مدیرعامل صندوق بیمه روستاییان و عشایر از بیمه تمامی شاغلین صنایع دستی در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر خبر داد و گفت: بر اساس تفاهم‌نامه ای امکان عرضه صنایع دستی این افراد فراهم خواهد شد.

به گزارش بسیج پرس ،محمدرضا واعظ مهدوی در مراسم امضای تفاهم نامه بیمه هنرمندان صنایع دستی روستایی که با حضور معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، افزود: در برنامه چهارم توسعه ساختار ایجاد نظام رفاه و تامین اجتماعی با هدف پوشش بیمه های اجتماعی در کل کشور شکل گرفت به نحوی که تمامی ایرانیان از خدمات بیمه ای برخوردار شوند.

وی با تاکید بر اینکه برخورداری از بیمه حق همه ایرانیان است، گفت: در نظام لایه بندی اجتماعی که به لایه های حمایتی، بیمه های پایه و بیمه تکمیلی تقسیم بندی می شوند بیمه های پایه موضوع اصلی است که باید تمامی افراد تحت پوشش آن قرار گیرند و باید گسترش پیدا کند.

مدیرعامل صندوق بیمه روستاییان و عشایر گفت: در حال حاضر بسیاری از مشاغل در روستاها هستند که درآمدزاد بوده و از توانمندی افراد حاصل می شوند به طوری که هنرمندان صنایع دستی از جمله آنها هستند که باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند و بر این اساس ظرفیت زندگی و همچنین اشتغال آنها از این طریق ارتقا پیدا کند.

وی به تفاهم نامه با سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه زمینه های گسترش همکاری را در حوزه صنایع دستی پایدار می کند و امیدواریم بتوانیم خدمات بیمه اجتماعی را بیش از گذشته در اختیار روستاییان قرار دهیم و دولت با پرداخت سهم کارفرما کمک موثری در کاهش حق بیمه این افراد و همچنین افزایش پوشش بیمه های اجتماعی انجام می دهند.

به گفته واعظ مهدوی بیمه های اجتماعی در بخش بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت برای هنرمندان صنایع دستی خدمات ارائه می دهد به طوری که با پرداخت ماهیانه ۲۰ هزار تومان این افراد می توانند بیمه شوند این در حالی است که هم اکنون حداقل بیمه پرداختی کارگران ۱۴۰ هزار تومان است.

وی گفت: شاغلین صنایع دستی در روستاها یک هفتم حق بیمه را پرداخت می کنند اما خدماتی که می گیرند ۴۰ درصد خدمات سازمان تامین اجتماعی است و علت آن این است که دولت مشارکت خوبی در بیمه ها دارد.

واعظ مهدوی با تاکید بر اینکه در حال حاضر تولیدکنندگان صنایع دستی در عرضه و فروش با مشکلاتی همراه هستند، گفت: بر اساس این تفاهم نامه سیاستگذاری هایی را نیز برای گسترش کار برای عرضه و فروش محصولات انجام خواهیم داد و با همکاری شهرداری و شوراهای شهر و روستا امیدواریم بتوانیم برای تولیدات روستاییان نیز هزینه تجاری را کاهش دهیم.

وی گفت: از شورای شهر درخواست می کنیم برای محصولات خانگی و تولیدکنندگان خرد مانند صنایع دستی که سود آنها با کالاهای صنعتی و لوکس رقابت نمی کند پذیره تجاری را کم کنند و این افراد مورد حمایت شهرداری ها قرار گیرند.

وی گفت: شاغلین صنایع دستی از تولید مشکلی ندارند و برای فروش محصولات نیز باید فکر اساسی شود.

واعظ مهدوی گفت: تمامی شاغلین صنایع دستی و هنرمندان این حوزه در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر بر اساس این تفاهم نامه تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و همچنین کارگاه های صنایع دستی می توانند با هزینه کمتر تحت پوشش قرار گیرند.

دسته بندی: اجتماعی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>