[ad_1]

به گزارش بسیج پرس پرس، مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی پیامی به مناسبت فرا رسیدن هفته بهداشت روان در مدارس سراسر کشور صادر کرد که در متن این پیام آمده است: سلامتی یک نعمت ارزشمند الهی است که باید قدر آن را بدانیم و از آن مراقبت کنیم. چون موجب می شود که ما زندگی بهتری داشته باشیم و به هدف ها و آرزوهایی که در زندگی داریم، دست پیدا کنیم. در واقع، بدون سلامتی، نمی توانیم زندگی خوبی داشته باشیم. برای همین است که باید از هر چیزی که موجب بیماری و به خطر افتادن سلامتی ما می شود، دوری کنیم.

وی ادامه داده است: سلامتی، تنها مربوط به جسم ما نیست. بلکه علاوه بر تن و بدن نیرومند و سالم، باید روح و روان سالم و با نشاط داشته باشیم. این به ما کمک می کند که در برابر مشکلات و سختی های زندگی مان، مقاوم باشیم و خطرات و سختی ها را به خوبی پشت سر بگذاریم. به عنوان مثال، به همان اندازه که مواظب هستیم که سرما نخوریم و جسم ما بیمار نشود، به همان اندازه نیز باید مراقب باشیم تا در زمان سختی ها و مشکلات و در آزمون های مختلفی که زندگی پیش روی ما می گذارد، مضطرب و درمانده نشویم و بتوانیم مقاوم و استوار، خوب تصمیم بگیریم، هیجان های خود را کنترل کنیم و مسائل خود را به بهترین و درست ترین شیوه ها، حل کنیم.

شکوهی در بخش دیگری از پیام خود خطاب به آینده سازان کشور آورده است: سلامت روان ما، هر چند همواره بدلیل خطراتی که ما را تهدید می کند، ممکن است تهدید شود، اما مهم این است که ما همواره برای تقویت سلامت روان خود کوشش کنیم. ما باید بدانیم که با آگاهی درباره سلامت روان، شناخت خطراتی که سلامت روان ما را تهدید می کند و با کسب و فراگیری مهارت ها، می توانیم از سلامت روان خود مراقبت کرده و آن را تقویت کنیم.

وی دانش آموزان را امیدهای آینده خطاب قرار داد و گفت: به همان اندازه که برای کسب علم و دانش، تلاش می کنیم، باید به خاطر داشته باشیم که برای سلامت جسم و روان خود نیز وظیفه داریم. علاوه بر این، این نیز مهم است که حتی برای سلامتی همسالان خود نیز کوشش کنیم و در برابر دوستان، همکلاسی ها و همسالان خود و سرانجام برای سلامتی خانواده خود نیز، مسئولیت داریم. به همین دلیل، باید به هر اندازه که می توانیم باید برای فراگیری پیام ها و آموزش های سلامت روان کوشش کنیم و این آموزش ها و پیام ها را در مدرسه، خانواده و بویژه در بین همسالان خود، ترویج کنیم و از این طریق، از خود، همسالان و خانواده خود در برابر خطراتی که سلامتی ما و بویژه سلامت روان ما را تهدید می کند، مراقبت کنیم.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی در پایان اورده است: ۱۸ تا ۲۴ مهر ماه، هفته بهداشت روان است. این هفته در تمامی مدارس کشور، فرصتی است تا ما با کمک یکدیگر برای ترویج آموزش ها و پیام های سلامت روان در سطح مدارس و در خانواده، محله و جامعه خود کوشش کنیم. این روزها که بیماری کرونا همه ما را تهدید می کند و موجب شده است که علاوه بر جسم ما، سلامت روان همه دچار خطر شود، ما وظیفه داریم که دست به دست یکدیگر بدهیم و برای این هدف بزرگ، یعنی سلامت روان که موجب مقاوم شدن و تاب آوری ما در برابر این بیماری و سایر خطراتی که ما را تهدید می کند می شود، کوشش کنیم.

[ad_2]

منبع:مهر