حل بحران‌های منطقه فقط با راهکارهای دیپلماتیک ممکن استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‎پرس، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که حل بحران‌ها در منطقه از جمله بحران در لیبی و سوریه تنها از طرق سیاسی ممکن است.

لاوروف در یک نشست خبری با «صبری بوقادوم» همتای الجزائری خود در مسکو درباره تحولات در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: «بحران‌ها در منطقه از جمله بحران در لیبی و سوریه جز از طریق گفت‌وگو و راه‌های دیپلماتیک سیاسی ممکن نیست».

وزیر خارجه روسیه درباره نقش کشورش در کمک به حل بحران در لیبی گفت که مسکو به اجرای نتایج کنفرانس برلین درباره لیبی متعهد است و با همه طرف‌های لیبیایی برای کمک به دستیابی به یک راه حل سیاسی در ارتباط است.

وزیر خارجه روسیه، نقش کشورهای همجوار لیبی را هم در ایجاد راه حل سیاسی برای این کشور را بسیار مهم خواند و گفت این کشورها باید در هر گفت‌وگویی درباره لیبی مشارکت داشته باشند.

لاوروف با بیان اینکه ایجاد آتش‌بس در لیبی نطقه پایان بحران در این کشور، نیست، گفت: «باید بلافاصله پس از ایجاد آتش‌بس در لیبی فرآیند سیاسی با هدف بازگرداندن حاکمیت و تمامیت ارضی و بازسازی نهادهای دولتی که ائتلاف در سال ۲۰۱۱ ویران کرده است، آغاز شود».

دیدارهای میان مقامات کشورهای همسایه یا ذیربط با بحران در لیبی طی هفته‌های اخیر و به خصوص با جدی تر شدن آمادگی‌های مصر برای مداخله نظامی در لیبی، فشرده‌تر شده است.

وزیر خارجه الجزائر هفته گذشته در تونس نیز به همراه همتای تونسی خود بر حل سیاسی بحران لیبی و مخالفت با هرگونه دخالت خارجی در این کشور تأکید کردند.

مصر از حامیان دولت طُبرُق در شرق لیبی است که «خلیفه حفتر» فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» آن را رهبری می‌کند، در مقابل این دولت، دولت «وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» در غرب لیبی قرار دارد که از حمایت ترکیه و قطر برخوردار است. لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت «معمر القذافی» رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است.

انتهای پیام/۳۴۱