تأکید «روحانی» بر آمادگی ایران برای حل اختلاف میان ارمنستان و آذربایجانبه گزارش گروه اخبار داخلی بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، حجت‌الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران، امروز (سه‌شنبه) در تماس تلفنی با ‌«الهام علی‌اف» رییس جمهوری آذربایجان، کشور آذربایجان را همسایه خوب ایران خواند و اظهار داشت: همه مردم ایران علایق تاریخی، فرهنگی و مذهبی بسیار نزدیکی با جمهوری آذربایجان دارند و همواره دولت و ملت دوست و برادر ایران و آذربایجان، روابط بسیار نزدیکی داشته‌اند.

وی با بیان این‌که مسئولین جمهوری اسلامی ایران مواضع بسیار روشن و صریحی درخصوص مناقشه اخیر این کشور اتخاذ کرده‌اند، با ابراز نگرانی از مداخله احتمالی کشورهای دیگر در مناقشه آذربایجان و ارمنستان و تبدیل این درگیری به یک جنگ منطقه‌ای، تاکید کرد: امنیت، ثبات و آرامش منطقه، به‌ویژه در مرزهای شمالی، برای ما بسیار مهم است و این مناقشه و تداوم ناامنی مرزها نباید زمینه‌ساز نفوذ برخی گروه‌های تروریستی شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین از کشیده شدن درگیری مرزی دو کشور به جنگ شهرها ابراز نگرانی کرد و گفت: امیدوارم این جنگ و درگیری به جنگ شهرها منتهی نشود؛ چراکه آواره شدن مردم و کشته شدن شهروندان غیرنظامی را به‌دنبال دارد که بسیار دردناک و خطرناک است.

حجت‌الاسلام روحانی با تأکید بر ضرورت پایان‌یافتن هرچه سریع‌تر درگیری‌ها میان ارمنستان و آذربایجان، افزود: ایران برای هر نوع اقدامی برای حل اختلافات باکو و ایروان، براساس قوانین و حقوق بین‌المللی و مرزهای به رسمیت شناخته‌شده دو کشور، آمادگی دارد.

وی در این گفت‌وگوی تلفنی، رعایت امنیت مرزهای ایران با کشورهای آذربایجان و ارمنستان و حفظ جان ساکنان روستاهای ایرانی همجوار با این کشورها را مورد تاکید قرار داد.

حفظ صلح، ثبات و آرامش در منطقه ضروری است

رئیس جمهور آذربایجان نیز در این گفت‌وگو، با ابراز خرسندی از مذاکره تلفنی با رئیس جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: به‌خاطر مواضع سازنده مقامات رسمی ایران و تاکید بر حفظ تمامیت ارضی  و حل مناقشه «قره‌باغ»، مراتب سپاسگزاری و قدردانی خود را اعلام می‌کنم.

«الهام علی‌اف» با تاکید بر قابل درک دانستن نگرانی رییس جمهوری کشورمان درخصوص امنیت مرزهای ایران و احتمال نفوذ گروه‌های تروریستی در صورت ناامن‌شدن منطقه، گفت: امنیت ایران را امنیت آذربایجان می‌دانیم و اجازه نخواهیم داد تا این مناقشه موجب ناامنی در کشورهای همسایه شود.

رییس جمهوری آذربایجان رابطه با ایران را برای کشورش دارای جایگاه راهبردی خواند و افزود: روابط دوجانبه در سال‌های اخیر، همواره رو به گسترش بوده و باکو از توسعه این روابط استقبال می‌کند.

«الهام علی‌اف» مبارزه با تروریسم در منطقه را از جمله زمینه‌های همکاری تهران – باکو دانست و گفت: حفظ صلح، ثبات و آرامش در منطقه ضروری است و همه ما باید برای تحقق آن تلاش کنیم.

انتهای پیام/ ۱۱۳