[ad_1]

ارتباط تجاری با کشورهای همسایه؛ مزیت در شرایط تحریمیبه گزارش گروه سایر رسانه‌های بسیج پرس به نقل از خبرگزاری دفاع‌پرس؛، محسن روحی صفت سرپرست پیشین سرکنسول‌گری ایران در مزار شریف، پیشاور و قندهار در گفت‌وگویی در مورد گسترش روابط اقتصادی ایران با کشور‌های همسایه از جمله پاکستان اظهار داشت: هرکشوری هرچه تعداد همسایه‌هایش بیشتر باشد، ارتباطاتش با کشور‌های خارجی بیشتر و متنوع‌تر خواهد بود. این یک عامل ژئوپلیتیکی برای کشور محسوب می‌شود. برای ایران هم با توجه به فشار تحریم‌هایی که بوده، یک مزیت است که بتواند با همسایه‌های خود از طریق زمینی، ارتباطی را داشته باشد.

وی تصریح کرد: ما سال‌های قبل هم با پاکستان این ارتباط را داشتیم و هنوز هم این ارتباطات وجود دارد. برخی از کالا‌های مورد نیاز طرفین، هم به صورت بازارچه‌های مرزی و هم خارج از آن مبادله می‌شود. بازارچه‌های مرزی می‌توانند به صورت روزانه تا سقف معینی مبادله کالا داشته باشند.

روحی‌صفت با اشاره به مشکلات ایران در مراودات اقتصادی گفت: مشکل اصلی ایران در خارج از بازارچه‌های مرزی مسائل نقل و انتقلات بانکی است؛ با توجه به تحریم‌های آمریکا تا حدی این موضوع مشکلاتی را به وجود آورده است؛ و این مشکل پا برجا است. اما بازرگانان از طرق دیگری این امر را انجام می‌دهند.

معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی وزارت خارجه یکی از وظایف سفارت و سرکنسولگری‌های ایران در کشور‌های مورد نظر را تسهیل این مبادلات دانست و افزود: کارشناسان ما در سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها با اتاق‌های بارگانی و کنفدراسیون‌های صنعتی و بازرگانی آن کشور‌ها و وزرای مربوطه ارتباط دارند تا این نوع روابط اقتصادی را تسهیل کنند.

دیپلمات پیشین کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: این نوع روابط در دوره وزارت ظریف به صورت برجسته مطرح و نهادینه شده است. در وزارت امور خارجه ساختار‌های جدید اقتصادی ایجاد شده است. این ساختار حتی می‌تواند تبدیل به وزارت تجارت خارجی شود.

منبع: میزان 

انتهای پیام/ ۳۴۱

[ad_2]