به گزارش بسیج پرس پرس، علی‌اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و رئیس نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت، در مورد چگونگی آماده‌سازی نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس گفت: ما از آذر سال ۹۸، مقدمات گرامی داشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس را فراهم کردیم. در کل کشور، ۵۰۵ ستاد شکل گرفته که هم شامل نیروی‌های مسلح و هم بخش‌های کشوری می‌شود. بالغ بر ۲۶هزار برنامه از سوم خرداد تا پایان اسفند در غالب ۴۳ هفته پیش‌بینی شده بود که اکنون در حال اجراست.

وی افزود: نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس، از پیش از سال ۹۹ شروع شد. ابلاغیه تشکیل غرفه‌ها به همه دستگاه‌ها ارسال شد. از اول شهریور ماه، امسال مقدمات اجرایی نمایشگاه را فراهم کردیم. افتتاحیه این نمایشگاه، روز دوم ماه با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آغاز شد. موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران تنها نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس است. این در حالی است که ما در هر استان یک نمایشگاه دستاوردهای استانی داریم. یعنی به جز این نمایشگاه، ۳۱ نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس دیگر هم داریم.

امروز رسانه‌های غربی در غالب امپراتوری عظیم، سعی می‌کنند نسل جوان ما را نسبت به گذشته بدبین کنند. آنها سعی می‌کنند به ایجاد شبهه، دفاع مقدس را تحریف کنند. رهبری در این مورد هشدار دادند. پس، از همه دعوت می‌کنم که به نمایشگاه بیایند و دستاورد بدون سند از ما قبول نکنند. ما با سند حرف می‌زنیم. جوانان باید بیایند که هم دشمن را بشناسند، پدرانشان را درک کنند و برای برداشتن باری سنگین در گام دوم آماده شوندمدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در مورد حماسه جنگ گفت: ۴۰ سال قبل صدام از طرف آمریکا تحریک شد و همه قدرت‌های بزرگ به ایران حمله کردند. صدام در مصاحبه‌های خود گفته بود که سه روز دیگر در خوزستان و ده روز دیگر در تهران مصاحبه می‌کند. او ژست تجاوز گرفت اما مردم ایران به تنهایی در مقابل او ایستادند. بیش از ۸۰ کشور دنیا، از نظر سیاسی، اقتصادی و بین المللی از صدام حمایت کردند. آمارها گویای آن است که ۳۰ کشور به صدام نیروی انسانی داده بودند. منابع مالی و لجستیکی صدام نیز تأمین شده بود. صدام در روز آغاز جنگ نزدیک ۶۰۰ هواپیمای جنگ داشت. رزمندگان ما بیش از ۵۰۰ هواپیما را نابود کردند. دشمنان با همه ظرفیت آمدند تا انقلاب را زمین بزنند. خوشبختانه مردم ایستادند و با مدیریت مدبرانه و عالمانه یک وجب از خاک خود را به دشمن ندادیم

جعفری با بیان اینکه امروز با نشاط‌تر، قوی‌تر و قدرتمندتر و مؤثرتر از گذشته در منطقه و جهان هستیم، گفت: برای مردم دنیا تعجب‌آور است که هنوز در حال مقاومت هستیم. هرکدام از دسیسه‌های نظام سلطه می‌توانست یک کشور را نابود کند اما با ایثارگری جانبازان و شهدا، امروز جمهوری اسلامی از هر دورانی موفق‌تر است. وجود مشکلات هم طبیعی است. وقتی پنجه در پنجه دشمنان می‌اندازیم طبیعی است که به ما هم خدشه وارد می‌شود. روز اولی که وارد جنگ شدیم. سلاح M1 یا به ندرت ژ-۳ داشتیم. در آن زمان تهران ما را با موشک می‌زدند. امروز اما جمهوری اسلامی آنقدر قدرتمند شده که قادر به حفظ تعادل و موازنه قدرت شده است.

رئیس نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت در ادامه گفت: امروز کشتی‌های ما در اقیانوس‌های جهان با پرچم جمهوری اسلامی رفت و آمد می‌کنند و کسی حق تعرض را ندارد. می‌دانند که در صورت تعرض برخورد متقابل حتمی است. اقتدار امروز ما محصول حماسه هشت ساله شهدا و ایثارگران است. مردم ما دوباره امسال به احترام شهدا سر تعظیم فرود آوردند. شهدا و ایثارگران ما در سخت‌ترین شرایط سینه سپر کردند و از حیثیت و عزت کشور دفاع کردند تا کشوری مستقل باشیم و نقش‌آفرینی کنیم. دشمن امروز می‌داند اگر یکی بزند، ده تا می‌خورد. این عزت یک شبه به دست نیامده است. امروز رسانه‌های غربی در غالب امپراتوری عظیم، سعی می‌کنند نسل جوان ما را نسبت به گذشته بدبین کنند. آنها سعی می‌کنند به ایجاد شبهه، دفاع مقدس را تحریف کنند. رهبری در این مورد هشدار دادند. پس، از همه دعوت می‌کنم که به نمایشگاه بیایند و دستاورد بدون سند از ما قبول نکنند. ما با سند حرف می‌زنیم. جوانان باید بیایند که هم دشمن را بشناسند، پدرانشان را درک کنند و برای برداشتن باری سنگین در گام دوم آماده شوند.

وی در پایان به نمایشگاه دفاع مقدس و انقلاب، به‌عنوان مدرن‌ترین موزه غرب آسیا در تهران اشاره کرد و گفت: این فضا، در خدمت ارزش‌های دفاع مقدس است. رسانه‌ها این روزها دریچه دید را برای مردم فراهم می‌کنند. اگر اهالی رسانه ما مثل بچه‌های دوران جنگ، محکم و جهادی وارد شویم، فضا و فرصت بیشتری فراهم خواهد شد. امروز بار بیشتری روی دوش اهالی رسانه است و توقع بیشتری از آنها می‌رود. سربازان میدان و خط اول جبهه‌ها، بچه‌های رسانه‌ای هستند.

نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار۴۰»، با شعار محوری «ما قوی هستیم» به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، از ۲ تا ۹ مهر در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا است.منبع:مهر