روسیه به دلیل داشتن مشکلات مالی و در نظر گرفتن منافع خود، نمی خواهد بیش از این به مشکلات اقتصادی، سیاسی و امنیتی مواجه گردد.

پس از لغو برجام از سوی ترامپ، روابط ایران و روسیه در شرایط خاصی قرار گرفت. همراهی روسیه با ایران در مذاکرات هسته‌ای ۱+۵ و تشکیل ائتلاف ضد داعش در کنار سوریه و عراق از بارزترین همراهی‌های روسیه بوده است. بنابراین می توان می توان رابطه ایران با روس‌ها را یک اتحاد استراتژیک در این زمینه تلقی نمود.
حسین قویدل، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ماکو در گفت و گو با خبرگزاری بسیج پرس در مورد اعتماد به روس ها در شرایط کنونی(پس از لغو برجام) اظهار کرد: باید به گذشته ارجاع کرد و جانب احتیاط را رعایت کرد .یک سری معاملات جهانی و منافع در نظر گرفته شده باعث شده که روسیه و ایران همکاری بیشتری با هم داشته باشند . روسیه به دلیل داشتن مشکلات مالی و در نظر گرفتن منافع خود، نمی خواهد بیش از این به مشکلات اقتصادی، سیاسی و امنیتی مواجه گردد.
وی در ادامه افزود: روسیه در وهله نخست، سعی در اعمال تعاملات بیشتر و سازنده تر با اتحادیه اروپا و امریکاست تا تحریم هایی که علیه این کشور اعمال شده را تعدیل نماید. بنابراین، سیاست های روسیه به سمت و سوی تامین بیشینه منافعش هست تا اینکه دغدغه تحریم ها و لغو برجام برای ایران را داشته باشد.
عضو هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی ماکو در رابطه با روابط روسیه و رژیم اشغالگر قدس ابراز داشت: قبلا نیز چنین روابطی میان دو طرف برقرار بوده است، اما اکنون یک سری دست ها میان کشورمان و روس ها فاصله انداخته است که از جمله آنها صهیونیست ها هستند. مسئولین باید با دقت و احتیاط تمام این روابط را در راستای تامین منافع اقتصادی و سیاسی و امنیتی ادامه دهند .
وی در پایان خاطرنشان کرد: تا به حال دیدار های نتانیاهو با روس ها و سران کشور های عربی تاثیر چندانی بر روی ایران نگذاشته است و اگر در عمل روس ها و رفتارشان تغییری ایجاد شد، مسئولان باید با احتیاط بیشتری برخورد نمایند . در مورد اینکه روسیه موشک های اس ۳۰۰ خود را به سوریه نمی دهد باید گفت که خود سوریه هم تعاملی برای گرفتن این موشک ها ندارد .

دسته بندی: اخبار ویژه, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>