[ad_1]

به گزارش گروه فرهنگ و هنر بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در آئین اختتامیه پویش «برای_ محمد(ص)» مه به طور زنده و مجازی برگزار شد، گفت: منتظر فرصت مناسبی برای برپایی آئین اختتامیه پویش «برای_محمد (ص)» و هفدهمین«مهرواره شعر و داستان جوان سوره» بودیم اما کرونا این اجازه را نداد. مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری علاقه‌مند به برپایی حضوری این آئین بود تا شرکت‌کنندگان را از نزدیک زیارت کنیم و با برگزیدگان به صورت حضوری آشنا شویم. شرایطی که کرونا به ما در فعالیت‌های فرهنگی تحمیل کرده است ما را مجبور به برپایی آئین پایانی این دو رویداد به صورت مجازی کرد.

محمدی در ادامه با تبریک هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص) گفت: مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در برابر توهین دولت فرانسه به پیامبر مهربانی (ص) پویش «برای_محمد (ص)» را برپا کرد تا با زبان هنر به این توهین پاسخ دهد. ۱۰ نفر در پویش «برای_محمد (ص)» برگزیده شده‌اند که در همین برنامه معرفی خواهند شد.

وی افزود: انشالله روزی برسد که هیچ وجودی در دنیا به خود اجازه اهانت به مقدسات اسلامی را ندهد.

محمدی در پایان گفت: برپایی ۱۷ دوره از مهرواره شعر و داستان جوان سوره مدیون هنرمندان و شاعران بسیاری از جمله شرکت‌کنندگان همین دوره است که با حضور فعال خود به برپایی آن کمک کردند. باید از تمامی دوستان شرکت‌کننده و عوامل برگزار کننده در شرایط سخت پیش آمده قدردانی کنیم.

نتایج بخش داستان دی‌ماه سال گذشته مشخص شد

وجیه سامانی دبیر بخش داستان هفدهمین«مهرواره شعر و داستان جوان سوره» هم با حضور خود در این مراسم گفت: کرونا شرایط تازه‌ای در برپایی جشنواره‌ها ایجاد کرد که بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها را تغییر و نیازمند بازنگری مجدد کرد.

سامانی افزود: فراز و نشیب‌های بسیاری را در برپایی این دوره از مهرواره پشت سر گذاشتیم. یکی از این چالش‌ها قطع شدن یک ماهه اینترنت در آبان و آذرماه سال گذشته بود که روند دریافت آثار از سوی شرکت‌کنندگان را کند کرد. همچنین شیوع بیماری کرونا هم تمامی برنامه‌های ما را از مسیر ابتدایی خود خارج کرد و ما مجبور به برنامه‌ریزی با شرایط موجود شدیم.

وی با اشاره به اینکه داوری‌های آثار بخش داستان دی‌ماه سال گذشته انجام و نتایج مشخص شد افزود: شیوع بیماری کرونا و تعطیلی‌های مراکز فرهنگی حاصل از آن اختلال شدیدی در فعالیت‌های همگان ایجاد کرد. ما نیز از این اختلال مستثنی نبودیم. عوامل برپایی مهرواره برای برگزاری اختتامیه آن روزشماری می‌کردند اما عدم امکان تجمع ما را مجبور به اجرای مجازی آن کرد.

برگزیده شدن در مهرواره آغاز کار شاعرهای جوان است

فریبا یوسفی دبیر بخش شعر مهرواره هم با حضور در این مراسم مجازی گفت: جای خالی پیشکسوتان و هنرمندان جوان که با نفس‌های خود گرما‌بخش هر ساله مراسم اختتامیه این مهرواره بودند کاملا حس می‌شود. امیداوریم تا هرچه زودتر شرایط به روزهای عادی برگردد و امکان برپایی چنین رویدادهایی با حضور شرکت‌کنندگان فراهم شود.

یوسفی ادامه داد: هنرمندان جوان در هر رشته‌ای بدانند که شرکت و پذیرفته شدن در جشنواره‌ها و رویدادهای هنری قدم‌های ابتدایی آنها در عرصه هنر است. برگزیده‌شدن در جشنواره‌ها باید به انگیزه‌ای برای تلاش بیش از پیش آنها تبدیل شود.

بخش‌های گوناگون این مراسم با معرفی برگزیدگان همراه بود که در ادامه آنها را با هم مرور می‌کنیم:

بخش داستان

برگزیدگان بخش داستان هفدهمین «مهرواره شعر و داستان جوان سوره» در دو بخش داستانک و داستان کوتاه معرفی شد.

به این ترتیب سمانه قربان‌نژاد از آذربایجان شرقی برای اثر «رسیدن به کجا» در بخش داستانک

فاطمه املایی از اصفهان برای اثر «عروس روز برفی» در بخش داستان کوتاه برگزیده شدند.

به برگزیدگان این دو بخش لوح تقدیر، جایزه نقدی به مبلغ ۱۰ میلیون ریال و فرصت چاپ یک مجموعه اثر توسط انتشارات سوره مهر از طرف حوزه هنری اعطا شد.

بخش شعر

همچنین در بخش شعر این مهرواره؛

صدرا کاوه از قم با اثر«سایه» در بخش ترانه

فاطمه فرزانه از فارس با اثر «چراغ راهنما» در بخش شعر نو

در بخش سنتی به صورت مشترک آرزو سبزوار قهفرخی از چهارمحال و بختیاری با اثر «ماه پیشانی سپید» و محمدعلی انصاری از تهران با اثر «آداب انتظار» برگزیده شدند.

به برگزیدگان بخش شعر نیز لوح تقدیر، جایزه نقدی به مبلغ ۱۰ میلیون ریال و فرصت چاپ یک مجموعه اثر توسط انتشارات سوره مهر از طرف حوزه هنری اعطا شد.

بخش پویش «برای_محمد (ص)»

برای پویش «برای_محمد (ص)» نیز زینب کریمی، ماهرخ درستی، علی ذولقدر، هاشم کرونی، امیرعلی سلیمانی، سید حسین متولیان، شبنم فردی‌زاده، عاطفه جوشقانیان، فاطمه احمدی و سعید مبشر به عنوان برگزیدگان این پویش معرفی شدند.

گفتنی است، هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره در این دوره از برپایی خود ۶۸۶ اثر از ۲۰۱ نویسنده و شاعر جوان کشورمان دریافت و مورد ارزیابی و داوری قرار داد که در بخش ترانه ۴۹، داستان کوتاه ۱۲۸، داستانک ۶۰، شعر سنتی ۳۲۲ و شعر نو ۱۲۷ اثر به دبیرخانه مهرواره ارسال شده بود.

آثار رسیده در بخش‌های «شعر سنتی»، « ترانه و شعر نو» و «داستان کوتاه و داستانک» توسط ۹ داور، مورد داوری قرار گرفت.

انتهای پیام/ ۱۲۱

[ad_2]