[ad_1]

مسکو: تهران همکاری خوبی انجام می‌دهدبه گزارش گروه بین‌الملل بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به آنچه خبرگزاری آسوشیتدپرس از آن به عنوان گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران خواند، در پیامی توئیتری نوشت: گزارش جدید آژانس اتمی درباره ایران اعلام کرد که تهران همکاری خوبی انجام می‌دهد.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در این خصوص گفت: اما آژانس از اطلاعات ارائه شده توسط ایران درباره یکی از مسائل مربوط به گذشته، راضی نیست. هیچ نگرانی بابت اشاعه وجود ندارد و نیازی به هیچ‌گونه اقدام از سوی شورای حکام نیست.

وی در ادامه اضافه کرد: این موضوع باید از طریق رویه‌های استاندارد حل و فصل شود. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه دیروز خود اعلام کرد که تهران به افزایش اورانیوم کم غنی‌شده خود فراتر از محدودیت‌های برجامی (۲۰۲.۸ کیلوگرم) ادامه می‌دهد.

آژانس در بیانیه محرمانه فصلی خود که نسخه‌ای از آن به دست خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده است، مدعی شد که میزان ذخایر اورانیوم کم‌غنی‌شده ایران به ۲,۴۴۲.۹ کیلوگرم در مقایسه با ۲,۱۰۵.۴ کیلوگرمِ گزارش فصلی قبلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه آگوست افزایش یافته است.

در گزارش مذکور همچنین ادعا شده که آژانس به اعضای شورای حکام اعلام کرده است که ایران غنی سازی اورانیوم را تا ۴.۵ درصد افزایش داده که در مقایسه با ۳.۶۷ درصد تعیین‌شده در توافق هسته‌ای برجام، میزان بالاتری به شمار می‌آید.

مطابق با روال کار آژانس، گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۰ روز تا یک هفته پیش از برگزاری نشست فصلی شورای حکام آماده و برای مطالعه در اختیار کشورهای عضو آژانس قرار می‌گیرد.

این در حالی است که نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نوزدهم و بیستم نوامبر (پنجشنبه و جمعه آینده) به مدت دو روز در مقر این نهاد در شهر وین برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/۳۴۱

[ad_2]