[ad_1]

احتمال دست‌یابی به آتش‌بس بین ارمنستان و آذربایجانبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‎پرس، منابع فرانسوی احتمال دادند که جمهوری آذربایجان و ارمنستان به زودی بر سر مناقشه قره باغ کوهستانی آتش بس خواهند کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از کاخ ریاست جمهوی این کشور (الیزه) اعلام کرد که احتمال دارد آن‌ها امروز جمعه یا فردا به آتش بس دست یابند.

کاخ الیزه به خبرگزاری نووستی روسیه گفته است: «ما مصمم به دست‌یابی به آتش‌بس امشب یا فردا شنبه هستیم.»

در همین ارتباط، وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دعوت و میزبانی همتای روس خود راهی مسکو شدند و در نشست سه‌جانبه‌ای شرکت کردند.

امروز همچنین امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه طی تماس های جداگانه‌ای با الهام علی‌اف، همتای آذربایجانی خود و «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان گفت‌وگو کرده است.

درگیری‌ها بین دو جمهوری سابق شوروی در قره‌باغ کوهستانی وارد دوازدهمین روز خود شده است و در حالی که ارمنستان و برخی کشورها خواهان آتش‌بس هستند، جمهوری آذربایجان، اجرای بی‌قید و شرط قطعنامه‌های چهارگانه سازمان ملل در مورد قره‌باغ را مقدمه گفت‌وگوها و آتش‌بس اعلام کرده است.

دو طرف طی این مدت یکدیگر را به نقض قوانین بین‌الملل، استفاده از عناصر مزدور و تروریست و حمله به مناطق مسکونی متهم کرده‌اند. دادستانی کل جمهوری آذربایجان مدعی شده است که در حملات موشکی و راکتی نیروهای ارمنی، ۳۱ نفر کشته شده و ۱۶۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

انتهای پیام/۳۴۱

[ad_2]