[ad_1]

پامپئو: با مداخله چین، روسیه و ایران در انتخابات آمریکا مقابله می‌کنیمبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا گفت در تماس تلفنی با «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه با او درباره ادعای مطرح‌شده در خصوص اقدام مسکو برای تشویق گروه طالبان به هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی در افغانستان رایزنی کرده است.

پامپئو در ابتدای مصاحبه با «هیل تی‌وی» درباره مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال آمریکا مدعی شد: «مطمئنم کشورهای مختلفی تلاش خواهند کرد تأثیراتی بر روی انتخابات ما داشته باشند و این مسئله جدیدی نیست. ما در انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۱۸ عالی عمل کردیم. مردم آمریکا مطمئن باشند که دولت آمریکا با هر گونه مداخله از سوی چین، ایران، روسیه و کره شمالی و حتی بازیگران غیردولتی مقابله خواهد کرد».

هنگامی که مجری برنامه درخصوص گفت‌وگوی او و لاوروف درباره ادعای پول گرفتن اعضای گروه طالبان از روسیه جهت کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان از سوال کرد، پامپئو پاسخ داد: «بله درباره افغانستان و تأکید رئیس جمهور ترامپ بر لزوم خروج هرچه سریع‌تر نیروهای رزمی ما از این کشور به‌طوری که موجب برقراری صلح بین همه مردم افغانستان شود صحبت کردیم. از روسیه خواستیم در این راستا همکاری کند. روسیه تاریخچه‌ای طولانی در افغانستان دارد».

پامپئو افزود: «به همتایان روس گفتم باید با یکدیگر همکاری کنیم تا افغانستانی باثبات و مستقل داشته باشیم. فکر می‌کنیم این در راستای منافع روسیه و چین و مردم افغانستان باشد».

وزیر امور خارجه آمریکا درباره بالا گرفتن تنش میان واشنگتن و پکن مدعی شد: «سه هفته پیش دیداری با نماینده چین در هونولولو داشتم. آن‌ها تمایل دارند درباره همکاری صحبت کنند. آن‌ها تمایل دارند درباره تبدیل شدن به قدرتی جهانی که از قوانین بین‌المللی تبعیت می‌کند صحبت کنند اما اعمال آن‌ها برخلاف این است. برای مثال چینی‌ها گفتند دریای جنوب چین را تبدیل به منطقه‌ای نظامی نمی‌کنند اما این کار را کردند. آن‌ها به توافق با انگلیس درباره سیستم یک کشور دو نظام در هنگ‌کنگ عمل نکردند».

پامپئو افزود: «ما حزب کمونیست چین را مجبور به پرداخت هزینه اقداماتش می‌کنیم تا رفتارش را تغییر دهد. این رفتار این حزب به گونه‌ای است که تهدیدی برای جهان و آمریکا است. ما اقیانوس آرامی می‌خواهیم که آزاد و امن باشد ولی حزب کمونیست چین این بدنه آبی را جزو امپراتوری دریانوردی خودش می‌داند. اجازه چنین چیزی را نخواهیم داد».

در ادامه مجری برنامه از پامپئو پرسید دولت آمریکا چه راهی برای اثبات این ادعا دارد که ویروس کرونا در آزمایشگاه‌های چین ساخته شده است. او در پاسخ گفت: «آنچه می‌توانم بگویم این است که در این حد می‌دانیم که [کووید-۱۹] از ووهان چین شروع شد و دانشمندان کاملاً از این بابت مطمئن هستند. دقیقاً نمی‌دانیم این ویروس از کجا منتشر شده ولی می‌دانیم این اتفاق از یک آزمایشگاه رخ داده است. این را می‌دانیم که حزب کمونیست چین از دسترسی به آزمایشگاه‌ها خودداری می‌کند و نمی‌گذارد کسی درباره آن صحبت کند و داده‌ها را مخفی نگه می‌دارد».

پامپئو ادامه داد: «کشوری که می‌خواهد یک بازیگر تعیین‌کننده در سطح جهانی باشد باید به تعهدات خود پایبند باشد. چین به سازمان جهانی بهداشت قول داده در صورت وقوع هر اتفاقی که ممکن باشد به همه‌گیری جهانی تبدیل شود، شفافیت داشته باشد ولی حزب کمونیست چین این کار را نکرد و امروز شاهد مرگ هزاران نفر و میلیاردها دلار خسارت اقتصادی در جهان هستیم».

پامپئو در ادامه ادعاهایش گفت: «قطعاً جهان کاری خواهد کرد که چین بهای این کار را بپردازد. هر وزیر امور خارجه‌ای که با آن صحبت کردم مطمئن هستند که جهان نگاه متفاوتی به چین خواهد داشت».

پامپئو در حالی این ادعاها را بیان کرد که در حال حاضر کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در چین مستقر شده و در حال تحقیق درباره منشاء شیوع ویروس کرونا هستند.

وی درباره ادامه یافتن گفت‌وگوها با کره شمالی گفت، آمریکا، ژاپن، کره جنوبی و چین مایل هستند مذاکرات با پیونگ‌یانگ ادامه پیدا کند و به همین دلیل واشنگتن بر آن اصرار خواهد داشت و کره شمالی باید خلع سلاح اتمی شود.

انتهای پیام/۳۴۱

[ad_2]