تعدادی از نمایندگان برای تصویب نشدن یک لایحه که گفته می‌شود مرتبط با FATF است، جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس را از نصاب انداختند.

به گزارش بسیج پرس, نشست عصر روز گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، قرار بود که چند موضوع را بررسی کنند.

از جمله مهمترین دستورات کار کمیسیون امنیت ملی در جلسه دیشب، بررسی لایحه موافقت‌نامه سرویس‌های هوایی دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و دولت کشور کویت، بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم و همچنین استماع آخرین گزارش از روند مذاکرات برجام توسط عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه بود.

کمیسیون امنیت ملی مجلس، در مورد لایحه موافقت‌نامه سرویس‌های هوایی دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و دولت کشور کویت، پس از بحث و بررسی، نهایتا دیروز به اتفاق آرا این لایحه را تصویب کرد و سپس عراقچی نیز با حضور در جلسه کمیسیون، گزارش از آخرین وضعیت مذاکرات برجامی وزارت خارجه، به اعضای کمیسیون ارائه کرد.

اما در ادامه، بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت و پس از بحث و بررسی این لایحه، به علت مخالفت نمایندگان مجلس با این لایحه، تعدادی از نمایندگان مجلس با خروج از جلسه (آبستراکسیون)، جلسه را از نصاب انداختند تا این لایحه به تصویب نرسد.

این لایحه، ۱ خرداد ماه جاری با ۱۳۸ رای موافق نمایندگان مجلس از صحن علنی مجلس به کمیسیون امنیت ملی ارجاع شده بود تا بیشتر بررسی شود. علی لاریجانی پس از ارجاع این لایحه به این کمیسیون گفته بود: کمیسیون امنیت ملی، موارد مختلف را با حضور نمایندگان موافق و مخالف بررسی کند و ظرف یکی دو هفته آینده، لایحه را برای بررسی به صحن مجلس ارسال کند.

لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم در هفته‌های اخیر، با حواشی زیادی در مجلس همراه بوده است تا جایی که اخیرا تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس مجلس، خواستار توقف فوری بررسی الحاق ایران به این کنوانسیون شده بودند. نمایندگان مجلس در این نامه نوشته بودند که با توجه به خروج آمریکا از برجام، دیگر نیازی به عضویت ایران در این کنوانسیون وجود ندارد؛ تاکنون هیچ پاسخی از سوی علی لاریجانی درباره این درخواست منتشر نشده است.

این لایحه در واقع یکی از لوایحی است که نمایندگان مجلس معتقدند با تصویب آنها در مجلس، ایران رسما عضو گروه اقدام مالی یا همان FATF می‌شود، چیزی که علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در نشست غیر علنی مجلس آن را این گونه توضیح داده است: اصلا بحث FATF در این میان مطرح نیست؛ این لوایح هم اصلا ربطی به گروه اقدام مالی (FATF) ندارد.

اما سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در این باره می‌گوید که، “من فکر می‌کنم این لوایح جزو آن ۴۶ الزام FATF است و مردم باید اینها را بدانند ما هم باید تلاش کنیم تا منافع ملی را درنظر بگیریم. ضمن اینکه ممکن است برخی با ما دشمنی کنند که آن هم طبیعی است.”

طبق اعلام کمیسیون امنیت ملی، “بررسی و جمع بندی نهایی” درباره این لایحه روز سه شنبه در کمیسیون انجام و گزارش کمیسیون به هیئت رئیسه مجلس ارسال خواهد شد. این کمیسیون همچنین اعلام کرده که، “تأکید کمیسیون این است که شرایط مورد نظر خود را به لایحه اضافه کنند.”

به هر حال، لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم، دیروز در اولین گام در کمیسیون امنیت ملی مجلس تصویب نشد، آن هم با اقدامی بی‌سابقه در عمر دو ساله مجلس دهم، یعنی “آبستراکسیون”.

منبع: تسنیم
دسته بندی: آخرین اخبار, بین الملل برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>