چون خود ما در گذشته بودیم و دیده‌ایم و می‌دانیم، دیگر احتیاجی نیست برای حفظ و ارائه و اشاعه این فرهنگ، به بهانه زمان‌بر و هزینه‌بر بودنش فعالیتی بکنیم. تا دیر نشده عجله کنیم تا دیگران تاریخ دفاع مقدس ما را به نام خود و با تحریف ثبت نکنند. مبادا آن جنگی که دیگران آن را بنویسند، جنگی نباشد که بچه‌های رزمنده ما برایش زحمت‌ها کشیده‌اند. شاید فردا دیگر ما نبودیم تا جوابگوی تحریفات باشیم.

انتهای پیام/ ۱۱۲

[ad_2]