به گزارش خبرگزاری بسیج پرس محمد اسلامی، پیش از ظهر شنبه در مراسم افتتاح پارک سوار صفه و رونمایی از ۸۰ دستگاه اتوبوس شهری اصفهان در جمع خبرنگاران با اشاره به پیش بینی بازسازی و نوسازی ۱۸ هزار دستگاه اتوبوس شهری در برنامه ششم توسعه در کشور اظهار داشت: گرچه تاکنون این هدف به شکل کامل در همه شهرهای کشور به دلیل عدم تأمین منابع به درستی تحقق نیافته است اما اعتقاد داریم دستیابی به آن با استفاده از ظرفیت صنایع داخلی و توان نیروهای بومی دور از دسترس نخواهد بود.

وی افزود: بر اساس مصوبات سال جاری دولت برای ناوگان درون شهری و برون شهری قرار است از محل یارانه صرفه‌جویی سوخت و تسهیلات تبصره ۱۸ گامی در کاهش آلودگی هوای شهرها با نوسازی و بازسازی ناوگان‌های اتوبوسرانی برداشته شود.

توسعه قطار شهری در شهرهای مختلف کشور

وزیر راه و شهرسازی توسعه قطار شهری در شهرهای مختلف کشور در راستای کمک به کاهش آلودگی هوای کلان شهرها را از دیگر اهداف دولت برشمرد و ابراز داشت: بر این اساس اساسنامه شرکت قطارهای حومه‌ای سال گذشته تصویب شد.

وی با اشاره به رویکرد وزارت راه و شهرسازی در شهرسازی «ریل پایه» با همیاری وزارت کشور و شهرداری‌ها ادامه داد: بدین ترتیب اتصال متروهای بین شهری و پیوستن راه آهن حومه‌ای با راه آهن سراسری کشور مدنظر قرار گرفته است و ایجاد مراکز TOD نیز در راستای متمرکز کردن مرکز هدایت راه آهن درون شهری و برون شهری، اتوبوس درون شهری و برون شهری و تاکسی در یک مجموعه در برنامه است.

اجرای طرحی برای رفع مشکلات محله همت آباد اصفهان

اسلامی در ادامه به اشاره به اجرای طرحی برای رفع مشکلات عدیده محله همت آباد اصفهان اظهار داشت: الگوی بازآفرینی شهری در اصفهان بسیار موفق بوده است و با توجه به تصویب طرحی در شورای شهرسازی اصفهان امیدواریم مشکلات موجود از جمله فرسودگی بافت این محله با همکاری مردم و پیگیری مسئولان شهری رفع شود چراکه منابع اعتباری این طرح از محل تبصره ۱۸ قابل تحقق است.

وی گفت: از سوی دیگر این نوید را به مردم این منطقه می‌دهیم که بودجه نوسازی محله همت‌آباد جزو ۱۰۰ هزار واحد سالانه دارای پروانه رایگان و مشمول و تسهیلات وام بانکی ۵۰ درصد تخفیف است و با مشارکت مردم محله سازی و نوسازی خانه‌ها و رفع مشکلات موجود به زودی محقق می‌شود.منبع:مهر