متصدیان امر باید در زمینه آموزش های لازم برای والدین دست به کار شوند و با یک همت ویژه و بدون شعارها و حرف های بی عمل وارد ماجرا شوند .

در سال های اخیر، متاسفانه شاهد توسعه این مسئله هستیم که که گرایش کودکان به مسائل مذهبی، دینی و قرآن کاسته شده است که عوارض آن را در سنین بالاتر در نوجوانی و جوانی نمود پیدا می کند و سبب می شود که آسیب های جبران ناپذری را هم به خود و هم به بدنه جامعه وارد کنند.
رقیه پور مقدم، استاد دانشگاه و مدیر فرهنگی آموزشکده سما در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با این موضوع اظهار کرد: در این بحث آموزش پایه خیلی مهم است که خانواده ها در آن تاثیرگذار هستند، والدین به عنوان الگوی اولیه کودکان، باید از نظر شخصیتی کودک را تامیین کنند و راهکاری را ارائه دهند تا با ارزش ها دینی و اخلاقی آشنا شوند، در مدارس و پایه ابتدایی وجود معلمان و مربیان دلسوز و متعهد قرآنی بسیار تاثیرگذار است و بر اخلاق و رفتار کودکان تاثیر می گذارد. قدم و نگاه اول بسیار مهم است که مهر مادری ، ارزش ها و اخلاق هایی که در پدر و مادر وجود دارد، اولین خوراک را به کودک می دهد و بعد از آن آموزش و پرورش تاثیر می گذارند.
وی در ادامه افزود: متصدیان امر باید در زمینه آموزش های لازم برای والدین دست به کار شوند و با یک همت ویژه و بدون شعارها و حرف های بی عمل وارد ماجرا شوند . خانواده ها از مشاوران دلسوز و کاردان استفاده کنند،کسانی که پایبند به ارزش های دینی و اخلاقی هستند.
پور مقدم رویکرد دولت های غربی را دراین مسئله اینگونه تبیین نمود: غربی ها خیلی بهتر از ما عمل کردند،آنها در بحث القای فرهنگ خود برای کودکان در جوامع اسلامی، پخته عمل کرده و باعث شدند که کودکان از فرهنگ اسلامیشان دور شده و جذب زیبایی ها ظاهری غربی ها شوند و از طریق فضای مجازی و ماهوراه به کار خود ادامه می دهند. کم کاری های ما دلیل بر این است که غرب بهتر از ما عمل کرده و شاهد معضلات اجتماعی باشیم.
وی در پایان اذعان داشت: مسئولینی که خودشان پایبند ارزش های اخلاقی باشند قطعا در بهبود این وضعیت تاثیرگذار خواهند بود . باید روی خانواده ها خیلی کار شود تا پدر و مادر ها چارچوب خانوادگی و کانون گرم خودشان را حفظ کنند، به هر رسانه و فضای مجازی اجازه ورود به خانواده شان را ندهند و مدیریت کنند. در این صورت این دوقشر که والدین و مسئولین هستند با کمک هم می توانند به بهبود این قضیه کمک کنند و آن باور عملی را در خودشان به وجود بیاورند. همچنین مشاورینی که تحصیلات عالی مشاوره روانشناسی بالینی داشته و به باورها و ارزش ها تعهد دارند خیلی می توانند تاثیر گذار باشند.
دسته بندی: اخبار ویژه, مصاحبه برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

<script>