ما باید اوضاع سیاسی- امنیتی عراق را همواره رصد کنیم، چرا که محیط عراق یک محیط شکننده است و بین شیعیان و اهل سنت روابط خوبی در جریان نیست و این به ریشه تاریخی تشکیل عراق بر می گردد .

پس از برگزاری انتخابات عراق و پیروزی جریان صدر که سمت و سوی های موافقی با ایران ندارد، نگرانی ها در خصوص خروج عراق از اتحاد استراتژیک با جمهوری اسلامی ایران مطرح گردیده است.

جلیل رحیمی، نماینده مردم تربت جام و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با اینکه جریان صدر در عراق به کدام سمت و سو کشیده خواهد شد، اظهار کرد : سه ائتلافی که بیشترین رای را آورده اند و در راس آن آقای صدر قرار دارد، طرفداران این گروه شیعیان چند زاویه دار هستند که با ایران همسو نیستند، شعار این طیف هم این هست که باید حضور ایران در عراق کمرنگ شود اما گروه های دوم و سوم، گروه هایی هستند که با نقش ایران در سرکوب داعش در خاک کشورشان موافق هستند.

وی در ادامه افزود: شکل گیری سمت و سوی گروه های روی کار آمده به رایزنی میان این گروه ها بستگی دارد، اینکه کدام ائتلاف بخواهد اکثریت را به دست بگیرد و کدام ائتلاف مطلق این مجمع است. ۵۴ کرسی کسب شده توسط صدر از طریق طرفدارانش به دست آورده است و ناچار به ائتلاف با بقیه گروه ها هستند. ایران باید به رایزنی خود ادامه دهد و با گروه های دیگر از جمله حیدر عبادی گفت و گو کند. نباید گذاشت که در پشت مرزها یک کشور زاویه دار با ما هم مرز شود و امنیت ما را به خطر بیاندازد . ما در خوزستان مناطق عرب نشین داریم، ممکن است سبب تحرکتی در آنجا شوند، این در حوزه عراق مشهود است .

رحیمی در پاسخ به این سوال که علت حضور پررنگ ایران در مرزهای عراق و دیگر مناطق چیست، ابراز داشت: اثر گزاری ایران در محیط پیرامونی خود یک امر طبیعی برای برقراری امنیت ملی است . این حساسیت ها ممکن است در سیستان و کردستان هم  داشته باشیم و همه کشور ها با این حساسیت ها روبرو هستند و به دنبال این هستند تا امنیت خودشان را تامین نمایند و جغرافیای یک کشور فقط به مرز های آن کشور ختم نمی شود و همه مناطق کشورها تحت شعاع خود قرار می دهد . ما نباید بگذاریم که تفکراتی که با ما مشکل دارند و امنیت مارا به خطر می اندازند رشد کنند باید جلوی آنها گرفته شود . ما تجربه تلخ جنگ ایران و عراق را داریم، با این همه شهید، جانباز و هزینه این امنیت را که شاهدش هستیم برقرار کردیم و دوست نداریم جایگاه ایران در عراق به خطر بیافتد  و تفکری شکل بگیرد که بخواهد ما را با مردم عراق که این همه اشتراکات مذهبی داریم ،روابطمان را خدشه دار کنند. ما باید اوضاع سیاسی- امنیتی عراق را همواره رصد کنیم، چرا که محیط عراق یک محیط شکننده است  و بین شیعیان و اهل سنت روابط خوبی در جریان نیست و این به ریشه تاریخی تشکیل عراق بر می گردد .

نماینده مردم تربت جام ابراز نمود: ائتلاف باید به گونه ای شکل گیرد که نقش کرد ها و اهل سنت لحاظ شود و یک ائتلافی بین این دو صورت پذیرد، با این نگاه که نسبت به ایران زاویه منفی نداشته باشند و شرایط مطلوبی را برای ما فراهم می سازد، شرایط کنونی کمی نگران کننده است، اما با رایزنی و سرمایه گزاری در تشکیلات وزارت خارجه این امر را می شود کنترل کرد .

وی با اشاره به اینکه جریان صدر با ایران دچار تفاوت ها و بعضا چالش ها است، اذعان داشت: با توجه به تحولاتی که رخ داده است، این مسئله استنباط می شود که جریان صدر، همسو با ایران عمل نمی کند و نخستین مسئله آنان نیز این است که  ایران نباید در عراق نقش کلیدی داشته باشد و در صورتی که مداخله ایران  یک مداخله طبیعی است و در بین همه کشور ها رایج است، کشوری به مانند ایران با این سطح روابط که در آنجا هوادارانی دارد، خواه نا خواه در آنجا کسانی دارد که سیاست های ایران را قبول دارند، صدر روابطی که با سعودی ها و اماراتی برقرار کرده بود سبب شد تا که برای ما نگرانی هایی ایجاد شود.

دسته بندی: اخبار ویژه, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>