به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌‎پرس، بعد از عملیات قامن الائمه که با موفقیت در سال ۱۳۶۰ انجام شد، تعدادی از فرماندهان برای تقدیم گزارش این عملیات به امام (ره) از اهواز راهی تهران شدند، اما حادثه‌ای شیرینی این عملیات را به کام مردم تلخ کرد.

یک فروند هواپیمای سی۱۳۰ ساعت ۱۸:۴۳ با ۴۰ نفر سرنشین از جمله پنج تن از فرماندهان رده بالای ارتش و ۲۷ نفر مجروح و ۳۲ نفر از شهدای عملیات ثامن‌الائمه (ع) از فرودگاه اهواز به مقصد تهران به پرواز درآمد. این هواپیما ساعت ۱۹:۵۹ روز هفتم مهر در ۱۷ مایلی فرودگاه مهرآباد تهران در جنوب غربی کهریزک دچار سانحه شده و به علتی نامشخص هر چهار موتور هواپیما همزمان خاموش می‌شوند. خلبان تلاش می‌کند هواپیما را در همان منطقه به زمین بنشاند. چرخ‌های هواپیما به وسیله دستگیره اضطراری باز می‌شود و هواپیما در زمین ناهموار فرود می‌آید و پس از طی مسافتی نزدیک به ۲۷۰ متر در نقطه‌ای متوقف و بال چپ هواپیما به زمین اصابت می‌کند و هواپیما متلاشی شده و آتش می‌گیرد که در نتیجه این حادثه ۴۹ نفر از سرنشینان هواپیما از جمله محمد جهان آرا، جواد فکوری، یوسف کلاهدوز، موسی نامجو و تیمسار ولی فلاحی پنج شخصیت نظامی شهید شدند.

اینفوگرافی سانحه هفتم مهر سال ۱۳۶۰ و شهادت پنج تن از فرماندهان نظامی در اینفوگرافی‌ای تولید شده توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‎های دفاع‌مقدس آمده است.

تلخ و شیرین پیروزی یک عملیات با شهادت پنج فرمانده+ اینفوگرافی

انتهای پیام/ ۱۴۱