عملیات مشترک عراق: تحویل پایگاه‌های ائتلاف بین‌المللی به عراق، طبق برنامه پیش می‌رودبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس،‌ «تحسین الخفاجی» سخنگوی عملیات مشترک عراق، امروز در گفت‌‌و‌گو با پایگاه خبری «بغداد الیوم»، در درخصوص کاهش تعداد نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق تأکید کرد تحویل پایگاه‌ها طبق برنامه زمان‌بندی شده انجام می‌گیرد.

سخنگوی عملیات مشترک عراق در این خصوص گفت:‌ «حضور نیروهای ائتلاف برای جنگ با سازمان تروریستی داعش بود. این سازمان همچنان برای عراق یک خطر محسوب می‌شود؛ اما نیاز به حضور ارودگاه‌ها و مشاوران منتفی شده است».

تحسین الخفاجی در ادامه گفت:‌ «نیروهای ائتلاف بین‌المللی طبق برنامه توافق شده میان ائتلاف و دولت عراق، در حال کاهش حضور نیروها و اردوگاه‌های خود در عراق هستند. در ماه‌های اول سال جاری تعداد زیادی از اردوگاه‌ها تحویل داده شد. امور مطابق برنامه‌ریزی‌ پیش می‌رود».

وی ادامه داد: «طبق توافق و زمانبندی‌ انجام شده، اردوگاه بسمایه تحویل داده خواهد شد».

سخنگوی عملیات مشترک عراق همچنین خاطر نشان کرد «۶ پایگاه تا به این لحظه از نیروهای ائتلاف تحویل گرفته شده که بسمایه پایگاه هفتم به شمار می‌رود. پایگاه‌‌های دیگری نیز در آینده تحویل داده خواهد شد».

الخفاجی همچنین توضیح داد: «اردوگاه بسمایه مخصوص آموزش است. در این اردوگاه نیروهای اسپانیایی و پرتغالی برای آموزش نیروهای عراقی حضور دارند. تحویل‌دهی و [فرایند] تحویل گرفتن رسمی [این اردوگاه] به زودی صورت می‌گیرد».

جانشین فرمانده نیروهای ائتلاف آمریکایی موسوم به ضد داعش نیز امروز، با اشاره به کاهش تدریجی شمار نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، از تحویل پایگاه نظامی «بسمایه» به بغداد در شنبه آینده خبر داد.

موضوع اخراج نیروهای آمریکا از عراق بعد از آن جدی و تبدیل به خواسته پارلمان این کشور شد که ارتش آمریکا، شماری از نیروهای الحشدالشعبی و ارتش عراق را در غرب این کشور هدف قرار داد و بعد از آن در اقدامی جنایتکارانه، شهید سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به همراه «ابومهدی المهندس»، معاون رئیس سازمان الحشدالشعبی و نیروهای مرتبط به این سازمان را در تاریخ ۱۳ دی سال گذشته به شهادت رساند.

اما شش ماه پس از ترور المهندس و سپهبد قاسم سلیمانی، ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده نیرو‌های تروریست آمریکا در خاورمیانه (موسوم به سنتکام) در سفر اخیرش به بغداد به صراحت از حضور پایدار نیروهای کشورش در عراق سخن گفت.

انتهای پیام/۳۴۱