این پیمانه تیتر‌هایی همچون زمان واریز یارانه نقدی خرداد ماه ۹۷، سبزپوشی بورس تهران با حمایت دو نماد فولادی، ثبات نسبی قیمت نفت با توافق کیم جونگ اون و ترامپ، تأثیر کاهشی نشست آمریکا و کره شمالی بر قیمت طلا، اشتهای چینی‌ها برای خرید طلا، واکنش دلار به دیدار تاریخی ترامپ و اون در سنگاپور، رشد دسته‌جمعی «تسه»ها و فراخوان گسترده یک خودروساز در پی افشای تخلف در میزان آلایندگی را در بر دارد.

به گزارش بسیج پرس؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون زمان واریز یارانه نقدی خرداد ماه ۹۷، سبزپوشی بورس تهران با حمایت دو نماد فولادی، ثبات نسبی قیمت نفت با توافق کیم جونگ اون و ترامپ، تاثیر کاهشی نشست آمریکا و کره شمالی بر قیمت طلا، اشتهای چینی‌ها برای خرید طلا، واکنش دلار به دیدار تاریخی ترامپ و اون در سنگاپور، رشد دسته‌جمعی «تسه»ها و فراخوان گسترده یک خودروساز در پی افشای تخلف در میزان آلایندگی را در بر دارد.

زمان واریز یارانه نقدی خرداد ماه ۹۷ اعلام شد

اکبر ایزدی رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد: در آستانه عید سعید فطر هشتاد و هشتمین مرحله یارانه نقدی مربوط به خرداد ماه سال جاری به ازای هر تن ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به همراه افزایش حداقل مستمری خانوارهای مدد جویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور ساعت ۲۴ روز پنجشنبه مورخ ۲۴/ ۳/ ۱۳۹۷ به حساب سرپرستان خانوارها واریز و قابل برداشت خواهد بود.

سبزپوشی بورس تهران با حمایت دو نماد فولادی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه بیست و دوم خرداد ماه ۹۷، با افزایش ۵۳۱ واحدی معادل ۰٫۵۵ درصد به رقم ۹۶ هزار و ۳۷۸ واحد رسید. تالار شیشه‌ای در چهارمین روز کاری هفته جاری، بر خلاف روند نزولی دو روز اخیر، شاهد روند صعودی شاخص‌های منتخب بود؛ بنابراین، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش ۱۶۴ واحدی معادل ۰٫۵۵ درصد به رقم ۲۹ هزار و ۸۸۸ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز همانند روز قبل با رشد ۱۰۳ معادل ۰٫۵۹ درصد، عدد ۱۷ هزار و ۵۵۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۷۵ واحدی معادل ۰٫۵۹ درصد به رقم ۱۲ هزار و ۷۹۱ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۹۳۶ واحد افزایش معادل ۰٫۸۹ درصد را رقم زد و به سطح ۱۰۶ هزار و ۲۳۳ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با ۵۵۷ واحد افزایش معادل ۰٫۸۱ درصد به رقم ۶۹ هزار و ۴۹۰ واحد رسید و شاخص بازار دوم با ۱۶۸ واحد افزایش معادل ۰٫۰۸ درصد همراه بود و عدد ۱۹۹ هزار و ۷۲۲ واحد را به نمایش گذاشت. ماده معاملاتی فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) با ۱۶۱ واحد و نماد فخوز (فولاد خوزستان) با ۷۵ واحد افزایش، بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

از «» تا «»

ثبات نسبی بهای نفت با توافق کیم جونگ اون و ترامپ

روز سه شنبه قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز دوشنبه بدون تغییری محسوس بشکه ای ۷۶.۴۵ دلار در بازار معامله شد. همچنین، معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افزایش ۶ سنتی بشکه ای ۶۶.۱۶ دلار صورت گرفت. قیمت نفت در این روز در حالی ثبات نسبی پیدا کرد که پیش از ملاقات ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور در خصوص نتایج این دیدار خوشبینی وجود داشت.

