والدین می توانند با برنامه ریزی خوب و یا استفاده درست در یک ساعت مناسب برای کودکانشان این امر را فراهم کنند که آنها را تا حدودی از این زندگی ماشینی نجات دهند.

با به وجود آمدن تکنولوژی های جدید زندگی انسان هم با آن گره خورد، تا جایی که امروزه بشر، حتی یک روز نیز نمی تواند بدون وجود این تکنولوژی ها به روال همیشگی زندگی خود ادامه دهد. کودکان نیز با تقلید از رفتار والدین خود بازی های کودکانه خود را کنار گذاشته وسرگرم این تکنولوژی ها شده اند.
مریم یوران، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور ایلام در گفت و گو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با گرایش کودکان به سمت تکنولوژی های جدید و دوری از بازی های کودکانه اظهار داشت: خود والدین کودکان هم به نحوی افراطی به این سمت گرایش پیدا کرده اند، چه برسد به فرزندانشان. در گذشته چنین مشکلاتی وجود نداشت و خللی در زندگی افراد به وجود نمی آمد، ولی اکنون افراد بزرگسال با استفاده مداوم از آن به عنوان مثال تلفن همراه، سبب می شوند تا فرزندانشان هم به تقلید از آن ها این کار را انجام دهند.
وی با اشاره به راهکار پیشگیری نسبی این موضوع افزود: این کار اول باید از خود والدین و خانواده ها شروع شود و والدین در مواقع ضروری از این تکنولوژی ها استفاده کنند و استفاده مداوم وبی مورد نداشته باشند. برای کودکان وقت بیشتری گذاشته شود و با آنها بازی کرد و یا در پارک ها همراهیشان کرد. باید یک دوره آموزشی برای پدر و مادر ها برگزار شود. وقتی در مهمانی ها، بزرگتر ها تا جای ممکن از تلفن همراه استفاده نکنند برای کودکان شان هم این مسئله جا می افتد چرا که بزرگتر ها همیشه برای کودکان یک الگو بوده اند.
یوران در ادامه تصریح کرد: والدین می توانند با برنامه ریزی خوب و یا استفاده درست در یک ساعت مناسب برای کودکانشان این امر را فراهم کنند که آنها را تا حدودی از این زندگی ماشینی نجات دهند. اگر تبلت یا تلفن همراه برای آنها در دسرست است از بازی ها و برنامه های آموزشی مناسب سن آنان استفاده شود و نباید بگذارند که فرزندشان بدون نظارت در سایت یا کانالی وارد شود.
وی در پایان و در خصوص استفاده این تکنولوژی در مدارس اذعان کرد : تکنولوژی های ارتباطاتی همچون لب تاب، تبلت، و دیگر ابزارهای اینچنین در همه جا به صورت یکسان کاربرد و کارآیی ندارد. مثلا در شهرستانی که اینترنت وجود ندارد تبلت چه بدردشان می خورد؟ولی در تهران و شهرهای بزرگ کارایی خیلی زیادی دارد. از طرف دیگر وقتی کودک وابسته به چنین مسائلی گردد، یک بازتاب منفی را در پی خواهد داشت.

دسته بندی: اخبار ویژه, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>