به گزارش بسیج پرس پرس به نقل از رادیو اقتصاد، عبدالناصر همتی با بیان اینکه شاخص‌های ماهانه صنعت نشان می‌دهد که ما در حال خروج از رکود مقطعی هستیم، گفت: اگرچه به سبب شیوع ویروس کرونا رکودی برای اقتصاد کشور در ابتدای سال اتفاق افتاد، اما شاخص‌های نقطه به نقطه و ماهانه بخش صنعت نشان می‌دهد کشور در حال خروج از این رکود مقطعی است.

وی اظهار امیدواری کرد: با روندی که جلو می‌رود بتوانیم کارهای بهتری برای کشور انجام دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: شرایط کشور در طول دو سال گذشته به گونه‌ای بود که مورد تهاجم یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان قرار گرفت.

وی افزود: تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت ایران و کشور برقرار شد، بی سابقه‌ترین تحریم و فشار اقتصادی بود. تبعا در این فشار اقتصادی بانک مرکزی به عنوان خط مقدم جنگ اقتصادی تمام تلاش خود را انجام داد تا بتواند این فشار حداکثری دشمن را خنثی و همچنین بتواند از بهم خوردن شاکله اقتصادی کشور جلوگیری کند.

همتی ادامه داد: به لطف خدا و به کمک همکاران در سیستم بانکی و بانک مرکزی توانستیم این دوره بسیار سخت را پشت سربگذاریم که جای بسی مباهات دارد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: از مقام معظم رهبری ممنون هستم چرا که همواره حمایت‌ها و راهنمایی هایشان سرلوحه کار همه در این نهاد پولی و بانکی بوده است.

وی افزود: معظم له در این شرایط سخت حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خوبی از بانک مرکزی داشته و دارند.

همتی گفت: اگر نبود حمایت‌ها و پشتیبانی ایشان، قطعا نمی‌توانستیم در این مسیر موفق باشیم.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری همیشه به خدمتگذاران خود در بانک مرکزی محبت و توجه داشته و دارند و از این بابت از ایشان بسیار ممنون هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با حمایت ایشان قدرت بیشتری پیدا می‌کنیم تا با کج رفتاری‌ها و توطئه‌هایی که علیه اقتصاد کشور اجرا می‌شود، بتوانیم قاطعانه مقاومت و مقابله کنیم.

وی افزود: خوشبختانه بانک مرکزی در این مدت اقدامات بزرگی در بخش ارزی و پولی، اصلاح ساختار بازار پول، نظام بانکی، کنترل و تثبیت بازار ارز و حمایت از رشد اقتصادی کشور انجام داده است.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تسهیلات بانکی در چهار ماهه اول سال جاری نسبت به چهار ماهه سال گذشته ۶۷ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر سپرده‌های بانکی اضافه شده که خرج تسهیلات شد، خیلی از اموال و دارایی‌های بانک‌ها که فروخته شده خرج تسهیلات برای رونق تولید شده و ما خوشحال هستیم که به ملت عزیز اعلام کنیم که در همین ۴ ماه به خاطر شیوع کرونا رکودی در اقتصاد ایران در اوایل سال اتفاق افتاد، اما شاخص‌های ماهانه صنعت نشان می‌دهد که ما در حال خروج از رکود مقطعی هستیم و امیدواریم با روندی که جلو می‌رود ما بتوانیم کارهای بهتری را برای کشور انجام دهیم.

همتی همچنین از تشکیل کمیته نقدینگی در کشور خبر داد و گفت: این کمیته دو سال پیش در بانک مرکزی ایجاد و تاکنون ۸۵ جلسه داشته و تصمیمات بسیار مهمی هم گرفته است.

وی افزود: خوشبختانه رشد پایه پولی و نقدینگی در پنج ماهه سال جاری به خوبی کنترل شده و آثار این کنترل را همه در تثبیت بازارهای مهم اقتصاد کلان کشور به خوبی مشاهده می‌کنند.
همتی اضافه کرد: امیدوارم با تداوم حمایت‌های مقام معظم رهبری در آینده کارهای خوبی برای کشور انجام دهیم. اگر حمایت‌های مقام معظم رهبری نبود نمی‌توانستیم در این مسیر حرکت‌های محکم و اساسی را انجام دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: عملیات بازار باز بنا به تعریف ابزاری برای خرید و فروش اوراق خزانه دولت در بازار برای کنترل نقدینگی است، یعنی در مواقعی که نقدینگی زیاد باشد بانک مرکزی برای فروش اوراق و جمع آوری نقدینگی ورود پیدا می‌کند و برعکس در مواقعی که نقدینگی کم باشد بانک مرکزی اوراق را خریداری و نقدینگی را به بازار تزریق می‌کند.

وی افزود: عملیات بازار باز یک سیاست پذیرفته شده در همه بانک‌های مرکزی دنیاست. همتی اظهار امیدواری که از این ابزار بتوان برای کنترل نقدینگی و مهار تورم در کشور به خوبی استفاده کرد.

همتی گفت: کنترل نقدینگی و ثبات نرخ سود در بازار پول وجود دارد، بخشی به دلیل اجرای سیاست عملیات بازار باز است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بازار متشکل ارزی به صورت آزمایشی طی یک سال پیش در کشور آغاز شده است.

همتی گفت: شاید به صورت رسمی اعلام نشده، اما این بازار در حال کار است.

وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ صراف و بانک در بازار متشکل ارزی کشور عضو هستند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی یکی از ابزارهای خوب مداخله بانک مرکزی در بازار ارز است، یادآورشد: این بازار هم نقش بسیار خوبی در تثبیت بازار ارز کشور داشته است.منبع:مهر