[ad_1]

به گزارش بسیج پرس پرس به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضائیه، سیدحجت‌اله علم‌الهدی، در دیدار با محمدمهدی حاج‌محمدی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی با تاکید بر اعلام آمادگی برای حمایت و همکاری با سازمان زندان‌ها، اظهار کرد: در سیستم قضائی کشور، سازمان زندان‌ها مسئولیت سنگین نگهداری، اصلاح و تربیت زندانیان را بر عهده دارد.

رئیس پژوهشگاه قوه‌قضاییه با اشاره به اولویت‌های پژوهشی برای حمایت از پایان‌نامه‌ها گفت: اولویت‌های پژوهشی پژوهشگاه قوه‌قضاییه مبتنی بر نظام نیازسنجی پژوهشی و با بهره گیری از منابع مختلف از جمله اسناد بالادستی، نظام استنادی پژوهش‌های پیشین و شناخت وضعیت محیطی، نظام ایده‌یابی و اولویت‌های پژوهشی اعلامی از سوی ارکان مختلف قوه قضائیه احصاء شده است.

وی اظهار کرد: پژوهشگاه قوه قضائیه برای همکاری پژوهشی با بخش‌های مختلف قوه قضائیه اعلام آمادگی کرد تا موضوعات مورد نیاز و چالش مدنظر آنها در کارگروه مشترک تعریف و کار پژوهشی بر روی آن صورت گیرد.

علم الهدی تأکید کرد: تنوع تخصص‌های موجود در پژوهشگاه، یکی از ظرفیت‌های مهم در تعامل با سازمان زندان‌هاست.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه بیان کرد: امروز تنوع در مسائل مرتبط با نظام زندانبانی بسیار است که گروه حقوق و علوم اجتماعی، حقوق و روانشناسی و علوم تربیتی، حقوق و اقتصاد و حقوق و مدیریت قضائی پژوهشگاه می‌تواند در این زمینه برای ارتقای سطح زندان‌ها مثمر ثمر باشد.

علم‌الهدی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک همکاری و تعامل بیشتری بین پژوهشگاه و سازمان زندان‌ها در حوزه فعالیت‌های پژوهشی صورت گیرد.

به پژوهشگران پژوهشگاه قوه قضائیه اعتماد شود

محمد بهادری جهرمی قائم مقام پژوهشگاه قوه‌قضاییه نیز در این دیدار اظهار کرد: در پژوهشگاه قوه قضائیه الزام سازمانی مقرر کردیم تا نیازسنجی و پژوهش با همکاری مستمر دستگاه‌ها و نهادها برای حل مشکلات و مسائل قوه‌قضاییه صورت گیرد.

وی گفت: یکی از ملزومات کارهای پژوهشی این است که پژوهشگران به داده‌های سازمان زندان‌ها دسترسی داشته باشند و این امر نیازمند بسترسازی و تعامل است تا پژوهش مفید و کاربردی صورت گیرد.

در ادامه محمودرضا کریمی، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشگاه قوه‌قضاییه با بیان اینکه امروزه وجود پیوست رسانه‌ای برای هر طرح یا فعالیتی از جمله فعالیت‌های پژوهشی یک اصل و ضرورت است افزود: در یکسال گذشته در حوزه رصد و پایش اخبار و تولیدات چند رسانه‌ای اقدامات خوبی در پژوهشگاه قوه قضائیه انجام شده است.

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه قوه قضائیه پیشنهاد داد سازمان زندان‌ها قبل از اجرای هر طرح و پروژه‌ای، با برگزاری نشست‌های علمی در پژوهشگاه قوه قضائیه نقاط قوت و ضعف طرح‌ها را مشخص کند و به عبارتی تمام طرح‌های سازمان زندان‌ها یک پیوست و پشتوانه علمی و رسانه‌ای داشته باشد.

ضرورت ترسیم معماری جدید علمی در سازمان زندان‌ها

شهید شاطری پور رئیس پژوهشکده حقوق جزا و جرم شناسی پژوهشگاه قوه‌قضاییه نیز در این دیدار بیان کرد: رئیس سازمان زندان‌ها به لحاظ تنوع مدیریت‌ها به مثابه یک هیأت وزیران برای اداره امور زندانیان است و لذا همه کارهای هیأت وزیران را می‌توان از سوی سازمان زندان‌ها نسبت به دولت و نهادهای دولتی مطالبه کرد.

وی ادامه داد: سازمان زندان‌ها معماری جدید علمی در تراز انقلاب اسلامی نیاز دارد که در این زمینه پژوهشگاه قوه‌قضاییه می‌تواند کمک کند.

شاطری پور افزود: پژوهشگاه قوه قضائیه موضوعاتی از قبیل مجازات حبس و جایگزین‌های آن و کاهش ازدحام جمعیت زندان‌ها را مورد بررسی قرار داده و به صورت کتاب منتشر کرده است.

وی با بیان اینکه زندان اجتماع محور و زندان هوشمند از مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد اظهار کرد: تحول در هویت و شخصیت سازمان زندان‌ها باید در میز مشترک سازمان زندان‌ها و پژوهشگاه قوه‌قضاییه صورت گیرد به این شکل که مسائل در کارگروه مشترک قرار گرفته و پاسخ پژوهشی مناسب ارائه و سازمان زندان‌ها آن را عملیاتی کند.

شاطری پور بیان کرد: پژوهشگاه قوه‌قضاییه می‌تواند حلقه پیوند دستگاه قضا و زندان با جامعه دانشگاهی و مشاور علمی امین سازمان زندان‌ها باشد.

[ad_2]

منبع:مهر