انتظار ایثارگران برای شکستن قفل مطالبات ۷ هزار میلیاردی بنیاد شهیدبه گزارش خبرنگار حماسه و جهاد بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، مطالبات ایثارگران و پرداخت به موقع مطالبات آنان در سال‌های گذشته از مهمترین مسائل بنیاد شهید و جامعه ایثارگری بود. انباشت بدهی‌ها، بالارفتن هزینه‌ها و نبود بودجه مهمترین دلیل عدم پرداخت معوقات ایثارگران از سال ۹۱ تا به امروز عنوان شد که بار مالی مبلغی بالغ بر ۷ هزار میلیارد تومان را روی دست بنیاد شهید قرار داد.

هرچند در طی سال‌های گذشته بخشی از معوقات مانده جامعه ایثارگری پرداخت شد، اما همچنان هفت هزار میلیارد تومن روی دوش مسوولان این نهاد سنگینی می‌کرد تا به آنجا یکی از دغدغه‌های جامعه ایثارگری پرداخت این مطالبات و تامین هزینه‌های آن شد. بسیاری از مطالبات به حق جامعه ایثارگری زیر سایه معوقات مانده عملا قابل اجرا نبوده و نیست و لذا همت جدی دولت را می‌طلبید تا برای رفع این مشکل قدمی اساسی بردارد.

روز شنبه بود که در نشستی با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از خبر خوشحال کننده پرداخت معوقات ایثارگران تا پایان سال داده شد که در فاز نخست این طرح طی ۲ روز مبلغ ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات ایثارگران به حساب آنان واریز و مابقی مطالبات تا پایان سال پرداخت خواهد شد.

اوحدی در خصوص مطالبات ایثارگران گفته است: در اولین جلسه پس از ریاست بنده در بنیاد شهید رئیس جمهور مصوبه‌ای در هیئت دولت مبنی بر پرداخت مطالبات جامعه ایثارگری تا پایان سال را تصویب کرد. مطالبات سنگینی از سال ۹۱ و برخی مطالبات سال ۹۵ باقی مانده است که با تصمیمات اتخاذ شده و عنایت دکتر نوبخت شاهد تحول عظیمی در رفع و حل این مشکلات خواهیم بود.

مطالبات ایثارگران شامل چه مواردی می‎شود؟

عمده مطالبات ایثارگران از بنیاد شهید و امور ایثارگران مربوط به شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر است و طلب دانشگاه از بنیاد شهید را شامل می‌شود که مبلغی ۲ هزار میلیاردی است. از این مقدار هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سهم دانشگاه آزاد و ۴۰۰ میلیارد تومن سهم بدهی بنیاد شهید به سایر دانشگاه می‌شود.

بیمه تکمیلی ایثارگران که یکی از مشکلات جامعه ایثارگری در بحث خدمات درمان و داروست برای جامعه یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفری ایثارگری مبلغی حدود هزار و ۳۳۰ میلیارد تومن است. بخش دیگر این مطالبات مربوط به اجرای ماده ۳۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران با مبلغ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان است که از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۸ به بیش از ۴۳ هزار نفر از ایثارگران باید پرداخت شود.

بخش دیگر این مطالبات شامل مانده ذخیره مرخصی شهدای بازنشسته، بند الف ماده ۸۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه که از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۵ باقیمانده است هزار و ۱۳۷ میلیارد تومان است. همچنین پاداش پایان خدمت شهدای بازنشسته مقرری ماده ۴۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران که از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۹۸ را شامل می‎شود مبلغی بالغ بر ۸۱۸ میلیارد تومان است.

هرچند پایین آمدن ارزش پول باعث پایین آمدن ارزش مادی مطالباتی شده که قرار است به دست ایثارگران برسد، اما نظر می‎رسد با اقدامات صورت گرفته و قول‎های داده شده، عزمی جدی برای پرداخت مطالبات ایثارگران به وجود آمده تا بخش عمده‌ای از مشکلات بنیاد شهید در خصوص هزینه‌های خود حل شود و در پایان دولت شاهد پرداختی تمامی معوقات مانده بنیاد شهید باشیم.

انتهای پیام/ ۱۴۱