[ad_1]

امضای تفاهم‌نامه بین بنیاد شهید و ستاد دیه برای آزادی ایثارگران زندانی غیر عمدبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، «سعید اوحدی» رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، امروز (سه‌شنبه) در نشست مشترک با مدیر عامل ستاد دیه، با بیان اینکه آزادی زندانیان با جرائم غیرعمد همواره جزو سنت‌های حسنه ایرانیان بوده است، اظهار داشت: این سنت حسنه در طول سال، به‌ویژه ماه مبارک رمضان اتفاق می‌افتد و عزیزانی که گرفتاری‌های جزئی و بدهکاری‌های مالی دارند، با کمک خیرین و سازمان‌ها از زندان آزاد می‌شوند.

وی افزود: یکی از فعالیت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاونت حقوقی و امور مجلس آن، احقاق حقوق قانونی جامعه ایثارگری است که آزادی ایثارگران با جرائم غیرعمد نیز شامل این مسئله می‌شود.

اوحدی، معاضدت قضایی را راهکاری برای آزادی ایثارگران با بدهکاری‌های جزئی مالی و جرائم غیرعمد دانست و گفت: در راستای تأمین مالی این موضوع، سازمان‌های مختلف با یکدیگر همکاری‌های لازم را دارند. بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که امروز با ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند به امضا رسید نیز یک‌سوم این منابع از طرف بنیاد شهید و امور ایثارگران و دو سوم آن توسط ستاد مردمی دیه تأمین می‌شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ابراز امیدواری کرد که با تفکیک آمار ایثارگران با جرائم غیرعمد به تفکیک استان‌ها، حقوق حقه این عزیزان استیفاء و به برکت فرهنگ ایثار اجتماعی شاهد آزادی آن‌ها باشیم.

اوحدی با اشاره به عفو عمومی گروهی از زندانیان جرائم غیرعمد در سال گذشته، اظهار داشت: در کنار آزادی این دسته از زندانیان، برخی از ایثارگران زندانی که جرائم غیرعمدی مانند بدهکاری داشتند، مشمول این عفو نشدند که تصمیم گرفتیم بر این اساس تفاهم‌نامه‌ای با ستاد مردمی دیه، برای آزادی این عزیزان منعقد کنیم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین ابراز امیدواری کرد که با هماهنگی قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها، اطلاع‌رسانی‌های لازم جهت آزادی ایثارگران زندانی صورت گیرد.

«سید اسدالله جولایی» مدیرعامل ستاد مردمی دیه نیز در این دیدار، با اشاره به تاریخچه این ستاد، اظهار داشت: ستاد مردمی دیه در سال ۱۳۶۹ با ابتکار شهید «لاجوردی» تأسیس شد. این شهید بزرگوار اولویت را بر آزادی زندانیان جرائم غیرعمد از خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران قرار داده بود. خوشبختانه تا امروز با کمک‌های این ستاد، ۱۴۰ هزار زندانی با جرائم غیرعمد شامل تصادفات رانندگی، کارگاهی، مهریه، دیه و نفقه آزاد شده‌اند.

جولایی با ابراز خرسندی از انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: امیدواریم این توافقات راهگشای حل مشکلات ایثارگران زندانی با جرائم غیرعمد باشد تا بتوانیم خدمات بیشتری را به خانواده ایثارگران ارائه دهیم.

انتهای پیام/ ۱۱۳

[ad_2]