رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان تاکید کرد: با پیگیری و اجرای سیاست های یکجانبه گرایی توسط رئیس جمهوری آمریکا، سیاست های چندجانبه گرایی در عرصه نظام بین الملل بشدت با خطر روبه رو شده است.

به گزارش بسیج پرس, کمال خرازی وزیر پیشین امور خارجه کشورمان که برای شرکت در همایش «رهبران برای صلح» به فرانسه سفر کرده است، روز سه شنبه به همراه جمعی از شخصیت های تراز اول سیاسی جهان در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان انستیتوی علوم سیاسی فرانسه که در محل کاخ وزارت خارجه این کشور برگزار شد، شرکت کرد.
خرازی با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، یونسکو و قرارداد آب و هوایی پاریس این اقدامات را نشانه پیگیری سیاست های مبتنی بر یکجانبه گرایی از سوی دولت حاکم بر ایالات متحده عنوان کرد.
وی گفت: کشورهای جهان باید برای نجات چندجانبه گرایی در نظام بین الملل اقدام عملی کنند.
خرازی همچنین نشست روز سه شنبه وزیران خارجه ایران و سه کشور اروپایی به همراه فدریکا موگرینی در بروکسل را برای اتخاذ سیاست واحد در برابر خروج آمریکا از توافق هسته ای با اهمیت دانست.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان ادامه داد: اگر چنانچه توافقاتی که توسط سازمان ملل محترم شمرده می شود قابل دفاع نباشند، آنگاه دیگر نمی توان امنیت و صلح جهانی را تضمین کرد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره نحوه ادامه تعهدات ایران در برجام گفت: تهران تاکنون به تمامی تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرده اما با توجه به مانع تراشی آمریکا هنوز به طور کامل از مزایای آن منتفع نشده است بنابراین با خروج واشنگتن این موضوع به کشورهای اروپایی بستگی دارد که بتوانند تضمین های لازم را برای اجرای تعهدات خود به منظور تداوم برجام به ایران ارائه دهند.
خرازی همچنین درخصوص موضوع پناهندگی و تاثیر سیاست های یکجانبه گرایی بر این پدیده گفت : حمله آمریکا به عراق، افغانستان و یا سوریه مصادیق بارز سیاست های یکجانبه گرایی است که توسط دولت های حاکم بر ایالات متحده پیگیری و اجرا شده است و سبب گردیده تا جمع کثیری از مردم این کشورها به سایر مناطق از جمله ایران و یا اروپا گسیل شوند. همچنین اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی موجب شد تا بیش از چهار میلیون نفر از مردم فلسطین به سایر کشورها مهاجرت کنند.
خرازی ضمن محکومیت کشتار روز دوشنبه مردم فلسطین توسط نظامیان رژیم اشغالگر قدس تصریح کرد که این حق مردم فلسطین است تا به سرزمین های خود بازگردند.

منبع:ایرنا

دسته بندی: اخبار ویژه, سیاسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>