شماره 22 نشریه «فرهنگ امروز» با تصویری از رضاشاه و با عنوان «از گور بازگشته» منتشر شد و روی دکه رفت.

به گزارش بسیج پرس، پرونده این شماره «فرهنگ امروز» به بهانه کشف جسد مومیایی شده منتسب به رضاشاه تهیه شده و این نشریه اقتضائات سیاسی و فکری روی کار آمدن رضاشاه را مرور کرده است.

در این پرونده هم آراء نخبگان سیاسی عصر مشروطه در توجیه روی کارآمدن رضاشاه، هم آراء متشرعان و علمای شیعه و هم برآیند اصلاحات رضاشاه بررسی شده است. این نشریه در مصاحبه‌هایی با منصوره اتحادیه و احمد موثقی و یادداشتی از سیاوش جمادی، به این سوژه پرداخته است. مطالب حمید تنکابنی، محمدرضا مرادی طادی، محمد رادمرد، رضا مختاری و حسین مجتهدی هم می‌تواند گرایش ایرانیان به دیکتاتوری را در مقاطع خاص نشان دهند.

پرونده مطالعات فرهنگی این شماره «فرهنگ امروز» هدیه‌ای است برای علاقه‌مندان به فوتبال؛ ۱۴ می ‌۲۰۱۸ آغاز بازی‌های بیست و یکمین دوره جام جهانی است و این نشریه هم به همین بهانه، در پرونده «مستطیل سبز» به فوتبال به مثابه یک امر فرهنگی نگریسته است. جامعه شناسی فوتبال، زیبایی شناسی فوتبال، مردم شناسی فوتبال، اقتصاد سیاسی فوتبال، از جمله مدخل‌های این نشریه در این پرونده بوده است. مصاحبه‌ با حمیدرضا صدر و رضا شجیع و انتشار ترجمه فصلی از کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» از جمله مطالب این بخش است.

در سرویس اندیشه این ماه نشریه «فرهنگ امروز» نگاهی شده است به دغدغه‌های فلسفی ارنست بلوخ، فیلسوفی با زبانی به غایت دشوار که در میانه منازعات سیاسی قرن بیستم قرار داشت. در این پرونده فصلی از کتاب میراث این زمان که از مهم‌ترین کتاب‌های بلوخ است ترجمه شده است همچنین ترجمه مقالاتی از پیتر تامپسون، یورگن‌هابرماس و یوان پولگرو رگوئه رو از مطالب مهم این پرونده هستند.

«تفسیر رهایی بخش» عنوان پرونده الهیات شماره ۲۲ «فرهنگ امروز» است که که در آن کم و کیف تفاسیر سیاسی از قرآن در ایران معاصر بررسی شده است. در این پرونده رویکرد تفسیری آیت‌الله طالقانی، محمدرضا حکیمی و امام خمینی از قرآن، همچنین تلاش‌های نواندیشان دینی در خصوص تفسیر سیاسی قرآن در مصاحبه‌هایی با یوسف خان‌محمدی، نجف لکزایی، سید محمدمهدی جعفری، داود مهدوی زادگان و چند یادداشت از سوی متخصصین این حوزه مورد بررسی قرار گرفته است.

بیست‌ و دومین شماره فرهنگ امروز به مدیرمسئولی امیرابراهیم رسولی و سردبیری بهزاد جامه‌بزرگ در ۱۶۴ صفحه و به قیمت ۱۶ هزار تومان منتشر شده و روی دکه رفته است.

دسته بندی: آخرین اخبار, رسانه, فرهنگی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>