به گزارش خبرنگار بسیج پرس قزوین، دکتر پیمان نامدار سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین در جلسه ستاد کرونا استان که به ریاست منوچهر حبیبی معاون سیاسی و امنیتی استاندار قزوین برگزار شد با اشاره به شهادت ۱۷۰ نفر از کادر درمان کشور بیان کرد:امروز ۳۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند و جای فکر دارد که آیا اقدامات سختگیرانه در ستاد ملی کرونا، موقر بوده؟ چرا که اگر ماحصل اقدامات ما درست بود امروز نباید شاهد بستری ۳۰۰ بیمار در بیمارستان باشیم.

وی گفت: این در حالی است که در پیک اول در اوایل سالجاری ۳۰۰ بیمار در بیمارستان های استان بستری بودند. در موج دوم عملکرد ما خوب بود اما متاسفانه دوره تثبیت بیماری در استان ما از استان های دیگر بیشتر است و ما در یک شیب ثابت مانده است و در این شرایط باید پرسید در اجرای عملیات کنترل بیماری کرونا آیا موفق بوده ایم یا نه؟

دکتر نامدار با ابراز تأسف از اینکه استان در یک وضعیت ثبات رو به افزایش قرار دارد اظهار کرد: اکنون با چهار فرایند مهم مواجه هستیم که شروع مدارس یکی از فرآیندهاست و شامل مدارس، سرویس مدارس، مواد غذایی بوفه ها می شود و این امر می طلبد که با ایجاد کارگروه های تخصصی این شرایط را کنترل کنیم و لازم است تا این ثبات تا پاییز سختی که در پیش رو داریم کاهش یابد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین عنوان کرد: فرایند دوم بحث اقلام بهداشتی، ماسک و تجهیزات، داروها و کیت های آزمایشگاهی است که لازم است تا پیگیری های لازم جهت تهیه این اقلام با جدیت پیگیری شود.

وی با اشاره به بحث بازگشایی دانشگاه ها افزود: زیرساخت های کشور شاید برای کل مدارس و دانشگاه‌ها کافی نباشد و از طرفی با توجه به رشته های فنی و دانشجویان شهریه پرداز که به کلاس های مجازی اعتراض دارند نیاز است مانند ایام ماه رمضان تدابیری اندیشیده شود تا سلامت جامعه به مخاطره نیفتد. این مسوول خاطرنشان کرد: در مورد کلاس های خصوصی نیز نظر ما این است اگر از ستاد ملی کرونا مصوبه ای صادر نشد تاکید ما این است با حفظ فاصله گذاری این کلاس ها اجرا شود و همچنین تبلیغات اسلامی بر اجرای مراسم در مکان های باز نظارت کامل داشته باشد.

دکتر نامدار تصریح کرد: متاسفانه استان قزوین جزو استان هایی است که در یک لبه فرصت و تهدید قرار دارد چرا که هجده درصد تخت های بیمارستانی در بیمارستان های خصوصی است و به تعبیری فقط پنجاه درصد تخت های بیمارستانی در اختیار ماست و در بحران ها و تهدیدها اگر قرار باشد بیمارستان های خصوصی همکاری نکنند متاسفانه با مشکلات بسیار سختی مواجه خواهیم بود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به وضعیت شهرهای استان اظهار کرد: قزوین و تاکستان در وضعیت قرمز، البرز و بویین زهرا در شرایط هشدار و نارنجی و آوج سفید است. نگرانی ویژه ما در مناطق روستایی در ایام عزاداری ماه محرم است چرا که در مناطق الموت و آوج و طارم برای این ایام میهمانان زیادی رجوع خواهند کرد.

وی ادامه داد: در مورد کسانی که در مواجه با خطر بیماری بودند در طول دو هفته گذشته فراوانی نسبی ۴۸ درصد عدم استفاده از ماسک، ۴۱ درصد برخورد با یک مورد مثبت، ۳۲ درصد زمینه ای، ۳۰ درصد بازار و مراکز شلوغ،۲۰ درصد رجوع به بانک، ۱۶ درصد حضور در مراکز درمانی غیرکرونایی، ۱۵ درصد استفاده از تاکسی و آژانس، ۱۳/۲ درصد به دلیل حضور در میهمانی ها بوده است.

این مسوول با اشاره به فراوانی نسبی بر حسب شغل بیان کرد: خانم های خانه دار ۳۴ درصد موارد مثبت، ۱۳ درصد بازنشستگان، ۱۲ درصد کارگران،۱۲ درصد کارمندان، ۲ درصد نیروی انتطامی، یک درصد رانندگان، یک درصد دانشجویان و ۴ درصد نیروی خدماتی آمار ابتلا به بیماری کرونا بوده است.

 

۱۰۱۰/گ۳۰/ب