[ad_1]

خاطرات ناگفته‌ «بازجوی مهربان» سوژه پویش «کتاب قهرمان» شدبه گزارش گروه حماسه و جهاد بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، سومین دوره پویش «کتاب قهرمان» با محوریت کتاب «پوتین قرمزها» به قلم فاطمه بهبودی از بیستم آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ آغاز خواهد شد.

«پوتین قرمزها» خاطرات مرتضی بشیری، بازجو و مدیر مسئول جنگ روانی قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) در دوران دفاع مقدس است. او که در دوران کارش این نام مستعار را برای خود برگزیده، طی مصاحبه‌هایی به همت فاطمه بهبودی، خاطرات خود را از بازجویی افسر‌های رده بالای عراقی بیان کرده است.

بهبودی داستان را با بازجویی یکی از این افسر‌های رده بالا آغاز می‌کند و با این روش، خواننده را به فضای اصلی داستان می‌کشاند. سپس با استفاده از فلش‌بک، به گذشته برمی‌گردد و زندگی راوی را روایت می‌کند. در واقع فصل‌های کتاب بین گذشته راوی تا زمانی که او به مسئولیت جنگ روانی قرارگاه می‌رسد، در رفت و آمد است. بخش‌هایی که نویسنده از زندگی شخصی راوی بیان کرده، شامل بخشی از روابط خانوادگی و برادران راوی، تحصیلات و شغل‌های قبلی وی و فعالیت‌های انقلابی اوست.

بشیری علاوه بر بیان جزئیات بازجویی اسرای عراقی، ناگفته‌هایی را از دوران دفاع مقدس بیان می‌کند که در هیچ کتابی آن‌ها را نمی‌بینیم. نویسنده نیز با پاورقی‌های متعدد، این ناگفته‌ها را تکمیل کرده و به بیان جزئیات پرداخته است.

در طول کتاب، مهم‌ترین ویژگی راوی را انعطاف و عطوفت او در برابر اسرای عراقی می‌بینیم. او در طول کارش به این نتیجه می‌رسد که با خشونت، کینه و انتقام‌گیری، نمی‌توان از اسرای عراقی و افسر‌های متکبر عراقی که کینه شیعیان ایرانی را در دل دارند، حرف بیرون کشید. به همین دلیل، با آن‌ها از در رفاقت وارد صحبت شده و علاوه بر نمایش دادن هوش و زیرکی بی‌نظیرش، اسرا را گرفتار مهربانی خودش می‌کند. تا جایی که بسیاری از آن‌ها خودخواسته با او همکاری و حرف‌های مگو را بازگو می‌کنند. بشیری حتی امکانات رفاهی را برای اسرای عراقی فراهم می‌کند و با همین ترفند‌هایش، بسیاری از آن‌ها را به اصطلاح نمک‌گیر خودش می‌کند.

اما بشیری علاوه بر بیان خاطراتش از بازجویی‌ها، از همکاران و دیگر افراد قرارگاه نیز می‌گوید و گاهی نیز درد دلی می‌کند از همکاری نکردن مدیران رده بالا و سنگ‌اندازی در کارهایش.

از بخش‌های جالب کتاب، مصاحبه‌های رسانه‌های خارجی زبان با اسرای عراقی تحت نظر بشیری است که بسیاری از آن‌ها با میل خود از صدام برائت می‌جویند و به خمینی کبیر درود می‌فرستند.

خواننده در طول مطالعه خاطرات بشیری، با بسیاری از وقایع جنگ نیز آشنا و به اطلاعاتش افزوده می‌شود.

این کتاب ۳۹۲ صفحه‌ای در ۳۶ فصل گردآوری شده و انتشارات سوره مهر آن را در ۵ هزار نسخه به قلم فاطمه بهبودی منتشر کرده است.

نسخه ویژه پویش کتاب قهرمان با قیمت ۴۰ هزار تومان به فروش خواهد رسید.

انتهای پیام/ ۱۴۱

[ad_2]