به گزارش خبرگزاری بسیج پرس، محمدرضا سیفی مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر کشور در برنامه هفت صبح شبکه اول سیما در تشریح فعالیت‌هایی که در شرایط خاص کروناویروس در تداوم آموزش دانش آموزان مناطق محروم روستایی و عشایری توسط راهبران آموزشی، معلمان عشایری و روستایی با هدایت مدیران کل استان‌ها، معاونین آموزشی و مسؤلین آموزش و پرورش عشایر صورت گرفته است، پرداخت.

وی گفت: تعریف استانداری برای عدالت آموزشی هست یعنی دسترسی فرصت‌های برابر برای تمام افراد لازم‌التعلیم در سراسر کشور به طوری که از شخصی به شخص دیگر حقی ضایع نشود و تمام دانش آموزان کشور از کیفیت بالای آموزشی بهره ببرند. ما از نظر ظاهری جزء کشورهای پیشرو جهان هستیم و در جایگاه خوبی هستیم. در حال حاضر ۹۷.۳ افراد لازم‌التعلیم کشور وارد مدرسه می‌شوند.

سیفی بیان کرد: اما در تحقق عملی عدالت آموزشی که فرصت برابر برای همه است، فاصله داریم. هم زیرساخت‌ها را نداریم و هم این مساله پیشینه تاریخی دارد. البته قدم‌های خوبی برداشته شده ولی تا نقطه آرمانی فاصله داریم.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش در دوران شیوع کرونا خوب عمل کرده است، در خصوص آموزش برای دانش آموزان عشایری به طور خاص گفت: برخی مدارس ما در چادرها بر پا می‌شود که اصلاً هم اشکالی ایجاد نمی‌کند. ما حدود ۱۰۰ مدرسه یک نفره در کشور داریم. یعنی صد مدرسه عشایری داریم که یک دانش‌آموز دارد. ۸۰۰ مدرسه چادری در کشور داریم که اگر چادرها استاندارد باشند، مشکلی ایجاد نمی‌شود چرا که ما در ارتفاع سه هزار متری نمی‌توانیم یک سازه به اسم مدرسه احداث کنیم و یا اینکه دانش‌آموز عشایری ما ممکن است در یک سال تحصیلی در سه نقطه جغرافیایی درس بخواند و معلم با دانش‌آموز در حرکت است.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر کشور اظهار کرد: اینکه می‌گویند مدارس کپری داریم یا مدارس چادری و این خوب نیست، باید به اقلیم برخی دانش آموزان هم نگاه کنیم. برخی از این مدارس بهتر از مدارس سازه‌ای به کار می‌آیند. مهم این است که مدرسه تجهیز شده باشد و معلم داشته باشد.

وی ادامه داد: اتفاقی که در آموزش‌های تلویزیونی صورت گرفت این بود که آموزش‌ها باعث شد سطح توقع والدین بالا برود. چون تا پیش از آن دانش‌آموز در منطقه صعب‌العبور با یک سرباز معلم در چند مقطع تحصیل می‌کرد اما تلویزیون سطح دیگری از آموزش را ارائه داد.

سیفی گفت: ما برای کسانی که به هیچ صورت به اینترنت یا حتی تلویزیون دسترسی نداشتند نیز شیوه‌نامه‌ای تهیه کردیم و بر اساس آن مقرر شد تداوم آموزش در مناطقی که دسترسی به اینترنت و گوشی و حتی برق ندارند، ادامه یابد. امکان‌سنجی کردیم و مشخص شد مثلاً در یزد ۲۴۶ دانش‌آموز ما به اینترنت دسترسی ندارند و یا در خراسان شمالی ۱۲۴ نقطه پوشش تلویزیونی ندارد. ما اول از ظرفیت استان استفاده کردیم و صدا و سیمای استانی برنامه‌های آموزشی تلویزیونی را بازپخش می‌کرد. بعد اگر این امکان نبود از رادیو استفاده کردیم و در نهایت هم معلمان به درب منزل یا چادر دانش آموزان می‌رفتند یا از طریق تلفن رفع اشکال می‌کردند که هزینه را آموزش و پرورش پرداخت می‌کرد. حتی در پروتکل نوشتیم راهبران آموزشی بسته‌های خودآموزی به دانش آموزان بدهند و اگر برادر و خواهر بزرگ‌تری در منزل هست از آنها کمک گرفته شود.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر کشور بیان کرد: آموزش و پرورش هیچ وقت ادعا ندارد که هر روز همه این فعالیت‌ها را در هر نقطه‌ای انجام داده است اما از هیچ تلاشی فروگذار نبوده است. ما حتی پویشی راه انداختیم به عنوان گوشی‌ات را اهدا کن و یا امانت بده و این پویش ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که فعالیت مدرسه تلویزیونی ادامه خواهد داشت نیز گفت: در تابستان که معیار این است ۱۰ مهارت هفتگی را به وسیله نقالی و آموزش نمایشی و… انجام دهیم. بازآموزی دروس دوره ابتدایی خصوصاً آموزش حروف الفبا برای کلاس اولی‌ها تا قبل از ۱۵ شهریور که زمان آغاز سال تحصیلی است، در تلویزیون انجام می‌شود. ما می‌خواهیم مطمئن باشیم کلاس اولی‌ها حروف الفبا را به خوبی فرا گرفته‌اند. برای مقاطع اول، دوم و سوم دبستان فارسی و ریاضی تکرار می‌شود و برای مقاطع چهارم، پنجم و ششم دبستان نیز دروس ریاضی و علوم تکرار خواهد شد.منبع:مهر