تنها اقدام و برنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم در بخش مسکن، افزایش وام خرید مسکن بوده است که محاسبات نشان می‌دهد به نفع خریداران خانه نشده است.

به گزارش بسیج پرس,تجارب سه دهه اخیر  نشان می‌دهد هر بار که افزایش تسهیلات خرید مسکن اتفاق افتاده به دلیل تحریک تقاضا، قیمت مسکن نیز بالا رفته است. به همین دلیل، در دولت‌های نهم و دهم، با هدف جلوگیری از تحریک قیمت مسکن با افزایش وام، جلوی افزایش وام خرید گرفته شد و به جای آن، دولت وام ساخت مسکن را در دستور کار قرار داد که طرح عظیم مسکن مهر نیز در همین چارچوب راه افتاد.

اما در دولت‌ یازدهم، طرح مسکن مهر کنار گذاشته شد و وزارت راه و بانک مرکزی سیاست افزایش وام خرید را در دستور کار قرار دادند. بدین ترتیب در حالی که در دولت دهم وام خرید مسکن ۲۵ میلیون تومان بود، اکنون در دولت دوازدهم وام خرید مسکن در قالب طرح پس‌انداز یکم به ۸۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

البته برای زوجین این امکان وجود دارد که یک واحد مسکونی را به صورت اشتراکی و با ۱۶۰ میلیون تومان وام، خریداری کنند. طرح صندوق پس‌انداز یکم از ابتدای سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی شد و از آن زمان تاکنون طی چند مرحله وام خرید افزایش یافته است و وزارت راه نیز همچنان به دنبال افزایش بیشتر آن است.

هرچند افزایش وام خرید، در ظاهر به نفع خریداران است اما به علت آن که تقاضا را در بازار تحریک می‌کند، موجب گرانی شده و نهایتا دود آن به چشم خریداران می‌رود که محاسبات نیز این مسئله را اثبات می‌کند.

بر اساس آمار بانک مرکزی، از فروردین ۱۳۹۳ تا اردیبهشت ۱۳۹۷ قیمت مسکن در تهران هر مترمربع ۲ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان گران شده است. در فروردین ۱۳۹۳ قیمت هر مترمربع مسکن در تهران ۳ میلیون و ۵۹۷ هزار تومان بود که در اردیبهشت امسال این رقم ۵ میلیون و ۹۷۸ هزار تومان اعلام شده است که رشد ۶۶ درصدی نشان می‌دهد.

یعنی برای خرید یک واحد ۵۰ متری در تهران در سال ۱۳۹۳ مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان پول لازم بود. اما امسال برای همان واحد باید ۳۰۰ میلیون تومان پول پرداخت کرد؛ یعنی ۱۲۰  میلیون تومان اضافه‌تر از سال ۱۳۹۳٫

البته فقط ۵۵ میلیون تومان از این فاصله ۱۲۰ میلیونی از طریق افزایش وام خرید (تفاوت بین وام ۲۵ و ۸۰ میلیونی) قابل پوشش است و فرد باید ۶۵ میلیون تومان نقدینگی بیشتری نسبت به قبل از افزایش وام خرید، داشته باشد.

اگر در سال ۱۳۹۳ یک فرد با وام خرید ۲۵ میلیون تومانی می‌خواست یک واحد ۵۰ متری در تهران خریداری کند، باید ۱۵۵ میلیون تومان نیز نقدا تهیه می‌کرد. اما در سال جاری برای خرید یک واحد ۵۰ متری، فرد خریدار با وام ۸۰ میلیونی، باید ۲۲۰ میلیون تومان نیز نقدا تهیه کند.

البته تفاوت دیگر هم این است که در دوره قبل برای وام ۲۵ میلیونی، خریدار باید اقساط ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی پرداخت می‌کرد اما اکنون برای وام ۸۰ میلیونی باید حدود یک میلیون تومان در ماه کنار بگذارد.

بنابراین یک محاسبه سرانگشتی مشخص می‌شود سرعت گرانی مسکن از سرعت افزایش وام خرید، پیشی گرفته است یعنی در حالی که دولت رقم وام خرید مسکن را افزایش می‌دهد، قیمت مسکن با سرعت بیشتری بالا می‌رود و کار خرید خانه را برای مشتریان سخت‌تر می‌کند.

بنابراین عملا افزایش وام خرید، سودی به حال مستاجرانی که به دنبال خرید خانه هستند ندارد و با گران کردن مسکن، به نفع مالکان و دلالان شده است.

منبع:مشرق

دسته بندی: آخرین اخبار, اقتصادی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>