امیر حاتمیبه گزارش گروه دفاعی امنیتی بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، برج مراقبت پرواز سیار فرودگاهی تولید داخل صبح امروز (دوشنبه) با حضور امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی رونمایی شد.

امیر حاتمی در حاشیه مراسم رونمایی از این سامانه اظهار داشت: در سال جهش تولید در کنار کمیت و کیفیت تولید تنوع برای ما بسیار مهم است. تنوع به این معنی است که آنچه که مورد نیاز کشور است، باید در سال «جهش تولید»، تولید و در اختیار گذاشته شود که سامانه برج مراقبت پرواز سیار یکی از آن نیاز‌هاست.

وی یادآور شد: در یک سال گذشته شرکت فرودگاه‌های کشور در این زمینه اعلام نیاز کرد که شرکت صاایران با استناد و اتکای به توانمندی خود ظرف یک سال این ایده را با همکاری شرکت فرودگاه‌ها اجرا و این محصول را تولید کرد.

امکان اجرای عملیات هوایی پایدار در کشور فراهم شد

وزیر دفاع اضافه کرد: در کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران که مرتبط با حوادث مختلفی مانند سیل، آتش‌سوزی، زلزله و نظامی مواجه هستیم، عملیاتی بودن مستمر فرودگاه‌ها و استفاده از فرودگاه‌های موقت بسیار مهم است که این سامانه این امکان را به ما می‌هد که پایداری عملیات هوایی داشته باشیم.

امیر حاتمی گفت: در این سامانه از تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته الکترونیکی و ارتباطی استفاده شده است که منطبق با استاندارد‌های بالای هوایی بین‌المللی است و این امکان را فراهم می‌کند که هم در بخش نظامی و غیرنظامی فرودگاه‌های کشور همواره فعال باشند و عملیات انجام دهند.

صرفه جویی ۲ میلیون یورویی به ازای هر سامانه برج مراقبت

وی افزود: این سامانه به لحاظ علمی و فناورانه دستاورد با ارزشی است که در اختیار تعداد محدودی از کشور‌هاست و از لحاظ اقتصادی باارزش است؛ چرا که با قیمت کمتر از یک‌سوم بین‌المللی و قیمت دنیا ساخته می‌شود و از طرف دیگر صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی خواهد داشت.

وزیر دفاع اظهار داشت: در واقع به تعداد سامانه‌هایی که تولید می‌شود و در اختیار قرار می‌گیرد حداقل به میزان ۲ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی خواهد بود که با توجه به تعداد قابل توجه مورد نیاز می‌تواند صرفه‌جویی ارزی مهمی را داشته باشد.

انتهای پیام/ ۲۰۰