هشدار سازمان ملل: بحران کمبود مواد غذایی در یمن تشدید می‌شودبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد چهارشنبه نسبت به افزایش شدید کمبود مواد غذایی در یمن طی شش ماه آینده هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، «صندوق کودکان سازمان ملل متحد» و «سازمان غذا و کشاورزی» اعلام کردند انتظار میرود شمار افرادی که در جنوب یمن در تأمین غذا ناتوان هستند از دو میلیون نفر به ۳٫۲ میلیون نفر برسد.

کمبود موادغذایی در یمن جنگ زده بیشتر به دلیل اقتصادی به شدت تضعیف به دلیل نبرد ائتلاف تحت هدایت عربستان علیه حوثیهای یمنی است.

بنابر اعلام سازمان ملل متحد، درگیریها در یمن موجب کشته شدن بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این کشور شده، بدترین فاجعه انسانی جهان را به وجود آورده و بیش از ۳ میلیون نفر را در داخل این کشور آواره کرده است. اینک دو سوم جمعیت یمن برای بقا متکی به کمکهای غذایی هستند.

عربستان دسعودی به همراه امارات و چندین کشور دیگر از فروردین ۱۳۹۴ با تشکیل یک ائتلاف، عملیاتی را برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن آغاز کردند. این عملیات در دستیابی به اهدافش ناکام مانده اما همچنان ادامه دارد.

«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه به وضعیت اسفناک شیوع ویروس کرونا در کشور تحت محاصره یمن اشاره کرد. وی در سخنانی گفت که میانگین مرگ‌ومیر مبتلایان به ویروس کرونا در یمن بسیار بالا و نگران کننده بوده و پنج برابر میزان جهانی است.

دوجاریک در ادامه گفت: «مرگ و میر مبتلایان به ویروس کرونا در یمن بیش از ۲۷ درصد مبتلایان است.»

انتهای پیام/۳۴۱