جنبش تحریم کالا‌های فرانسوی؛ پاریس محکوم کرد، کشور‌های اسلامی استقبال کردندبه گزارش گروه سایر رسانه‌های بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، محصولات فرانسوی از برخی فروشگاه‌های کویت، اردن و قطر جمع آوری شده اند؛ در همین حال، اعتراضاتی در لیبی، سوریه و نوار غزه شکل گرفته است.

به گزارش «میدل ایست مانیتور»، این واکنش‌ها ناشی از اظهارات امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه، پس از قتل معلم فرانسوی است که کاریکاتور‌های موهنی را در کلاس نشان می‌داد.

«امانوئل مکرون»، پس از این حادثه، مدعی شد «ساموئل پاتی، معلم فرانسوی کشته شد، چرا که اسلام گرایان آینده ما را می‌خواهند، اما ما این کارتون‌ها را کنار نخواهیم گذاشت».

سران ترکیه و پاکستان، ضمن انتقاد شدید از اظهارات مکرون، وی را به عدم رعایت آزادی عقیده و به حاشیه راندن میلیون‌ها مسلمان در فرانسه متهم کردند.

«رجب طیب اردوغان»، رییس جمهور ترکیه، پیشنهاد کرد که مکرون باید به دنبال انجام بررسی‌های ذهنی، به دلیل نظراتش در مورد اسلام باشد.

اکنون پس از اظهارات مکرون، برخی کشور‌ها در واکنش به این اظهارات، کارزاری برای تحریم کالا‌های فرانسوی به راه انداخته اند.

وزارت خارجه فرانسه می‎گوید درخواست‌ها برای تحریم کالا‌های فرانسوی توسط یک «اقلیت تندرو» شکل گرفته است.

با این حال از روز یکشنبه در اردن، قطر و کویت دیگر خبری از محصولات فرانسوی در سوپر مارکت‌ها نبود و این محصولات جمع آوری شده بودند.

در کویت، یک اتحادیه بزرگ خرده فروشی، دستور تحریم کالا‌های فرانسوی را صادر کرده است.

اتحادیه غیر دولتی جوامع تعاونی مصرف کننده این کشور می‎گوید که این بخشنامه را در پاسخ به توهین‌های مکرر علیه پیامبر اسلام (ص) صادر کرده است.

وزارت خارجه فرانسه همچنین اعلام کرد «این فراخوان‌ها برای تحریم، بی اساس است و باید فورا متوقف شود؛ این چنین اقدامات کشور‌ها علیه ما توسط اقلیت‌های افراطی برنامه ریزی شده است و باید متوقف شود».

فراخوان تحریم‌های مشابه در سایر کشور‌های عربی، مانند عربستان به صورت آنلاین در حال انتشار است.

در همین حال، تظاهرات‌های ضد فرانسوی در لیبی، غزه و شمال سوریه در اعتراض به حمایت‌های مکرون از اسلام ستیزی برگزار شده است.

«عمران خان»، نخست وزیر پاکستان، رییس جمهور فرانسه را به «حمله به اسلام بدون داشتن هیچ درکی از آن» متهم کرد.

وی در حساب توییتری خود نوشت «مکرون به احساسات میلیون‌ها مسلمان در اروپا و سراسر جهان حمله کرده و آن‌ها را آزار داده است». در عین حال، وزارت خارجه پاکستان، سفیر فرانسه در این کشور را به دلیل اظهارات اسلام ستیزانه مکرون فراخواند.

این در حالی است که در اوایل ماه جاری میلادی، مکرون برنامه‌هایی را برای مقابله با آنچه «جدایی طلبی اسلام گرایان در فرانسه» خواند، اعلام کرده بود.

وی مدعی شده بود که جمعیت شش میلیون نفری مسلمانان فرانسه ضد جامعه این کشور هستند.

انتشار کاریکاتور‌هایی ضد مقدسات اسلامی سابقه‌ای طولانی در سیاست فرانسه دارد.

منبع: میزان 

انتهای پیام/ ۳۴۱