هیچ مانعی بر سر راه ایجاد حزب سازمان یافته وجود ندارد و در ایران اعضا کاملا آزاد و آگاه هستند. نوع نگاهی که نظام جمهوری اسلامی ایران از لحاظ قانونی، عرفی و دینی به احزاب دارد یک نگاه کاملا باز است.

حزب، سازمانی سیاسی است که به دنبال تأثیرگذاری در حکومت است، این تأثیرگذاری معمولاً از طریق نامزد کردن کسانی با دیدگاه‌هایی همسو با حزب برای کسب مسئولیت‌ها و مناصب سیاسی صورت می‌پذیرد. احزاب در فعالیت‌هایی نظیر کارزارهای انتخاباتی، پژوهش‌های آموزشی یا اعتراض‌های سیاسی مشارکت می‌جویند. احزاب معمولاً به دنبال به کار بستن ایدئولوژی خاص یا دیدگاهی مشخص هستند که با اهدافی معین در ساختار و برنامه هایشان ذکر شده‌است و باعث پدیدآیی افرادی با اهداف یکسان حول محور حزب می‌شود. افرادی که چه به صورت داوطلبانه و چه به صورت استخدامی برای تأسیس و کمک در انجام کارهای حزب گرد هم می‌آیند به عنوان سازمان دهندگان حزب شناخته می‌شوند، همچنین ممکن است بنا به کارهایی که در حزب انجام می‌دهند به عنوان فعال حزب یا کارمند حزب نیز در نظر گرفته شوند.
حسین جمالی، استاد دانشگاه آزاد بوشهر در گفت و با خبرگزاری بسیج پرس، احزاب در ایران را در دو بخش توصیف کرد:
۱٫ در رابطه با احزاب سازمان یافته، دستور عمل و اساس نامه ای مشخص در کشور های پیشرفته وجود دارد که متاسفانه در ایران وجود ندارد؛
۲٫ در کشور های توسعه یافته، مسئله دین، در ابعاد اجتماعی و سیاسی غربی ها اصولاً دخیل نیست. این در صورتی است که در جمهوری اسلامی ایران دین یکی از حوزه های با نفوذ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم است . اگر توجه کنیم پایگاه هایی با عنوان مساجد و حسینیه ها و جایگاه های نماز در سطح تهران و همچنین در استان های دیگر خیلی تاثیر گذار هستند و در هیچ کجای دنیا شاهد اینچنین پایگاه هایی نیستیم و این نگاه دینی می تواند،کم و کاستی ها را جبران کند .
وی در ادامه و در رابطه با عضو شدن افراد در حزب های موجود در کشورمان اظهار داشت: در دستور العمل و اساس نامه ای که در قانون احزاب بین المللی وجود دارد،کسانی که در این احزاب عضو می شوند با توجه به آن اساس نامه در متن اصلی تحت عنوان درستکاری در جامعه به یک سری اهداف سوق داده می شوند که منافع جمعی را بر منافع فردی در اولیت قرار بدهند . ولی متاسفانه افرادی که در ایران عضو احزاب می شوند منافع فردیشان را بر منافع گروهی در ارجعیت قرار می دهند و این یکی از نواقص مهم احزاب در ایران است که به سبب نیل به مطامع و اهداف فردی و کسب قدرت عضو می شوند.
حسین جمالی در پایان در ارتباط با موانع ایجاد احزاب در ایران اذعان داشت: هیچ مانعی بر سر راه ایجاد حزب سازمان یافته وجود ندارد و در ایران اعضا کاملا آزاد و آگاه هستند. نوع نگاهی که نظام جمهوری اسلامی ایران از لحاظ قانونی، عرفی و دینی به احزاب دارد یک نگاه کاملا باز است. موانعی بعضا از طرف یک سری افراد و گروه های مخالف نظام مطرح می شود که به خاطر عدم تامین منافع خود چنین مباحثی را مطرح می کنند.

دسته بندی: اخبار ویژه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>