تشریح آخرین جزئیات وضعیت شیوع کرونا در گیلان

به گزارش دفاع‌پرس از رشت، دومین وبینار (اجلاس غیر حضوری) رؤسای دانشگاه‎ها و دانشکده‎های علوم پزشکی سراسر کشور امروز با حضور «سعید نمکی» مقام عالی وزرات بهداشت و درمان برگزار شد و ضمن تحلیل آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا، اقدامات و راهکارهای کنترلی این ویروس مهاجم به جهت کاهش ابتلای مردم به این بیماری و اقدامات درمانی متناسب با آن مورد بررسی قرار گرفت.

در این اجلاس غیر حضوری علاوه بر وزیر بهداشت و درمان، روئسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور نیز به بیان جزئیات شیوع و کنترل این بیماری پرداخته و پس از آن مطالبات و دغدغه های مربوطه نیز به مقام عالی وزارت اعلام شد.

دکتر «ارسلان سالاری» رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این اجلاس غیر حضوری ضمن تقدیر از زحمات مقام عالی وزارت، اظهار داشت: دکتر «سعید نمکی» ، مقام عالی وزرات بهداشت و درمان در کنار تمامی سختی ها و گرفتاری ها به ما درس فداکاری، مقاومت، عشق و محبت داده و می دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به سیر ورود بیماران کرونایی از ابتدا شیوع بیماری کووید۱۹ تاکنون، تصریح کرد: شمار بیماران کرونایی در گیلان در روزهای نخست بسیار بالا بود اما با تلاش کادر سلامت و همکاری مردم تا چهار هفته پیش، میزان مبتلایان کاهش یافت اما در حال حاضر مجدداً ابتلای مردم به این بیماری سیر صعودی به خود گرفته است.

وی با اعلان اینکه درحال حاضر ۳۱۹ بیمار مبتلا به بیماری کرونا در بیمارستان های خصوصی و دولتی استان بستری هستند، افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۷۸ بیمار جدید مشکوک به بیماری کرونا در مراکز بیمارستانی استان بستری شده و ۶۳ بیمار نیز طی این مدت از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

دکتر «ارسلان سالاری»  با برشمردن عوامل ازدیاد ویروس کرونا در گیلان، تاکید کرد: عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و شرکت در تجعمات مختلف و مهم تر  از همه ورود سیل آسای مسافران به گیلان به شدت در افزایش مبتلایان جدید به بیماری کرونا مؤثر بوده اند.

وی با بیان اینکه شمار مبتلایان به کرونا در ماه جاری نسبت به ماه گذشته افزایش دو برابری را تجربه کرده است، خاطرنشان کرد: ۲۰ درصد از مبتلایان به بیماری کرونا در بخش سرپایی و بستری استان را مسافران و گردشگران تشکیل می دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین از خیز شیوع بیماری کرونا در مناطق سفید استان خبر داد و متذکر شد: متاسفانه شاهد افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در شهرستان های سفید، روستاها و یا مناطق کوچک تری هستیم که در گذشته، پروتکل های بهداشتی را بهتر رعایت می کردند اما به نظر می رسد اکنون موازین بهداشتی را جدی نمی گیرند.

دکتر سالاری همچنین در این فرصت برای چندمین بار موضوع کمبود نیروی انسانی از جمله پرستاران را به مقام عالی وزارت بهداشت و درمان اعلام نمود و افزود: در اوج بحران کرونا و درگیر شدن کادر درمان از جمله پرستاران، زحمت کشانی از این قشر نهایت همکاری را با مجموعه کادر سلامت استان داشتند، اکنون منتظر دستورات لازم مقامات  مسئول جهت تعیین تکلیف خود هستند.

انتهای پیام/