واکنش ولی الله سیف به سکه ۲.۵ میلیون تومانی

ولی‌الله سیف در حاشیه نشست بررسی گزارش عملکرد توسعه اشتغال روستایی و عشایری در جمع خبرنگاران گفت: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در پیش فروش سکه، ۷ میلیون سکه به فروش رسیده است که به سرعت وارد بازار شده‌اند؛ در غیر این صورت هیچ کمبودی برای بازار در عرضه سکه وجود ندارد. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه افزایش قیمت سکه ناشی از عوامل روانی است، خاطرنشان کرد: این موضوع به تدریج می‌تواند برطرف شود؛ البته شرایط بین المللی، مسائل روانی و بزرگ نمایی برخی مسائل که ریشه واقعی ندارد، توانسته چنین اثری در بازار ایجاد کند که البته محدود به طلا هم نیست. سیف ادامه داد: در برخی کالاها هم چنین وضعی به وجود آمده که بیشتر جنبه روانی دارد. /مهر

سکه به کانال تاریخی ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومانی وارد شد

روز گذشته، قیمت سکه تمام طرح قدیم با رشد ۵۷ هزار تومانی نسبت به نرخ پایانی روز قبل، به رقم ۲,۴۱۲,۰۰۰ تومان رسید. همچنین بهای سکه تمام طرح جدید (سکه امامی)، ۲,۵۴۵,۰۰۰ تومان قیمت گذاری شد که نسبت به قیمت پایانی روز دوشنبه، ۶۹ هزار تومان افزایش داشت. هر نیم سکه بهار آزادی نیز با رشد ۲۰ هزار تومانی به رقم یک میلیون و ۲۳۵ هزار تومان رسید. همچنین هر ربع سکه بهار آزادی در معاملات دیروز، ۷۰۶ هزار تومان ارزشگذاری شد که نسبت به روز قبل، ۱۳ هزار تومان افزایش داشت. هر سکه یک گرمی نیز در بازار با رشد ۸ هزار تومانی به رقم ۴۰۳ هزار تومان رسید.

تأثیر کاهشی نشست آمریکا و کره شمالی بر بهای طلا

به دنبال نشست مثبت آمریکا و کره شمالی و تقویت دلار، قیمت طلا کاهش یافت. همچنین سرمایه‌گذاران در انتظار یک افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا هستند. هر اونس طلا با ۲٫۴۲ دلار کاهش ۱۲۹۸٫۰۷ دلار فروخته شد. دنیل هاینس، تحلیلگر بانک ای ان زد گفت: «دلار تاکنون عامل مهمی در تعیین قیمت طلا بوده است و سرمایه‌گذاران، قطعا بیشتر تحت تاثیر این ارز هستند تا ریسک‌های ژئوپلتیکی… من فکر می کنم که دلار عامل موثر اصلی در کوتاه مدت خواهد بود.» کاهش نگرانی‌های ژئوپلتیکی برای طلا کاهشی است، زیرا این فلز گرانبها به عنوان یک دارایی امن در زمان‌های بی‌ثباتی سیاسی دیده می‌شود.

اشتهای چینی‌ها برای خرید طلا

شورای جهانی طلا اعلام کرد: چین در حال بهبود بخشیدن به ثروت خود است و انتظار می رود این رویه منجر به افزایش رشد تقاضا برای جواهرات و در بلند مدت عاملی برای پشتیبانی تقاضای جهانی طلا شود. در گزارش شورای جهانی طلا آمده که این رنسانس جواهرات در چین به دنبال بهبود وضعیت طبقه متوسط این کشور و تغییر نگاه مصرف کنندگان جواهرات رقم خورده است. البته طلا همچنان در بزرگترین بازار مصرف کننده جهان با چالش هایی روبروست. درگیر شدن مصرف کنندگان با طلا به عنوان کلیدی برای سلامتی آینده بازار جواهرات طلای چین تلقی می شود. طی ۱۵ سال اخیر تقاضا برای طلا در چین به بیش از ۳ برابر رسیده و این کشور را در میان بزرگترین بازارهای جواهرات طلا در جهان قرار داده؛ ضمن اینکه چینی ها ۳۰ درصد تقاضای جهانی طلا را به خود اختصاص داده اند.

واکنش دلار به دیدار تاریخی ترامپ و اون در سنگاپور

روز سه‌شنبه، با شروع دیدار سران آمریکا و کره‌شمالی در سنگاپور که می‌تواند به رویارویی هسته‌ای در شبه‌جزیره کره پایان دهد، دلار به بالاترین میزان سه هفته‌ای خود جهش کرد؛ این در حالی است که بازارهای سهام آسیا نیز، متلاطم شدند. تجارت تحت شاخص گستره‌سهام آسیا- اقیانوسه در خارج از ژاپن، یعنی ام‌اس‌سی‌آی، متلاطم بود و مدام بین در مناطق مثبت و منفی جابه‌جا می‌شد و در نهایت هم، بدون تغییر بسته شد. نیکی ژاپن که تا ۰.۹ درصد بالا رفته بود، بیشتر سود خود را از دست داده و در نهایت با ۰.۲ درصد رشد به کار خود پایان داد. سهام کره‌جنوبی ۰.۱ درصد افت کرد؛ درحالی‌که سهام چین هم در منطقه قرمز قرار گرفت و سی‌اس‌آی۳۰۰ با ۰.۴ درصد افت بسته شد. سهام استرالیا افزایشی جزئی داشت. بسیاری از سرمایه‌گذاران با توجه به شکست مذاکرات قبلی با کره‌شمالی، شانس کمی برای موفقیت اجلاس حاضر قائل‌ هستند.

