فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد شرایط جدیدی که به خاطر کرونا بر نحوه گرفتن تست دوپینگ از ورزشکاران ایجاد شده، توضیح داد و تاکید کرد که باید و نبایدهای اعمال شده دراین زمینه طبق پروتکل های آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) است.

وی گفت: طبق پروتکلی که از سوی وادا به تمام کشورها اعلام شده است، نمونه گیری از ورزشکاران باید با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی شامل استفاده از ماسک و دستکش، به کار گیری مواد ضد عفونی کننده در زمان کنترل دوپینگ و شستشوی مرتب دست ها انجام شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با تاکید بر اینکه هدف از رعایت این پروتکل ها حفظ سلامتی و پیشگیری از انتقال ویروس کووید ۱۹ هدف است، خاطرنشان کرد: در این مورد هم سلامتی ورزشکار موردنظر است و هم سلامتی تیم کنترل دوپینگ، دیگر اینکه اگر هر یک از طرفین تا دو هفته بعد از نمونه گیری مبتلا به کرونا شدند یا اینکه علائم آن را داشتند باید موضوع را به طرف مقابل هم اطلاع رسانی کند تا او بتواند اقدام لازم را داشته باشد.

شارکی با یادآوری اینکه به خاطر کرونا و با هدف کاهش تردد و تماس پرسنل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با کادر تیم ها نمونه گیری از ورزشکاران به صورت محدود انجام می‌شود، تصریح کرد: افسر کنترل دوپینگ به صورت هدفمند ورزشکاری که باید تست دوپینگ بدهد را انتخاب می کند یا اینکه قرعه کشی در این زمینه تعیین کننده خواهد بود.

به گفته وی، نحوه نمونه گیری از ورزشکاران هم به خاطر کرونا و لزوم اعمال برخی محدودیت ها با تغییراتی مواجه شده است. این تغییرات در مورد لیگ برتر فوتبال و نمونه‌گیری از بازیکنان شرکت کننده در این رقابت ها مشهود است.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در این زمینه با اشاره به پروسه ای که پیش از این طبق دستورالعمل فیفا و برای نمونه گیری از بازیکنان فوتبال اجرا می شد، گفت: در شرایط عادی در دقیقه ۴۵ – فاصله میان دو نیمه – با حضور نماینده دو تیم که معمولا پزشک آنها بودند قرعه کشی برای انتخاب بازیکنان جهت تست دوپینگ انجام می‌شد. اسامی ورزشکاران اما داخل پاکت قرار می گرفت و در دقیقه ۷۵ در اختیار مسئول تیم یا همان پزشک قرار می گرفت تا بلافاصله بعد از پایان بازی اطلاع رسانی لازم صورت بگیرد و ورزشکار موردنظر به محل نمونه گیری مراجعه کند.

وی در این رابطه ادامه داد: در راستای کاهش تردد و تماس تیم کنترل دوپینگ با کادر تیم ها، در شرایط کرونا انتخاب و معرفی بازیکنان فوتبال برای نمونه گیری از آنها از دو مرحله به یک مرحله کاهش پیدا کرده است. این کار (انتخاب و معرفی) همزمان در دقیقه ۷۵ انجام می شود. در این زمان یا افسر نادو به صورت هدفمند ورزشکار موردنظر را برای نمونه گیری معرفی می کند یا اینکه اقدام به قرعه کشی می شود.

شارکی با تاکید بر اینکه این تغییرات در رابطه با فوتسال هم اعمال می شود، یادآور شد: حدود یک ماه پیش از مرحله فینال لیگ برتر فوتسال دو دیدار برگزار شد که فقط از یکی از آنها نمونه گیری کردیم. تا به امروز لیگ برتر فوتبال هم را هم پوشش داده ایم اما به صورت محدود، شنبه گذشته از دو بازیکن در دیدار تیم های تراکتورسازی و استقلال نمونه گیری کردیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در پایان گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه فعلا به غیر از فوتبال در دیگر رشته ها رویدادی برگزار نمی شود که نیازمند کنترل دوپینگ باشد، گفت: بنابراین بخش از برنامه های نادو به نمونه گیری از ورزشکاران فهرست RTP اختصاص دارد. از این ورزشکاران بر اساس اطلاعاتی که از آنها در اختیار داریم برای نمونه گیری خارج از مسابقه اقدام می کنیم. البته پیش از نمونه گیری از این ورزشکاران باید نسبت به سلامت کامل آنها و نداشتن علائم کرونا اطمینان کامل حاصل شود. در صورت وجود هرگونه نشانه ای از ابتلا به ویروس کرونا، نمونه گیری به تاخیر می افتد.منبع:مهر