[ad_1]

آغاز تظاهرات در شهر‌های مختلف عراق به مناسبت نخستین سالگرد اعتراضات اکتبربه گزارش گروه بین‌الملل بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، استان‌های مرکزی و جنوبی عراق از اول اکتبر ۲۰۱۹ شاهد اعتراض مردمی علیه فساد، بیکاری و نقصان خدمات عمومی به شکل تظاهرات، راه‌پیمایی، تحصن و اعتصاب بود. این تظاهرات‌ها که ابتدا با موجی آرام آغاز شد، به مدت چند هفته ادامه یافت تا اینکه دور دوم آن از ۲۵ اکتبر از سر گرفته شد. همین تظاهرات‌ها موجب شد تا «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر وقت برای مهار اعتراضات و منافع ملی استعفا کند و در نهایت پس از کش‌وقوس‌های متعدد، «مصطفی الکاظمی» به‌عنوان نخست‌وزیر جدید سوگند یاد کرد.

حال پس از گذشت یک سال از آغاز اعتراضات و تظاهرات‌های مردمی در خیابان‌های مختلف و کشته و زخمی شدن شماری از معترضان و نیرو‌های امنیتی، هنوز به هیچ‌یک از مطالبات اصلی معترضان پاسخ داده نشده و به همین دلیل مردم استان‌های مختلف اعلام کرده‌اند که در سالگرد آغاز اعتراضات خود بار دیگر به میدان خواهند آمد.

نشست فوق‌العاده شورای وزارتی امنیت ملی عراق برای تامین امنیت تظاهرات‌کنندگان
شورای وزارتی امنیت ملی عراق شب گذشته یک نشست فوق‌العاده به ریاست مصطفی الکاظمی برگزار کرد و در این نشست بر حق شهروندان در برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز تأکید شد و تدابیر و اقدامات لازم در راستای تامین امنیت تظاهرات‌کنندگان و حفاظت از اموال عمومی و خصوصی مورد بررسی قرار گرفت.

در پایان این نشست بر ضرورت پایبندی معترضان به وجهه مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات‌ها، داشتن نظم و همکاری با نیرو‌های امنیتی تاکید شد.

مصطفی الکاظمی: تظاهرات مسالمت‌آمیز حق مسلم مردم است
نخست‌وزیر عراق نیز شب گذشته در آستانه سالگرد اعتراضات اکتبر بر حمایت و حفاظت از تظاهرات‌کنندگان و اموال عمومی و خصوصی تأکید کرد و گفت: اعتراضات اجتماعی عراق نقشه راهی را ترسیم کردند که همه به آن اذعان داشتند و ما نیز طبق آن حرکت می‌کنیم. دولت برنامه‌ای برای مرحله آتی تدوین کرده که پایه و اساس آن برگزاری انتخابات سالم و عادلانه است.

الکاظمی با اشاره به برگزاری انتخابات زودهنگام طبق زمان اعلام شده که از مطالبات معترضان است، گفت: ما به ۶ ژوئن به‌عنوان زمان برگزاری انتخابات پیش از موعد پایبند هستیم و از پارلمان انتظار داریم که سازوکار قانونی انتخابات را تکمیل کند؛ زیرا صندوق‌های رأی بیانگر اراده تغییر سیاسی است و این صندوق‌های رأی است که مشروعیت می‌بخشد.

بیانیه فرماندهی کل نیرو‌های مسلح عراق در خصوص تظاهرات‌های امروز
سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیرو‌های مسلح عراق در بیانیه‌ای از تظاهرات‌کنندگان خواست در بغداد از میدان التحریر به‌عنوان مکان اختصاص یافته برای تظاهرات خارج نشوند؛ چرا که این منطقه کاملاً امن است.

وی همچنین از تظاهرات‌کنندگان خواست با دستگاه‌های امنیتی همکاری کنند و تحرکات مشکوک را گزارش دهند و اجازه ندهند که برخی معترض‌نما‌ها به نیرو‌های امنیتی تعرض کنند.

سرتیپ رسول هشدار داد که دستگاه‌های امنیتی برای اتخاذ اقدامات قانونی در حق افرادی که بخواهند به اموال عمومی و خصوصی و یا نیرو‌های امنیتی و تظاهرات‌کنندگان تعرض کنند، دستورات قاطعانه‌ای دریافت کرده‌اند.

تجمع معترضان عراقی در شهر‌های مختلف برای آغاز تظاهرات گسترده در سالگرد اعتراضات اکتبر
از شب گذشته میدان التحریر بغداد شاهد حضور و تجمع معترضان بود که یک روز مانده به ۲۵ اکتبرخود را به این میدان رسانده‌اند تا در تظاهرات امروز شرکت کنند.

از صبح امروز در استان‌های دیگر عراق نیز، معترضان عراقی در حال حرکت به سوی میدان‌های تحصنی که از پیش برای تظاهرات و اعتراضات امروز تعیین شده، هستند تا در سالگرد اعتراضات اکتبر شرکت کنند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر متعددی از حضور خیل عظیمی از مردم عراق در استان‌های مختلف از جمله بغداد، بصره، نجف اشرف، کربلاء، ذی‌قار و… منتشر می‌کنند.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) نیز از شرکت‌کنندگان در نخستین سالگرد اعتراضات اکتبر تصاویری را منتشر کرد.

قرار است امروز دانش‌آموزان و دانشجویان نیز که در تظاهرات‌های یک سال پیش نقش مهمی داشتند، در اعتراضات حضور یابند. برخی منابع رسانه‌ای می‌گویند که تنها میدان التحریر بغداد شاهد حضور هزاران نفر است.

مناطق مختلف اطراف میدان التحریر بغداد از صبح امروز شاهد تدابیر شدید امنیتی با هدف حفاظت از جان معترضان و جلوگیری از هرگونه درگیری احتمالی است.

پایگاه خبری «المستقله» از درگیری محدود میان معترضان و نیرو‌های امنیتی در منطقه «العلاوی» واقع در مرکز بغداد خبر داد.

در نجف اشرف نیز معترضان عراقی با سر دادن شعار در حمایت از کشورشان در حال حرکت به سوی میدان «الصدرین» در مرکز این شهر هستند.

انتهای پیام/ ۲۴۱

[ad_2]