بازار اوراق مسکن؛ رشد دسته‌جمعی «تسه»ها

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند۹۵ (تسه۹۵۱۲) با رشد ۱/ ۱ درصدی به قیمت ۶۵ هزار و ۲۸۷ تومان معامله شدند. پس از روند کم‌نوسان «تسه»ها در میانگین ۶۴ هزار و ۵۰۰ تومان از ابتدای خرداد، روز گذشته شاهد رشد دسته‌جمعی اوراق تسهیلات مسکن و وارد شدن قیمت برخی نمادهای «تسه»ها به کانال ۶۶ هزار تومان بودیم. با توجه به رابطه مستقیم قیمت و نرخ سود، نرخ سود واقعی وام در سطح ۲/ ۲۱ درصدی قرار گرفته است. همچنان رشد اخیر قیمت مسکن، (جهش ۵/ ۳۴ درصدی در اردیبهشت نسبت به سال گذشته) عامل کاهش سهم متقاضیان مصرفی مسکن است. آمارها از تشدید روند صعودی قیمت نهاده‌های ساختمان در نیمه دوم ۹۶ (از جمله جهش ۵۰ درصدی قیمت میلگرد و ۴۰ درصدی انواع تیرآهن) از سوی مرکز آمار در کنار افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری و ورود نقدینگی از جمله عوامل رشد قیمت مسکن است.

فراخوان گسترده یک خودروساز در پی افشای تخلف در میزان آلایندگی

شرکت خودروسازی دایملر بیش از ۷۷۴ هزار دستگاه از محصولاتش را در سراسر اروپا فرا خواهد خواند. به گزارش بلومبرگ این فراخوان در پی افشای تخلف در میزان آلایندگی مدل‌های دیزلی صورت گرفت. دایملر به استفاده از ابزارهای تخلف در محصولات دیزلی‌اش متهم شده بود و اعلام این فراخوان گسترده در جهت پیشگیری از اعمال جریمه‌های سنگیناتحادیه اروپا و دولت آلمان صورت گرفت. وزیر محیط‌زیست آلمان پیشتر این خودروساز را تهدید کرده بود در صورتی که از فراخوان و کاهش سطح آلایندگی محصولاتش سر باز بزند، به پرداخت جریمه‌ ۴ میلیارد یورویی محکوم خواهد شد. پس از آن مدیر دایملر طی مذاکره با وزیر حمل‌و‌نقلآلمان برای اعلام فراخوان و به‌روزرسانی نرم‌افزاری تولیدات دایملر به توافق رسیدند. کارشناس موسسه اورکر ISI لندن در این خصوص گفت: «هزینه این فراخوان برای دایملر کمتر از ۱۰۰ میلیون یورو (۱۱۸ میلیون دلار) خواهد بود و با اجرای آن اعمال جریمه‌ها منتفی خواهد شد.» /دنیای اقتصاد

چراغ سبز به افزایش قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان

شورای رقابت مجوز افزایش ۵/۶ تا ۷/۱ درصدی قیمت محصولات سه شرکت خودروسازی ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو با قیمت کمتر از ۴۵ میلیون تومان را از اول تیر صادر کرد. رضا شیوا، با اشاره به اینکه شورای رقابت دستورالعمل تنظیم قیمت را برای سال ٩٧ تأیید کرد، اظهار داشت: براساس محاسبات مرکز ملی رقابت میزان افزایش قیمت خودروهای ساخت داخل که مشمول قیمت گذاری هستند اعلام شد. وی با بیان اینکه به طور متوسط خودروهای ساخت داخل شرکت ایران خودرو که مشمول قیمت گذاری هستند مجوز افزایش ۷/۱۸ درصد را دریافت کرده اند، افزود: برای خودروهای سایپا هم به طور متوسط افزایش ۷/۰۱ درصدی تعیین شده است. رئیس شورای رقابت گفت: در بخش خودروهای مدیران خودرو هم به طور متوسط افزایش ۵/۶۲ مورد تأیید مرکز ملی رقابت قرار گرفته است. شیوا در خصوص زمان اجرای افزایش قیمت ها اظهار داشت: از اول تیرماه امسال خودروسازان می توانند حداکثر به میزان درصدهای اعلامی قیمت محصولات خود را افزایش دهند. /مرکز ملی رقابت

 

منبع:تابناک

دسته بندی: رصد برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>